Poučka možno hovorí, že moslimovia alkohol nepijú, ale moslimský svet je fantastickou a rozmanitou mozaikou národov, a tak tu nájdete všetko. Aký alkohol patrí medzi najlepšie v islamských krajinách? Vyberte sa v našom článku za exotickou ochutnávkou!

ARAK (Blízky východ)
Jeden z najznámejších a najkultovejších alkoholických nápojov arabského sveta na Blízkom východe je obľúbený arak. Ak by sme mali vybrať jeden jediný alkohol, ktorý si Jordánsko, Libanon, Sýria alebo Palestína či Irak vyberie za svoj národný nápoj, bude to práve pohárik araku. Nesie v sebe prezývku „levie mlieko“, aby zdôraznil silu a svoj charakter. Arak je pri podávaní čírym alkoholom, ktorý sa vyrába z hrozna, no dôležitou esenciou je aníz, vďaka ktorému dostane nápoj svoju nezameniteľnú vôňu aj chuť sladkého drievka. Ak k nemu pridáte kúsok ľadu, stane sa zázrak a číra tekutina sa odrazu premení na odtiene mliečnej farby, ktoré akoby sa premiešali s oblakmi. Podobný efekt pozná aj grécke ouzo alebo turecké raki. Arak sa v arabskom svete tradične pije spolu s predjedlami zvanými mezze, ktoré môžu mať niekoľko chodov. Nikdy sa nepije len kvôli pitiu, ale je to spoločenská aktivita. Obsah alkoholu v araku môže kolísať, no tradične sa pohybuje niekde medzi 40 a 63 percentami. Arak má dokonca aj svoje regionálne rozdiely a v Iraku ho dokonca nájdete vo verzii, keď sa vyrába z fermentovaných datlí. Na Blízkom východe ho poznajú už od 10. storočia!

RAKI (Turecko)
Každý kto sa kedykoľvek ocitol v Turecku, všimol si, že krajina nemá žiadny problém s alkoholom a že tu nájdete turecké pivo, miestne víno, ale aj čosi tvrdšie. Najikonickejším alkoholom Turecka je nápoj zvaný raki. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že raki a arak sú bratia, či dokonca dvojičky, no stačí ich ochutnať a poznáte ten rozdiel. Raki sa pripravuje z lisovanej hroznovej šťavy či hrozienok a nechýba tu aníz, ktorý tvorí finálnu chuť. Tajomstvom raki je dvojitá destilácia, ktorá napokon upraví chuť do podoby, keď nebudete vedieť prestať piť. Raki má bežne okolo 40 – 50 % alkoholu a dokonca môžete nájsť aj variácie, keď sa do nápoja pridávajú figy, slivky alebo dokonca živica masticha. Raki v podobe ako ho poznáme dnes sa objavuje v priebehu 16. storočia u Osmanov, pričom sa alchýmia destilácie pripisuje na vrub nemoslimských národov žijúcich v Istanbule. Najlepšie si pohárik raki vychutnáte v tradičných podnikoch zvaných meyhane.

KOŇAK (Azerbajdžan)
Islamský svet je rozmanitý a krásnym príkladom toho je aj krajina menom Azerbajdžan. Vtesnaná na južný Kaukaz na brehu Kaspického mora je dokonalou ukážkou, že moslimská krajina nemusí zákonite ležať na Blízkom východe. Azerbajdžan vie, ako pripraviť mimoriadne kvalitný koňak, a ten je jeho pýchou na alkoholickom poli. Krajina produkuje dnes niekoľko druhov koňakov či brandy, no medzi všetkými vynikne koňak s príznačným menom Azerbaijan. Krajina ho produkuje už niekoľko desiatok rokov, a tak ho poriadne overil čas. Na jeho prvopočiatku stáli Rusi, ktorí koketovali v krajine so svojím projektom známym ako Sovietsky zväz, no ani jeho rozpad nezničil alkoholickú produkciu azerbajdžanských koňakov. Kvalitný koňak má hranicu 40 – 47 % alkoholu, a ak radi ochutnávate, pohľadajte aj prémiové produkty, medzi ktorými nechýba ani 15-ročný koňak.

MAHIA (Maroko)
Veľmi zaujímavým alkoholickým nápojom Maroka je možno menej známa mahia, no kto ju raz ochutná, toho dostane a zapamätá si ju. Jej korene by sme našli v židovskej komunite v Maroku a na jej výrobu používajú lokálne suroviny, v ktorých dominujú datle. Okrem nich sa používajú aj figy či hrozno a ako aj pri araku, aj tu má svoje miesto aníz. Názov tohto alkoholu je v preklade priam poetický a predstavuje „vodu života“, to preto si ju mnohí veľmi radi vychutnávajú. Mahia sa môže podávať ako digestív, no rovnako skvelé je použiť ju v miešaných drinkoch, pričom sa veľmi dobre hodí k šťave z granátových jabĺk, manga či k ružovej vode. Takéto niečo by ste zrejme v Maroku nečakali, no práve v tom sa skrýva čaro alkoholu, ktorý na vás čaká v moslimských krajinách.

