Švédsky autor Jens Liljestrand vo svojom románe Aj keď sa všetko skončí, privádza čitateľa do blízkej budúcnosti – do momentu, kedy sa klimatické zmeny dostávajú do bodu, z ktorého už niet návratu.

Spisovateľ Jens Liljestrand chcel napísať niečo smutné, možno desivé, no zároveň vzrušujúce. A podarilo sa. Jeho román je v niečom temne humorný. „Aj keď sa všetko zmení, ľudia sa stále budú zamilovávať, hádať sa s rodičmi, budú neverní, budú premýšľať o zmysle svojho bytia. Život bude pokračovať, aj keď sa všetko skončí“. Také je podľa autorových slov základné posolstvo tejto zaujímavej novinky z vydavateľstva IKAR.

Niektoré veci sa nemenia
Je leto a klimatické zmeny dosiahnu nezvratný bod, v ktorom sa život na zemi mení na nočnú moru. Švédsky vidiek spaľujú ničivé požiare a z nič netušiacich dovolenkárov sa stávajú klimatickí utečenci. Priamo v epicentre diania sa nachádza aj Didrik s rodinou. Štyridsaťročný poradca v oblasti PR nemá na výber, ak chce zachrániť svojich blízkych, musí konať ako hrdina, hoci to nemá v povahe.

So situáciou sa po svojom vyrovnávajú aj ostatní členovia skupiny. Melissa, ktorá patrí k presvedčeným odporcom teórie klimatických zmien, Didrikov devätnásťročný syn André, ktorý využíva okolnosti a stupňujúce sa násilie na vzburu voči otcovi, a štrnásťročná Vilja. Zoči-voči prírodnej katastrofe a neschopnosti dospelých si ako jediná dokáže zachovať chladnú hlavu a ujať sa vedenia. Prostredníctvom týchto štyroch navzájom prepojených perspektív vzniká obraz realistickej budúcnosti,  ktorá ľudstvu klope na dvere.

S prvkami čierneho humoru znázorňuje existenciálny paradox, pretože „aj keď sa všetko skončí“, ľudia ďalej riešia svoje problémy. Tínedžeri sa ďalej zamilúvajú, manželia sa hádajú, ľudia majú krízy osobnosti a deti sa búria proti svojim rodičom. Dokonca aj keď sa realita, tak ako ju každý pozná, rozpadá na kúsky. Fragmenty starého sveta ostávajú a pre ľudstvo predstavujú hrozbu. Nielen na dobré sa totiž zvyká, a tak sa život v klimaticky zničenom prostredí môže rýchlo stať štandardom.

Jens Liljestrand (1974) je kritikmi uznávaný švédsky žurnalista a spisovateľ, ktorý debutoval v roku 2003 s knihou reportáží Made in Pride. Pracoval ako literárny kritik v denníkoch Sydsvenskan a Dagens Nyheter. Od roku 2013 pôsobil v redakcii kultúry denníka Expressen, odkiaľ sa rozhodol odísť z riaditeľského postu, aby sa naplno venoval písaniu. Jeho biografia o švédskom prozaikovi a dramatikovi Vilhelmovi Mobergovi The Man in the Wood (Mannen in skogen, 2018), sa stala bestsellerom a bola nominovaná na prestížnu ocenenie August Prize. Svojim posledným románom Aj keď sa všetko skončí reaguje na aktuálne spoločenské udalosti a klimatické zmeny, ktoré už priamo ovplyvňujú našu existenciu.

Mohlo by vás zaujať:

Obscuritas: Nové krimi spoluautora kultovej série Millenium
Bezhlavý čas z búrlivých čias Rakúsko-Uhorska
Layla, paranormálny triler od autorky bestselleru Verity