Tak vznikli Oceľové jaskyne, výnimočná kniha od rovnako výnimočného autora kultovej Nadácie či zbierky poviedok Ja, robot. Zaujímavé je, že Asimovovi sa do tejto témy príliš nechcelo. Námet mu navrhol redaktor prestížneho časopisu Galaxy Science Fiction Horace Gold. Chcel knihu o preľudnenom svete, kde ľudskú prácu ovládli roboti, dokonca aj vyšetrovateľom vraždy je robot. Asimov mal pocit, že svojimi poviedkami tému robotov vyčerpal, lenže…

Ďalší z jeho známych redaktorov John W. Campbell z magazínu Astounding Science Fiction vyhlásil, že sci-fi a detektívka sa spojiť nedajú. A to bol impulz, ktorý naštartoval Asimova a výsledkom jeho práce bol román Oceľové jaskyne. The Magazine of Fantasy & Science Fiction o ňom uviedol, že je to najlepšie dielo, aké dovtedy Asimov napísal. Román sa stal námetom rozhlasových, televíznych aj filmových spracovaní a v roku 2004 bol nominovaný na retroaktívnu cenu Hugo za najlepší román za rok 1954.

ČLOVEK VERZUS ROBOT – KOMU VERIŤ?
Dej Oceľových jaskýň sa odohráva v budúcnosti vzdialenej niekoľko tisíc rokov. Krajina je spútaná úplne uzavretými a xenofóbnymi gigantickými mestami. Pod veľkými kupolami je tu umelá inteligencia pod prísnym dohľadom; vo vzdialených Vonkajších svetoch však žijú kolonisti a roboti bok po boku. Na Zemi sa nájde mŕtvola vesmíranského veľvyslanca doktora Sartona, ktorý bol významnou osobnosťou v oblasti výroby robotov. Policajný komisár Julius Enderby poverí detektíva Eliáša Baleyho úlohou nájsť jeho vraha. Vzťahy medzi Vesmíranmi a Pozemšťanmi sú však napäté, a tak Vesmírania trvajú na tom, aby Baley na prípade spolupracoval s partnerom podľa ich výberu – robotickým vyšetrovateľom R. Daneelom Olivawom. Daneel však nie je taký robot, na akého je Baley zvyknutý zo Zeme. Je na nerozoznanie od človeka, a napriek trom zákonom robotiky a z nich vyplývajúcej nemožnosti spáchať zločin, sa už onedlho stáva pre Baleyho hlavným podozrivým. Môže však robot porušiť tri zákony robotiky?

Isaac Asimov (1920 – 1992), vlastným menom Izák Judovič Ozimov, bol pôvodne v Rusku narodený americký profesor biochémie a autor viac ako päťsto vedeckých, populárno- vedeckých, sci-fi a detektívnych kníh. Sci-fi detektívka Oceľové jaskyne sa stala súčasťou jeho nadčasovej série o robotoch. Odštartovala ju ikonická poviedková zbierka Ja, Robot a po nej nasledovali štyri, dnes už za klasiku považované romány. Séria obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi. V roku 1941 Asimov zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie. „Isaac Asimov bol jedným z veľkých vizionárov svojej doby. Nikdy sa nedozvieme, koľko vedcov v mnohých krajinách vďačí za svoju prvotnú inšpiráciu jeho knihe, článku alebo poviedke,“ povedal o ňom známy americký astronóm Carl Sagan.

Stoja za vašu pozornosť:

Stačí si len jemne nasliniť prst … a otočiť na druhú stranu
Komplikovaný zločin v novom Keplerovom románe PAVÚK
Odmietla vás večer žena? Kniha to nikdy neurobí