Väčšina z nás má v skrini oblek, ale pravidelne ho nenosí. Je to svojim spôsobom pochopiteľné. Počasie sa v našich podmienkach mení s čoraz nevšednejšou nepravidelnosťou. Napríklad nosiť oblek v lete mimo klimatizovanej kancelárie hraničí so sebapoškodzovaním. Ak ste však už prerobili svoj šatník z chlapčenského na mužský a na vešiaku vám visí nielen opodrúčaný tmavomodrý a čierny, ale aj sako na voľný čas, musíte sa vedieť o svoje odevy postarať. Pretože má zvládať všetky každodenné činnosti okolo svojej osoby. Teda k dnešnej téme: Ako sa starať o obleky?

Odchlpenie je prvým krokom k čistému obleku

 

V prvom rade musíme vyvrátiť jeden zaužívaný mýtus. Do čistiarne sa oblek nosí iba v prípade, že bol obliaty tekutinou, ktorá tvrdohlavo odoláva nižšie uvedeným postupom. Maximum, aj to len v krajnom prípade, je 2x ročne do čistiarne. Aj to iba do tej, ktorá využíva technológiu WetCare. Budete sa čudovať, ale aj autor tohto textu má skúsenosť, že agresívna chémia používaná v klasickej čistiarni na rohu ulice mu naleptala gombíky a oblek celkovo pobledol. Takže ak čistiareň, zásadne takú ktorá má s čistením oblekov skúsenosti. Pretože oblek čistíme…

Parou

Ako prvý krok skontrolujte, či má vaša žehlička silný tlak pary. V prípade, že nie, čaká vás malý nákup. Keď už máme onen prístroj doma, postupujeme nasledovne. Sako a nohavice oddelíme a zavesíme na ramienka. Dôkladne ich očistíme valčekom na odtraňovanie chlpov, ľudovo nazývaným aj odchlpovač. Potom oba kusy odevu vykefujeme na to určenou pomôckou. Až teraz prichádza čas na paru. Postupujte dôkladne a nič nevynechajte. Para narovná pomačkané miesta, odstráni aj stopy potu alebo prípadný zápach. Ak nemáte k dispozícii žehličku, napríklad ste na ceste a v hoteli vám nemôžu pomôcť, mme pre vás tip. Vyveste oblek v kúpeľni a pustite sprchu, poriadne horúcu. Stačí asi polhodinka a miestnosť bude úplne zaparená. Funguje to vo väčšine prípadov. Po zvládnutí naparovania je čas na…

Pri naparovaní opatrne

 

Žehlenie

Tu sa dostávame do oblasti, kedy je každá rada drahá. Schopnosť žehliť košele je jedna z tých, ktoré by mal zvládnuť každý muž. To isté sa týka nohavíc. Ale žehlenie saka, obzvlášť ak je z jemnejších látok, je veľmi ošemetné. Nebojte sa požiadať o dozor skúsenejšieho človeka a prvé pokusy robte cez uterák. Našťastie väčšina sák nevyžaduje po naparení extra žehlenie. V prípade, že to vaše je naozaj kvalitne ušitý oblek z jemných látok, dajte ho radšej žehliť do čistiarne. Túto činnosť obyčajne zvládajú veľmi dobre. Všetky tieto činnosti môžete do značnej miery obmedziť, ak vašim oblekom budete venovať adekvátnu…

Starostlivosť

Existuje niekoľko zásad, ktoré by nositeľ obleku mal priebežne dodržiavať, ak chce, aby jeho oblek vydržal dlho čistý. V prvom rade ho noste asi dvakrát, maximálne trikrát do týždňa. Sako si skladajte, ak budete dlho sedieť a ste sám, teda v kancelárii či v aute. Vždy ho zaveste na vešiak. Ak ste vo formálnej spoločnosti, na zloženie saka si musíte vyžiadať dovolenie. Keď ukladáte nohavice, vždy ich vešajte podľa pukov, nie momentálnej nálady. Takto vám oblek vydrží dlho čistý.

Prajeme vám príjemné nosenie a čo najmenej starostí.

 

Zdroj fotografií: Shutterstock