Pokračovanie príbehov Dídžeja
Po úspešnom knižnom debute Dídžej prichádza Roman Juhás s voľným pokračovaním príbehov z barov a klubov, pozorovaných spoza mixážneho pultu. V knihe Dídžej 2 s podtitulom Bitky, bony,bellaspon, autor opäť spomína na mafiánske historky z bratislavských podnikov a delí sa aj o vtipné, niekedy až bizarné zážitky z 80-tych a 90-tych rokov. Práve deväťdesiate roky na Slovensku sa spájajú s nástupom divokého kapitalizmu, nekoordinovaného podnikania, s mafiou, podvodmi, výpalníkmi, vekslákmi, priekupníkmi, prostitúciou a zlodejinou. Priama skúsenosť s ŠtB, nákupy v tuzexe či osobné spomienky na priateľstvo s Miroslavom Žbirkom zaujmú nielen priaznivcov populárnej hudby, ale čitateľov každého veku.
ROMAN FLEBO JUHÁS: DÍDŽEJ 2
Ikar, 2023

Kto spriada sieť zločinov?
Anglický spisovateľ M. J. Arlidge prináša slovenským čitateľom ďalší napínavý príbeh, ktorého hlavnou postavou je vyšetrovateľka Helen Graceová. Kriminalita v meste zvláštne narastá, ešte nikdy nebolo v uliciach toľko násilia a nepokojov. Podpaľačstvo v dokoch. Dobodaný muž v aute. Vražda v mestskom parku. Čo spája všetky tieto zločiny bez zjavnej príčiny, po ktorých nezostávajú žiadne stopy? Hlavná vyšetrovateľka Helen Graceová šípi, že nemôže ísť o náhodu. Všetky trestné činy sú očividne iba dielikmi skladačky a postupne zapadajú na svoje miesto. Pomaly vychádza najavo, aká zvrátená a dômyselná je celá sieť zločinov. Vtedy si Helen uvedomí, že sa jej ju možno nikdy nepodarí rozmotať.
M. J. ARLIDGE: VADÍ NEVADÍ
Ikar, 2023

Pred minulosťou neutečieš
Lisa Jewellová po úspešnom románe Rodina v podkroví prináša ďalší strhujúci román o komplikovaných manželstvách, rozbitých rodinách a smrtiacich tajomstvách. Vrchný inšpektor Samuel Owusu rieši prípad nájdených kostí troch ľudí, ktorých pred tridsiatimi rokmi našli mŕtvych v starom sídle v Chelsea. Rachel Rimmerová zistí, že jej manžela Michaela zavraždili v pivnici jeho domu vo Francúzsku a miestna polícia ju žiada, aby sa dostavila na vypočúvanie. Lucy Lambová sa po tridsiatich rokoch vracia do Anglicka, zatiaľ čo jej brat pátra po chlapcovi z ich spoločnej minulosti. Všetci hľadajú odpovede na otázky súvisiace s navzájom prepletenými záhadami. A zisťujú, že ich spája viac, ako si vôbec vedia predstaviť.
LISA JEWELLOVÁ: RODINA Z DOMU TIEŇOV
Tatran, 2023

Triler plný zla a zločinov z minulosti
Pred päťsto rokmi v dedinke Chapel Croft upálili na hranici osem protestantských mučeníkov. Pred tridsiatimi rokmi tu bez stopy zmizli dve miestne tínedžerky. A pred dvomi mesiacmi vikár miestnej farnosti spáchal samovraždu. Reverendka Jack Brooksová, slobodná matka, sem prichádza s túžbou nájsť pokoj a začať nový život. Namiesto toho však nájde miesto zahalené tajomstvom a čudný darček na uvítanie – starú súpravu na vyháňanie diabla a lístok s tajuplným citátom. Čím lepšie Jack a jej dcéra Flo spoznávajú čudných obyvateľov dediny, tým hlbšie ich miestni vťahujú do svojich roztržiek, tajomstiev a podozrení. V dedine, kde všetci majú čo chrániť, je každý nejako spojený s krvavou minulosťou a pravda nemusí priniesť nič dobré.
C. J. TUDOROVÁ: UPÁLENÉ DIEVČATÁ
Ikar, 2023

O nádeji, exile a sile spolupatričnosti
Epický román od Isabel Allende sa opiera o skutočné udalosti, ktoré sa odohrali koncom 30-tych rokov 20. storočia v Španielsku zachvátenom občianskou vojnou. Generál Franco a jeho prívrženci zvrhnú vládu a tisíce ľudí utečú cez hory k francúzskym hraniciam. Jednou z nich je aj Roser, tehotná mladá vdova, ktorej osud sa prepletie s osudom Victora Dalmaua, vojenského lekára a brata jej mŕtveho manžela. Aby obaja prežili, musia urobiť to, po čom ani jeden z nich netúži – uzavrieť manželstvo. Spolu s ďalšími utečencami sa nalodia na loď do Čile, aby tam začali nový život. Osud im však kladie do cesty jednu prekážku za druhou a obaja postupne zisťujú, že ozajstný domov bol celý čas takmer na dosah ruky.
ISABEL ALLENDE: DLHÝ LUPEŇ Z MORA
Slovart, 2023

Nepoddajnosť a odhodlanosť hrdinov Sparty
Sparťania sa preslávili príbehmi svojich hrdinov, ako boli Pausanias, Lysandros alebo Agesilaos. Nesmrteľným pomníkom zostáva tristo padlých Sparťanov vedených Leónidom, ktorí sa postavili veľkej perzskej presile v Termopylách. Nepriatelia o nej hovorili s rešpektom a obdivom. Spartská výchova, strohosť či typický lakonický spôsob vyjadrovania lákali aj neskoršie generácie. Inšpiráciu priniesli rôznorodým osobnostiam od Augusta cez Napoleona až po Hitlera. A Sparta dodnes patrí medzi najznámejšie symboly nepoddajnosti a odhodlanosti. Knihu dopĺňa prvý preklad Plutarchovho diela Výroky Sparťanov do slovenčiny, ktorý čitateľa prenáša do dobového sveta Sparty, jej hodnôt a propagandy.
MICHAL HABAJ: SPARTA – PRÍBEH HRDINOV
Perfekt, 2023

Deväťdesiatdňový sprievodca behom
Christopher McDougall a dlhoročný tréner Eric Orton priniesli vo svojej knihe Stvorení pre beh 2: Bezkonkurenčný sprievodca tréningom, návod ako začať. Či už ste začiatočník, skúsený bežec, pripravujete sa na preteky, alebo sa zotavujete zo zranenia, tento 90-dňový program je presne pre vás. Je založený na siedmich kľúčových oblastiach: jedlo, kondícia, technika, bežecká obuv, sústredenie, zábava a rodina. Prevedie vás všetkým, čo potrebujete, aby vám beh prinášal osoh a zdravie. Nájdete v ňom recepty pre zdravú výživu, tréningové programy, ktoré vás dostanú do formy a pomôžu vám dosiahnuť vlastné ciele, odporúčania vhodnej obuvi aj rady, ako si z behania spraviť zábavu a nie námahu.
CH. MCDOUGALL & E. ORTON: STVORENÍ PRE BEH 2
Tatran, 2023

Mohli by ste sa začítať:

Stačí si len jemne nasliniť prst … a otočiť na druhú stranu
Odmietla vás večer žena? Kniha to nikdy neurobí
Jediná aprílová istota je dobrá kniha