Princ Harry sa rozhodol vyrozprávať svoj príbeh v autobiografickej knihe Náhradník. Od osamelosti druhorodeného syna po strate matky, cez štúdium, dospievanie, depresie, svoje hriechy a kauzy, ktorými plnil bulvárne plátky, až po hľadanie lásky a rozhodnutie opustiť kráľovskú rodinu.

Odchod Princa Harryho a jeho manželky Meghan z Británie do Ameriky rozdelil svet na dve polovice. Na tých, ktorí im priali, kritizovali monarchiu, nevedeli prísť na meno princovi Charlesovi a obviňovali samotnú kráľovnú Alžbetu II., a na tých, ktorí ich považovali za nevďačných, drzých, rozmaznaných a Meghan pre nich bola stelesnením zla. No každá minca má dve strany, aj tá kráľovská. Každý tábor má svoju pravdu a každý je zároveň nespravodlivý. O všetkom sme sa dosiaľ dozvedali z médií, videli sme výpovede Harryho a Meghan v špeciáli Oprah Winfrey, Netflix uverejnil o ich odchode dokumentárny seriál. No ozajstnou rozbuškou bola až kniha Náhradník, ktorá sa dostala do Guinessovej knihy rekordov ako najrýchlejšie predávaná non-fiction kniha histórie.

Vo Veľkej Británii, USA a Kanade sa za jediný deň predalo takmer 1,5 milióna výtlačkov a o pár dní to už bolo vyše 5 miliónov kusov. Harry sa v nej rozhodol prerozprávať svoj celý príbeh vlastnými slovami. Neuvádza len známe fakty, ale dáva ich do súvislostí. Dovoľuje nám nahliadnuť za oponu a ukázať, že veci nie sú čiernobiele. Úprimne popisuje vzťah s otcom aj bratom a s láskou spomína na milovanú matku, ktorej náhla nečakaná smť navždy zmenila jeho život…

Svet so zármutkom a zdesením sledoval jednu z najbolestnejších udalostí dvadsiateho storočia: dvaja chlapci kráčajú za matkinou rakvou. Princovia William a Harry odprevá dzajú princeznú Dianu na poslednej ceste a miliardy ľudí sa zamýšľajú nad tým, čo sa im odohráva v hlave a čo cítia. Ako sa odteraz bude odvíjať ich život?

TOTO JE HARRYHO PRÍBEH
Než prišiel o matku, považovali ho za bezstarostného, ľahkovážneho náhradníka vážnejšieho dediča. Smútok ho však zmenil. Mal problémy v škole, hneval sa a cítil sa osamelý, a keďže z matkinej smrti vinil médiá, nikdy sa nezmieril so životom vo svetle reflektorov.

Ako dvadsaťjedenročný vstúpil do britskej armády. V jeho živote tak prevládla disciplína a dve bojové misie – v Iraku a Afganistane, z neho doma spravili hrdinu. Lenže čoskoro sa cítil ešte väčšmi stratený, trpel posttraumatickou stresovou poruchou a silnými panickými záchvatmi. No predovšetkým nedokázal nájsť skutočnú lásku. A potom stretol Meghan. Ich vzťah uchvátil celý svet a zanedlho nasledovala rozprávková svadba. Harry a Meghan však boli od samého začiatku korisťou médií, ťažko znášali urážky, prejavy rasizmu a klamstvá. Harry videl, ako jeho manželka trpí. Opakovaniu tragickej minulosti mohol zabrániť len jediným spôsobom – útekom z rodnej krajiny. V posledných storočiach sa iba málokto odvážil opustiť kráľovskú rodinu. Ako posledná sa o to pokúsila jeho matka…

Princ Harry prvý raz s nefalšovanou, neochvejnou úprimnosťou opisuje svoju životnú cestu. Nevšedná kniha Náhradník je plná pochopenia, odhalení, sebaspytovania a ťažko vydobytej múdrosti o sile lásky, ktorá je mocnejšia než zármutok.

Princ Harry (1984), vojvoda zo Sussexu, je manžel, otec, filantrop, vojnový veterán, zástanca starostlivosti o duševné zdravie a čisté životné prostredie. So svojou rodinou a tromi psami býva v Santa Barbare v Kalifornii.  (Foto: Instagram@princeharryofengland)

Mohlo by vás zaujať:

Sci-fi detektívka Oceľové jaskyne spája na prvý pohľad dva nespojiteľné žánre
Komplikovaný zločin v novom Keplerovom románe PAVÚK
Aj keď sa všetko skončí: Súčasný román o klimatickej kríze