Mnohé krajiny majú svoje typické chute, ktoré si zamilujete a túžite ich mať doma, no teraz sa pozrime na najbizarnejšie a najzvláštnejšie alkoholy sveta. Trúfli by ste si na niektoré z nich?

Hadia pálenka (Kambodža)
Medzi najznámejšie alkoholy s nálepkou „bizarné“ patrí pálenka s hadom vo fľaši. Ak ste niekedy cestovali Čínou alebo juhovýchodnou Áziou, najmä Kambodžou či Vietnamom, museli ste sa s týmto obrázkom stretnúť. Nájdete ich vystavené na lokálnych trhoviskách či turistických obchodoch a lákajú na svoju prvotnú odpudivosť. Prvýkrát sa s podobným alkoholom začalo koketovať v Číne počas vlády dynastie Čou, kde sa verilo, že konzumácia takéhoto alkoholu má blahodarné účinky na telo v prepletení s tradičnou medicínou. Niekedy sa do neho pridávajú aj bylinky či iné drobnosti na zlepšenie chute, no stále je to pre stredoeurópske chuťové bunky zvláštny nápoj. Na záver len jedno varovanie. Niekedy sa do fľašky s alkoholom dávali živé hady a občas sa stalo, že sa had po otvorení fľašky prebral a zaútočil na svojho nového majiteľa.

Foto: iStock

Bacon Vodka (Rusko)
Vodka si nájde svojich milovníkov po celom svete, no najčastejšie sa pije tam, kde malo obrovské Rusko kedysi svoj vplyv. Ak aj vy patríte medzi milovníkov vodky a radi experimentujete, tak potom je tu presne pre vás vodka s príchuťou slaniny. Áno, počujete dobre! Vodka sa vypáli z kvalitných zemiakov a napokon sa premieša s vôňou aj esenciou grilovanej slaninky. Viete si to vôbec predstaviť? Slanina dodá vodke jemne zaúdenú chuť a vďaka tomu je perfektným základom k tomu, aby ste si z nej namiešali Bloody Mary. Slaninová vodka znie bizarne, nech sa na to pozrieme z akéhokoľvek uhla, no napokon si poviete, že tá chuť má rozhodne niečo do seba!

Foto: iStock

Šubat (Kazachstan)
Pri cestovaní Strednou Áziou natrafíte na niekoľko bizarností a ak radi skúšate nové veci, potom vás zaujme Šubat. Ide o fermentované ťavie mlieko, ktoré kedysi tradične pili nomádi a dnes sa ho môžete nabažiť aj vy. Čerstvé ťavie mlieko sa musí nechať odstáť po dobu 3 alebo 4 dní, aby sa spustil proces fermentácie, ktorý vyrobí nápoju nielen alkohol, ale aj zvláštnu kyslú chuť. Tým, že sa môže veľmi rýchlo pokaziť, je prakticky nemožné ho vyvážať a ak si chcete dopriať chuť nomádskeho alkoholu, musíte sa vybrať na bývalú Hodvábnu cestu. Chuťovo sa podobá aj na slávny kumys, ktorý je fermentované kobylie mlieko. Nie, nebude to pre každého, ale za ochutnávku to stojí.

Foto: kazachstan.travel

Chicha (Peru)
Latinská Amerika má množstvo zaujímavých chuťoviek, no jednou z najzvláštnejších je alkoholický nápoj zvaný Chicha (čiča), ktorú dokonca považujú za jeden z najstarších alkoholov celého kontinentu. Dnes sa Chichu natrafíte v Peru kdekoľvek, ale kedysi sa pripravovala len typickým a tradičným spôsobom a vtedy by ste na ňu natrafiť rozhodne nechceli. Vyrábala sa totiž veľmi jednoducho. Do úst ste si vzali kukuričné zrnká, tie ste požuli a napokon ste ich vypľuli do nádoby. Sliny začali proces fermentácie a po čase sa z nich a kukurice vytvoril alkohol zvláštnej žltkastej farby a jemne kyslej chuti. Dali by ste si povedať? Tradične vyrábanú Chichu dnes už musíte vyslovene hľadať, pretože sa vyrába aj komerčne a tam to funguje aj bez slín.

