Vyberte sa s nami do sveta za tými najluxusnejšími koňakmi, pri ktorých sa budete vedieť zasnívať. Doprajte si dúšok koňaku, zabudnite na všetko okolo vás a nechajte sa vtiahnuť do tohto unikátneho sveta.

Henry IV Dudognon Heritage Cognac
Koňak, ktorý v sebe nesie priam kráľovské meno, rozhodne vie ako zaujať. Nielen svojím aristokratickým menom, ale aj cenovkou, pretože táto unikátna fľaška koňaku sa predáva takmer za dva milióny dolárov. Nie, nespravili sme chybu, naozaj stojí viac, než skvelé športové auto alebo lukratívny byt. Berte to však ako pikošku, pretože tento koňak je najdrahším koňakom celej planéty. Unikátnosť tohto koňaku zaručuje výroba, kedy dozrieva viac než 100 rokov v bareloch a až potom sa stáča do fľašky, ktorá je umeleckým dielom. Za jej príbehom stojí klenotník Jose Davalos a na výrobu použil 6 500 kúskov diamantov, ale aj 24-karátové zlato či platinu. Koňak má 41 percent alkoholu a obsah tejto fľašky je jeden liter. Aj napriek tomu váži neuveriteľných osem kilogramov.

Rémy Martin XO
Vynikajúci a mimoriadne kvalitný koňak nemusí byť len ten, za ktorý zaplatíte tisíce eur, pretože existujú aj alternatívy, ktoré nezruinujú  rozpočet, no nadchnú aj luxusné chuťové poháriky. Presne takým koňakom je známy Rémy Martin XO, ktorý si so sebou nesie spleť vôní a chutí. Dúšok koňaku si premiešate v pohári a odrazu na vás vyskočia náznaky jazmínu, sliviek, letného ovocia, ale aj lieskovcov či štipka škorice. Má bohatú, plnú chuť a to z neho robí prémiový produkt. Rémy Martin sa koňaku rozumie, veď ho vyrába od roku 1724 a za ten čas ich rukami prešli hektolitre kvalitného alkoholu.

Hennessy Ellipse
Raritný koňak z dielne Hennessy patrí podľa mnohých medzi najlepšie koňaky sveta. Vyrobili ho ako limitovanú edíciu, z ktorej sa do obehu na celom svete dostalo iba 2 000 fliaš. Aby zdôraznili ich luxus, nechali ich vyrobiť v prestížnej francúzskej sklárni Baccarat, kde vznikol jej krištáľový základ overený generáciami. Aj fľaška prispela k tomu, že o tomto nápoji si šepká celý koňakový svet. Na výrobu koňaku sa tu vyberajú len tie najkvalitnejšie suroviny, pričom sa dbá na vyváženie chutí, vôňu a pocit, ktorý budete mať, keď ho budete piť. Tajný rodinný recept na dokonalý koňak sa tu dedí z pokolenia na pokolenie a už má dokonca cez 200 rokov! Hennessy Ellipse vám nepotrebuje hovoriť príbehy, postará sa o to, že práve vy sa stanete súčasťou príbehu.

Hine 250
Limitovaná edícia koňaku Hine 250 s označením 1953 pripomína to najlepšie, čo vie koňak ponúknuť. Na prvý pohľad zaujme dizajnom svojej fľašky, ktorá stavila na absolútnu jednoduchosť, no i rafinovanosť vďaka krištáľu Baccarat. Koňak, ktorý si z tejto fľaše nalejete, patrí medzi najchutnejšie, aké ste v živote ochutnali, pretože pochádza z najkvalitnejších častí francúzskeho regiónu a dozrieva v sudoch v anglickom Bristole, vďaka čomu dostane svoju nezameniteľnú vôňu aj chuť. Ak vás zaujíma investičný koňak, možno pri tomto spozorniete, pretože sa ho v edícii 1953 vyrobilo len 250 fliaš na celom svete, a tak bude ich hodnota z roka na rok rásť a rásť.

