Ďalšie Kingove krvavé poviedky
Holly Gibneyová z detektívnej agentúry Stratení nájdení pracuje na prípade strateného psa, a aj na zlepšení svojej asertivity, keď uvidí v televízii zábery z výbuchu bomby na strednej škole Alberta Macreadyho. Len čo si však znova naladí nočné správy, uvedomí si, že s reportérom, ktorý bol na mieste činu ako prvý, nie je niečo v poriadku. Tak sa začína poviedka Ak tečie krv, samostatné pokračovanie Kingovho románu Outsider. Sprevádzajú ju ďalšie tri príbehy – Telefón pána Harrigana, Chuckov život a Krysa z pera obľúbeného a výnimočne nadaného spisovateľa, ktorý sa počas svojej plodnej kariéry k tejto kratšej literárnej forme opakovane vracia. Mnohé z jeho poviedok sa stali predlohou kultových filmov.
STEPHEN KING: AK TEČIE KRV
Ikar, 2023

Vražda v zamknutej miestnosti
Britský autor krimi poviedok, Tom Mead, vydal svoj debutový román, ktorý je zároveň prvou časťou pripravovanej série detektívok s kúzelníkom a vyšetrovateľom Josephom Spectorom, ktorý čitateľa zavedie do Londýna v roku 1936. Keď gazdiná Olive Turnerová nájde svojho zamestnávateľa doktora Reesa mŕtveho v zamknutej pracovni, inšpektor Flint zo Scotland Yardu si privolá na pomoc svojho priateľa Spectora, kúzelníka s výnimočným talentom riešiť nevysvetliteľné záhady. Vypočúvanie podozrivých, doktorových pacientov a členov jeho domácnosti im odhaľuje temné tajomstvá a obaja sa snažia zistiť motív ohavného činu. Po krádeži vzácneho obrazu a ďalšej vražde pochopia, že páchateľa musia vypátrať čo najskôr.
TOM MEAD: SMRŤ A KÚZELNÍK
Slovenský spisovateľ, 2023

Ďalší bestseller Läckbergovej a Fexeusa
Obľúbení autori Läckbergová a Fexeus prichádzajú s pokračovaním kriminálnej série s Minou Dabiriovou a Vincentom Walderom. Zo štokholmskej škôlky záhadne zmizne päťročný chlapec Ossian. Polícia krátko nato odhalí súvislosť so staršími prípadmi únosov detí, ktoré, žiaľ, skončili tragicky. Vyšetrovania sa ujíma Mina Dabiriová a jej kolegovia, ktorí rýchlo pochopia, že majú dočinenia so životu nebezpečnými silami. Navyše všetko nasvedčuje tomu, že treba očakávať ďalšie únosy. Mina sa prvý raz po dramatických udalostiach spred dvoch rokov opäť skontaktuje s mentalistom Vincentom Walderom. Čas však neúprosne beží a šialený páchateľ ohrozuje tých najbezbrannejších – deti.
CAMILLA LÄCKBERG, HENRIK FEXEUS: KULT
Slovart, 2023

Mrazivý triler z Himalájí
Mladá novinárka a amatérska horolezkyňa Cecily Wong sa spolu so skupinou skúsených horolezcov vydá do Himalájí na svoj najnebezpečnejší výstup – na horu Manaslu. Chce získať interview so slávnym horolezcom Charlesom McVeighom, ktorý týmto výstupom zavŕši pokus o zdolanie štrnástich osemtisícoviek za jeden rok bez prídavného kyslíka. Keď však jeden z horolezcov zahynie, naoko, nešťastnou náhodou a o život príde aj ďalšia horolezkyňa, je už príliš neskoro na návrat. Mladá žena, uväznená na nebezpečnej hore v jednej z najodľahlejších končín sveta, bude musieť zviesť nielen boj s prírodnými živlami, ale aj s neľútostným vrahom, ktorý si vyberá jednu obeť za druhou…
AMY MCCULLOCH: V ZÓNE SMRTI
Slovenský spisovateľ, 2023

Temné, fascinujúce a neodložiteľné
Švédsku autorku Karin Smirnoff zrejme netreba špeciálne predstavovať. Milovníkom severského krimi je známa ako autorka pokračovania svetoznámej trilógie Millennium od Stiega Larssona. Jej temný román Môj brat predstavuje prvú časť trilógie o Jane Kippovej a vyslúžil si nomináciu na prestížnu Augustovu cenu. V rodinnej dráme, drsnom príbehu odohrávajúcom sa na studenom severe, autorka rozbíja nielen tradičnú štylistiku a syntax, ale aj ilúzie o láske, rodine a medziľudských vzťahoch. Prináša ťažké témy násilia v rodine, alkoholizmu, incestu, sexuálneho zneužívania, otcovraždy, nevyliečiteľnej choroby, hľadania ľudského tepla, porozumenia a pokoja v duši.
KARIN SMIRNOFF: MÔJ BRAT
Lindeni, 2023

Netradičný pohľad na grécku históriu
V tomto originálnom prístupe k dejinám starovekého Grécka autor utkal pôsobivé rozprávanie zo životov päťdesiatich najpozoruhodnejších a najvplyvnejších postáv gréckeho sveta – od raných tyranov Peisistrata a Polykrata zo Samu cez počiatky demokracie za Kleisthena, vzostup Macedónie za Filipa II. Macedónskeho a Alexandra III. Veľkého až po konečný úpadok gréckeho sveta v čase, keď sa k moci dostal Rím. Okrem osobností ako Herodotos či Alexander Veľký, spoznáme aj menej známych ako napríklad Demetrios a Alelles. Zaujímavé a čitateľsky príťažlivé je zvýraznené meno osobnosti, s ktorou sa daná osoba stretla a ktorej je v publikácii venovaný životopis, čo pomáha lepšie pochopiť dejinné súvislosti.
DAVID STUTTARD: HISTÓRIA STAROVEKÉHO GRÉCKA V 50 ŽIVOTOCH
Ikar, 2023

Najvýznamnejšie symboly sveta
Kniha objasňuje viac ako päťsto symbolov z histórie, umenia a kultúry dešifrovaním symboliky a odhaľovaním historického pozadia i významu daného symbolu. Hlavné oblasti astrológie a kozmológie sú zoradené podľa tém: prírodný svet, starovek a mytológia, náboženstvá, kultúry a tajné spoločnosti, mágia a čarodejníctvo, satanizmus a démonológia, ale aj matematika, alchýmia a veda. Tento fascinujúci sprievodca dešifrovaním umožňuje lepšie pochopiť tajný jazyk znakov a symbolov a je jedinečným zdrojom informácií pre nadšencov okultizmu. Ilustrácie majú silnú symboliku a siahajú od mýtov a legiend starovekého sveta až po ikony používané v modernom náboženstve a vo vede.
ERIC CHALINE: MAGICKÉ SYMBOLY
Ajna, 2023

Mohli by ste sa začítať:

Odmietla vás večer žena? Kniha to nikdy neurobí
Komplikovaný zločin v novom Keplerovom románe PAVÚK
Aj keď sa všetko skončí: Súčasný román o klimatickej kríze