Je celosvetovo obľúbená, no to neznamená, že medzi ňou nenájdete luxusné a super drahé verzie. Pozrime sa spoločne na najdrahšie vodky sveta a pochopíte, že sa v nej môže skrývať viac ako len lacný alkohol. Vedeli ste, že existujú fľašky, za ktoré pokojne zaplatíte aj viac než celoživotný príjem?

Billionaire vodka
Už samotný názov tejto lukratívnej vody napovedá, že to nebude nič obyčajné. „Miliardárska vodka“ je naozaj niečo extra a niečo, z čoho sa vám veľmi rýchlo zatočí hlava. Nie pre obsah alkoholu, ale pre cenovku, ktorú na tejto fľaške nájdete. Na trhu sa objavila až v roku 2012 a jej unikátom je absolútna čistota a jemnosť, pretože sa filtruje cez pravé diamanty. Vraj to ovplyvní chuť natoľko, že ste lepšiu vodku ešte nikdy v živote nepili. A možno ani nebudete, pretože ak si budete chcieť dopriať túto prémiovú fľašku, ktorá sa predáva vo veľkosti piatich litrov, musíte si pripraviť cca 3,7 milióna amerických dolárov. Fľaška vodky je obalená v bielej kožušine a osobne vám ju prinesie kuriér v bielych rukavičkách. Leon Verres, ktorý túto vodku priniesol na trh, pripravil aj špeciálnu diamantovú edíciu vodky „Billionare“. Jej 18-litrová fľaška je ozdobená pravými diamantmi a jej cena sa vyšplhala na nepredstaviteľných 7,25 milióna dolárov. Ak máte dilemu, či si na ňu máte začať sporiť, tak netreba, pretože sa celá edícia hneď rozpredala.

Russo – Baltique vodka
Za zvláštnym názvom tejto luxusnej vody sa ukrýva výrobca starých áut Russo-Baltique, ktoré križovali cesty začiatkom 20. storočia. Aby sa nezabudlo na ich krásny dizajn, firma sa rozhodla na 100. výročie pripraviť unikátnu fľašku vodky, ktorá sa rázom stane jedna z najdrahších na svete. Návrh lukratívnej fľašky pochádza priamo z automobilky a nebyť členov kazašskej kráľovskej rodiny, zrejme by nikdy neuvidela svetlo sveta. Vodka pripomína prednú časť karosérie chladiča Russo-Baltique a žiadnu podobnú fľašku by ste vo svete nenašli. Výzorom rozhodne zaujala a ak si k tomu pripočítame aj to, že ju ozdobili bielym aj žltý zlatom a diamantmi, svoju klientelu si našla. Vodka mala premiéru v Monaku, mihla sa v seriáli House of Cards a dnes je symbolom luxusu. Je to aj tým, že jedna fľaška stojí 1,3 milióna dolárov.

Diva premium vodka
Medzi luxusné a super drahé fľašky vodky s cenovkou 1 milión dolárov patrí aj špeciálna edície vodky Diva Premium. Zaujímavosťou tejto vodky je to, že pochádza z Veľkej Británie a je  niekoľkokrát filtrovaná tak, aby sa na maximum zjemnila jej dokonalá chuť. Filtruje sa dokonca cez zamrznuté uhlíky severských briez a napokon sa filtruje aj cez rôzne polodrahokamy a drahokamy. Koho by to napadlo, však? Cenu tejto vodky napokon zdvihne lukratívna fľaška, ktorú ozdobili unikátnou kolekciou Swarovského krištáľov. Môžete si ich na fľaške nechať alebo si ich dať dole a ľubovoľne použiť. Diva tak svojím zjavom aj chuťou patrí medzi najluxusnejšie vodky sveta.

Kors vodka 24K George V
Vodka s krkolomným názvom nedosahuje takú hodnotu, akou sa môže popýšiť Billionaire Vodka, ale jej unikátom je príbeh, ktorý v sebe skrýva. Luxusný nápoj má totiž povesť cárskej vodky, pretože ju začiatkom 20. storočia vytvorili špeciálne pre ruského cára Mikuláša II. Ten sa snažil vytvoriť dokonalú vodku a na destiláciu použili zlaté trubky či diamanty. Keď bola konečne vodka na svete, ukázal recept aj svojmu bratrancovi, britskému kráľovi Jurajovi V. Táto vodka sa vydala cestou historického receptu a zvolila si k nemu unikátnu fľašku z krištáľu, ktorú ozdobili 24 karátovým zlatom. Na svete sa objavilo iba 250 kusov tejto vodky, a tak si mohli dovoliť nastaviť cenu na 24 500 dolárov, teda 21 500 eur. Oproti najdrahším vodkám sveta je to skok, no stále na uváženie.