Cognac Brugerolle 1795
Každý milovník kvalitného a lukratívneho koňaku pozná značku Brugerolle ako lídra v chutnom a opojnom svete alkoholu, ktorý overil čas. Svoj príbeh začína totiž Brugerolle písať už koncom 18. storočia, kedy sa Leopold Brugerolle rozhodol založiť vlastnú výrobňu koňaku. Značka funguje dodnes a milovníkov koňaku zásobuje najkvalitnejšími dúškami. Najunikátnejším koňakom tejto značky je ten s označením „1795“, ktorý si pamätá samotného Napoleona Bonaparteho. Podľa príbehu ho dokonca tento koňak mal sprevádzať na jeho ťažení s cieľom dobyť svet. Napoleon tento koňak miloval a dokonca sa Brugerolle stal hlavným zásobovačom francúzskej armády. To boli časy, keď vojaci fasovali koňak, však? Fľaška tohto koňaku sa objavila na aukcii v Chicagu ešte v roku 1990 a neskôr ju jej holandský majiteľ predával v roku 2012 na druhej aukcii, kde sa cena koňaku vyšplhala cez sto tisíc euro.

Navarre Vieille Reserva
Koňak z dielne Navarre možno na Slovensku nepatrí medzi najznámejšie a najprestížnejšie značky, ale svet koňaku má na to iný názor. Pierre Navarre založil svoju továrničku na výrobu lukratívneho koňaku v roku 1868 a dnes ho drží v rukách štvrtá generácia. Nič sa odvtedy nezmenilo a kvalita je pre nich stále na prvom mieste. Hrozno na koňak dozrieva na jedenástich hektároch a zaujímavosťou je aj to, že do koňaku nepridávajú žiaden cukor ani farbivá a krásnu, takmer jantárovú farbu dostane koňak len vďaka tomu, že svoj čas trávi v sude. Táto edícia koňaku predstavuje spojenie viacerých vzoriek z toho istého vinohradu, pričom najmladšia z nich má 35 rokov. Má plnú, výraznú chuť, ucítite náznak orieškov, tabakových listov a vanilky.

Camus Cuveé 5.150
Lukratívny koňak Camus Cuveé s označením 5.150 predstavuje koňak, v ktorom sa miešajú skúsenosti piatich generácií, piatich sort hrozna z rôznych regiónov a cuveé z piatich rôznych zmesí od Grande Champagne, Petite Champagne, Fin Bois, Bon Bosis a Borderies. Ozdobou je aj krásne tvarovaná krištáľová fľaška Baccarat, ktorá patrí k unikátom, pretože sa ich na celom svete vyrobilo iba 1 492. Každá má vlastné číslo, označenie a dostanete ju v čiernom lakovanom puzdre so zrkadielkom. Na detailoch sa tu rozhodne nešetrilo a napokon vás ešte príjemne prekvapí jeho chuť. Tá v sebe spojila jemnú chuť vanilky, tropického ovocia, ktoré napokon prejde do korenistej až drevitej príchute.

Jean-Luc Pasquet L´Organic 10
Táto značka koňakov nepatrí medzi hráčov na trhu, ktorý by mali za sebou niekoľko storočí, pretože uzrel svetlo sveta iba v roku 1998, ale medzi mnohými si spravil svoje meno veľkými písmenami. Koňak dozrieva 10 a 12 rokov, z toho tretinu času strávi v dubových sudoch, vďaka čomu dostane silnú, bohatú chuť nasiaknutú jemným ovocím od fíg, cez hrozienka, datle až po náznak korenín, ktoré prinesú medzi chuťové poháriky náznak sladkosti. Napite sa znovu a môžete cítiť citrusy či dokonca škoricu. Akoby bol každý dúšok koňaku zážitkom. Svojich fanúšikov si koňak získal aj preto, že sa profiluje ako organický koňak a koňak nezameniteľnej chuti.

Ku koňakovej  téme ďalej ponúkame: 

Koňak určený pre ľudí, ktorí nepotrebujú hľadať žiadnu prázdnu pózu
Koňak do zbierky?!