Spýtali sme sa ho na náročnosť tejto práce a porozprával nám aj o mnohých hollywoodskych projektoch, na ktorých sa podieľal.

Stavali ste mnoho kulís aj pre hollywoodske snímky. Ktoré z nich si vážite najviac?
Môj prvý film bol Dračie srdce pre hollywoodsku produkciu a okamžite som sa do tejto práce zamiloval. Následne sme robili ďalšie a ďalšie projekty. Stavali sme na Slovensku, v Česku, v Rakúsku, v Maďarsku, v Kanade a vo Švajčiarsku. Okrem česko-slovenských filmových produkcií sme veľa kulís robili aj pre zahraničné produkcie. Niektoré z filmov boli náročné, pretože kulisy boli veľmi veľké a mali sme málo času na ich postavenie. Či už to bol film Povstanie, kde jednu z hlavných úloh hral Donald Sutherland, či David Schwimmer. V tomto filme sme postavili varšavské ulice počas 2. svetovej vojny. Z hollywoodskej produkcie sú to ďalej filmy Za nepriateľskou líniou Genom Hackmanom a Owenom Wilsonom, Hartova vojna s Bruceom Willisom a Colinom Fallerrom, Mierotvorca s Nicol Kidman a s Georgeom Clooneym či Príbeh o rytierovi s Heathom Ledgerom. Musím povedať, že tento film je jeden z mojich najobľúbenejších, na ktorom som pracoval.

Pracujete aj pre slovenské a české produkcie?
Áno, veľmi si tieto snímky vážim. Či už to bola Jakubiskova Nejasná správa o konci sveta, film Kuře melancholik s Karlom Rodenom a Dianou Mórovou, Nedodržaný sľub, Rozhovor s nepriateľom, Jak se krotí krokodýli, alebo mnohé ďalšie. S veľkou radosťou pracujem na rozprávkach, to je úplne špecifikum, pretože sa tu dá veľa improvizovať a v každom z nás predsa drieme kus dieťaťa. Moja radosť, keď kulisy postavíme a pozerám sa na ne, sa podobá detskej radosti. Ide napríklad o rozprávky Láska na vlásku, Sedem zhavranelých bratov, Čertí brko, Z pekla štěstí a iné.

Čo obsahuje vaša práca?
Úlohou stavbára je postaviť filmové kulisy alebo upraviť niečo na existujúcich budovách, respektíve lokácii, kde sa daný film natáča. Počas filmovania máme stavebnú službu zabezpečujúcu drobné úpravy a prestavby, ktoré vznikli počas natáčania. Po skončení natáčania likvidujeme postavené kulisy a lokáciu dávame do pôvodného stavu.

Stretli ste sa teda s mnohými hereckými hviezdami. Ako na vás pôsobili?
Vzhľadom na to, že som členom štábu, mám počas natáčania prístup na „pľac“, kde je príjemné sledovať herecké hviezdy a prehodiť s nimi pár slov. Musím povedať, že čím väčšia hviezda, tým viac ľudskosti z nej vyžaruje.

Čo v tomto odvetví plánujete do budúcna?
Práca na filmoch je mojou veľkou láskou a teší ma, že môj syn po mne pomaly preberá túto prácu, tak verím, že sa na Slovensku bude natáčať veľa filmových projektov, na ktorých by sme radi spolupracovali. Mám stavebnú firmu, s ktorou realizujem bežné stavby. Časť môjho podnikania je zameraná na cestovný ruch a jednou z činností je výstavba filmových kulís. Mnohé zo stavieb pri filmoch sú veľkou výzvou a sú veľmi náročné, ale najťažšie pre mňa je, keď nerobíme na žiadnom filme.

Mohlo by vás zaujať:

Radomír Markovič dotvára filmové a videoherné svety
Horory nie sú len výmyslom filmárov
Slovenský kaskadér v najnovších filmových trhákoch