Absolut Crystal Pinstripe Black
Hoci drží medzi najlukratívnejšími vodkami sveta prvenstvo Rusko, ani švédska vodka nie je na zahodenie a vďaka limitovanej edícii z dielne Absolut má svoje zastúpenie v najdrahších vodkách sveta aj Škandinávia. Absolut Vodka patrí k najobľúbenejším značkám na svete a svoje miesto v rebríčku má vďaka luxusnej fľaši, na ktorej sa podieľal renomovaný švédsky dizajnér Magnus Skosberg. Má čiernu farbu a set obsahuje aj dva krištáľové poháre. Jej cenu podčiarklo  aj to, že sa ich vyrobilo na celom svete iba 10 kusov, a preto sa predáva za 10 000 dolárov, teda 8800 euro. Jemnú chuť vodky dosiahli dokonalým filtrovaním cez tvrdú, zimnú pšenicu.

Vodka Fabergé
Azda najunikátnejšou vodkou v zozname sa môže pochváliť ruská značka Imperial Collection, ktorá sa rozhodla predávať luxusný nápoj vo „fľaškách“ pripomínajúcich slávne Fabergého vajíčka. Tie zhotovili ruskí umelci, ktorí vajcia obalia lakom, krištáľmi a ozdobia ich 24-karátovým zlatom, presne tak ako ich vymyslel Fabergé pred viac než sto rokmi. Vo vnútri sa nachádza veľmi kvalitná vodka a súčasťou balenia sú aj luxusné poháriky z benátskeho skla. Aby toho nebolo málo, každé vajce má na vrchu aj zlatého orla, ktorého zhotovil známy výrobca šperkov z Florencie. Za jedno balenie zaplatíte cca 9500 dolárov (cca 8350 euro). Ak by ste na ňom nepotrebovali kúsky zlata, zaplatíte o polovicu menej.

Oval Swarovski Crystal Vodka
Vodka, ktorá do svojho názvu zakomponovala Swarovského krištále, už od prvého momentu dáva najavo, že nebude obyčajnou. Táto lukratívna a limitovaná edícia patrí k najdrahším vodkám sveta a upúta vás na prvý pohľad. Celá fľaška je doslova posiata krištáľmi a keby ste ich začali počítať, zastavili by ste sa na čísle sedemtisíc! Vodka sa objavila v luxusných kluboch po Európe, a tak si získala svoju slávu, no medzi profesionálmi sa teší popularite aj pre jej čistú a vyváženú chuť, ktorú dostane destiláciou. Prémiová fľaška vodky sa predáva za 6992 amerických dolárov, teda za cca 6150 eur. zlata, zaplatíte o polovicu menej.

Stoli Elit – Himalayan edition
Ruská značka vodky Stolichnaya patrí medzi veľmi známych hráčov na poli s alkoholom. Tentokrát si však pripravila prémiovú vodku, ktorú nazvala „Himalájska edícia“. Jej svetovosť dokazuje aj to, že jej dušou sa stala mimoriadne kvalitná voda z novozélandského prameňa a po prvýkrát ju firma predstavila vo francúzskom Cannes. Jemná a kvalitná vodka vsadila na raž a pšenicu, ktorú zmiešala dokopy a jej tajomstvom je unikátna filtrácia mrazením. Práve ona dá vodke špeciálnu chuť. Špeciálna je aj cena, pretože platíte aj za krištáľovú fľašku, a tak za prémiovú vodku zaplatíte cca 3000 dolárov, teda 2630 eur. Na svete ich je iba 3000.

Pri vodke ešte ostaneme:

Najoriginálnejšia vodka na svete: jej fľaša má tvar lebky!
Voda s promile: Ikona medzi alkoholickými nápojmi
Poznáte najbizarnejšie alkoholy sveta?