VÍNO KSARA (Libanon)
Máte chuť na víno na Blízkom východe? Nebojte sa, nájdete ho tu a nie hocijaké, ale dokonca také, ktoré si viete zamilovať natoľko, že vám bude chýbať. Najlepším miestom na ochutnávanie vína v regióne je Libanon. Je to krajina, kde sa mieša 18 rôznych náboženských frakcií, a tak máte zaručené to, že tu nájdete rozhodne všetko. Najlepšie víno arabského sveta nesie meno Ksara a jeho hrozno dozrieva v úrodnom údolí Biká vtesnanom medzi pohoria Libanon a Antilibanon. Tradícia pestovania vína v Ksare siaha už do roku 1857, keď tu vinohrad založili jezuitskí kňazi. Dnes produkuje tri milióny fliaš vína ročne a stala sa z neho legenda. Ksara sa špecializuje najmä na červené vína, no rovnako kvalitné nájdete aj biele vína či dokonca veľmi obľúbený sladký Moscatel. Je krásne prísť sem, sadnúť si do vínnej pivnice a vychutnať si najlepšie víno celého Libanonu. Príjemný blízkovýchodný zážitok, s akým ste možno doma nepočítali.

ROYAL ELITE VODKA (Uzbekistan)
K regiónom s dominantným náboženstvom islam patrí aj Stredná Ázia, ktorou sa kedysi dávno kľukatili chodníčky Hodvábnej cesty. Sovietska nadvláda zmenila vnímanie islamu, no aj napriek tomu ostali tieto regióny moslimské. Miestni si veľmi radi vypijú a medzi najobľúbenejšie nápoje patrí tradične vodka. Práve uzbecká vodka Royal Elite sa považuje za tú najlepšiu v celej krajine a podľa niektorých aj v regióne. Klasická vodka Royal Elite sa destiluje trikrát, no ak by ste chceli takú s označením „Luxury“, tá prejde destiláciou hneď šesťkrát a cítite jej jemnosť. Nie je to žiadny nový výmysel, pretože vodku vyrábajú Uzbeci v pálenici Taškentvino, ktorú založili ešte v roku 1867.

CAP TIKUS (Indonézia)
Zamysleli ste sa nad tým, že aj ázijská Indonézia je moslimskou krajinou? Bali má v sebe nádych hinduizmu a vie vás oklamať, ale inak je to krajina s najväčším počtom moslimov juhovýchodnej Ázii. Vzťah k alkoholu je tu vlažný, a tak tu nájdete na výber viacero rôznych zaujímavých chutí. Azda najznámejším alkoholom krajiny je Cap Tikus zo severného ostrova Sulawesi. Jeho dušu tvorí „Air nira“, teda palma zvaná Arenga. Jej plody sa nechajú fermentovať a následne vypáliť. Kedysi tento alkoholický nápoj požívala len miestna aristokracia ako symbol vlastného postavenia, no dnes sa rozšíril po celej krajine a môžete si ho dopriať aj vy. Má zvláštnu chuť a možno nebude úplne pre každého, ale skúsiť ho treba, nemyslíte?

RAKIJA (Bosna a Hercegovina)
Medzi najlepšími alkoholickými nápojmi moslimského sveta nesmie chýbať ani európsky zástupca, ktorým je Bosna a Hercegovina. Ak ste cestovali touto krásnou krajinou, rozhodne ste natrafili na alkohol menom rakija, ktorý poznáte aj z iných častí Balkánu, však? Rakija predstavuje rôzne druhy ovocných brandy, no medzi tými najchutnejšími a najlepšími by sme našli rakiju zo sliviek (šljivovica), hrušiek (viljamovka), marhúľ (kajsijevača) alebo jabĺk (jabukovača). Mimoriadne obľúbená rakija pochádza aj z hrozna, a ak radi ochutnávate, čo by ste povedali, že ochutnáte z každého aspoň po poháriku? Bosna je v tomto rozmanitá. Na jednej ulici si v čajovni dáte dokonalú bosniacku kávu alebo pohárik čaju a o pár metrov ďalej si posedíte pri rakiji, ktorú vám naservírujú v malej fľaštičke. Pokiaľ ide o alkohol, počítajte s tým, že rakija bude mať okolo 40 %, ale ak vám ju ponúknu v bosniackej domácnosti, pokojne sa môže stať, že bude páliť v hrdle s 50 percentami.

Foto: archív značiek, iStock, Freepik.com

Mohlo by vás zaujať:

Zmyselné koňaky: Luxus, ktorý očarí a zachutí!
Čo tak ochutnať najluxusnejšie vodky sveta?
Poznáte najbizarnejšie alkoholy sveta?