Foto: peru.travel

Baby Mice Wine (Čína)
Čína by na rebríčku bizarných alkoholických nápojov dokázala pozbierať veľké množstvo medailí, no predsa len je tu nápoj, ktorý predčí  a „zahanbí“ mnohé ostatné. Na začiatku tohto nápoja potrebujete ryžové víno a malé novonarodené myši, ktoré majú nanajvýš tri dni. Tie sa ponoria do alkoholu a víno sa nechá 12 až 14 mesiacov odpočívať a až o rok sa bude piť. Pre Číňanov či Kórejcov má „myšie víno“ starovekú príchuť tradičnej medicíny, pretože sa o ňom hovorilo ako o všelieku, ktorý vylieči všetko od nádchy, astmy cez problémy s pečeňou až po zažívacie ťažkosti. Ak milujete rafinovaný alkohol s príjemnou chuťou, tu si na svoje neprídete, pretože myšie víno chutí ako benzín.

Foto: iStock

Artičokový Cynar (Taliansko)
Slováci veľmi dobre vedia, že vypáliť na alkohol sa dá úplne „všetko“ a pri pohľade na taliansky Cynar máte pocit, že to je skutočne tak. Taliansko sa považuje za krajinu dokonalého vína, lahodného alkoholu, no nájdete tu aj skutočne bizarnú lahôdku, akou je alkohol, ktorý sa za svoj základ vzal artičoky. Vytvorili ho ešte v 50. rokoch 20. storočia a v roku 1995 ho odkúpil koncern Campari, ktorý ho trochu viac spopularizoval. Jeho základom je 12 rôznych byliniek a, samozrejme, artičoky, ktoré dodajú nápoju netypickú chuť. Cynar obsahuje 16,5 % alkoholu, a tak sa často považuje za ľahký aperitív, no radi vám ho pridajú aj do kokteilov. Obľúbený je aj v susednom Švajčiarsku, kde sa najčastejšie mieša s pomarančovým džúsom.

Foto: iStock

Pizzové pivo (USA)
Pivo s príchuťou pizze? Prečo by to niekto robil, však? Nie, tento bizarný recept nevznikol v Taliansku, tam si predsa svoju pizzu postavili na piedestál a nikdy by s ňou takto nekoketovali. Nie je veľkým prekvapením, že tento nápad vznikol v USA, kde sa rozhodli spojiť do jedného produktu pivo aj pizzu. Nápad sa stal realitou, a tak sa dnes toto zvláštne pivo vyrába s ingredienciami, akými sú rajčiny, cesnak, bazalka či oregano. Netreba sa báť, že vám pri pití piva v nápoji plával kúsok cesnaku, všetko sa poriadne prefiltruje a vy už na stôl alebo do ruky dostanete fľašku piva, aby ste si ju mohli vychutnať. Najlepšie sa hodí – ako inak – k čerstvo upečenej pizzi.

Foto: Sprecher Brewery

Chamchi Nunmulju (Južná Kórea)
Tuniak v akejkoľvek forme patrí medzi vynikajúce špeciality, no ak sa objavíte v Južnej Kórei, stretnete sa s mimoriadny bizarným nápojom prepleteným práve s tuniakom.  Chamchi Nunmulju totiž v preklade znamená „slzy tuniaka“ a už samotný názov napovie, že nič bizarnejšie ste v živote nepili. Základom tohto nápoja je kórejská pálenka zvaná Sodžu, ktorá sa pohybuje niekde medzi 17 – 53 % alkoholu. Najčastejšie sa vyrába z ryže, no nie je problém nájsť ju vypálenú aj z jačmeňa či zemiakov. Sodžu zvládne každý a patrí k najobľúbenejším alkoholom Kórejského polostrova. „Slzy tuniaka“ vám pripravia na miestach, kde sa servírujú morské plody, no aj to len na tých najšpeciálnejších. Tu totiž zbierajú tekutinu, ktorá vyteká z očí tuniaka, ale aj samotné oko, roztlčú ho a následne zmiešajú so Sodžu, čím vznikne hustý alkoholický nápoj pripomínajúci želatínu. Uff. Ak chcete dobrú radu, nevoňajte ho a rovno do ho seba kopnite.

Foto: iStock

Mohlo by vám zachutiť:

Tip na drink: Cranberry Old Fashioned
Tip na drink: Hot Toddy
Aký alkohol nám najmenej škodí?