Miesto pochovaných tajomstiev
Sanatórium Le Sommet, ukryté v hlbokých borovicových lesoch Švajčiarskych odjakživa pôsobilo zlovestným dojmom. Kedysi sa v ňom ľudia liečili z tuberkulózy, dnes je z neho luxusný päťhviezdičkový hotel. Elin Warnerová práve uzavrela zložitý prípad, ktorý ju prenasleduje v nočných morách, a chce si trochu oddýchnuť od práce detektívky. Brat ju pozval na oslavu svojich zásnub s priateľkou Laurou, a hoci majú medzi sebou súrodenecké spory, tentoraz sa nemá na čo vyhovoriť a pozvanie musí prijať. Do hotela dorazia s priateľom Willom uprostred snehovej búrky a temné prostredie ich okamžite naplní úzkosťou. Keď sa Laura na druhý deň stratí, Elin sa musí spoľahnúť na svoje inštinkty, aby ju našla. Hotel je odrezaný od sveta, snehu pribúda, nervozita sa stupňuje… A vtedy zmizne ďalšia žena.
SARAH PEARSE: SANATÓRIUM
Ikar, 2022

Misia na záchranu sveta
Román Posledná šanca je novinkou autora bestselleru Marťan, Andyho Weira. Hlavný hrdina Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Hail Mary – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí.
ANDY WEIR: POSLEDNÁ ŠANCA
Lindeni, 2022

Príbeh atómovej bomby
12. apríl 1945. Po dlhých rokoch krvavých konfliktov v Európe a v Tichomorí zaskočí Spojené štáty správa o úmrtí prezidenta Franklina D. Roosevelta. Turbulentné udalosti nasledujúcich týždňov a mesiacov napokon vyústia do príkazu nového prezidenta Harryho Trumana zhodiť prvú atómovú bombu na svete. Odpočítavanie 1945 je vzrušujúce rozprávanie, približujúce zmýšľanie kľúčových osobností, ktoré sa podieľali na zostrojení najničivejšej zbrane na svete, pričom každá z iných dôvodov: legendárneho Alberta Einsteina, popredného výskumníka Roberta „Oppieho“ Oppenheimera a sovietskych špiónov, súťaživých pilotov vybraných na zhodenie bomby a mnohých ďalších.
CHRIS WALLACE, MITCH WEISS: ODPOČÍTAVANIE 1945
Ikar, 2022

Pokračovanie kultovej série Nadácia
Milovníkom sci-fi žánru zrejme netreba Isaaca Asimova špeciálne predstavovať. Jeho predstavivosť stvorila mimoriadny svet a pretransformovala sci-fi literatúru do podoby, ako ju poznáme dnes. Štvrtý diel najlepšej žánrovej série všetkých čias má názov Nadácia na rozhraní. Zatiaľ čo si Prvá Nadácia užíva domnelé víťazstvo a plán Hariho Seldona opäť považuje za jedinú správnu cestu, Druhá Nadácia naďalej potichu ovláda smerovanie galaktických dejín. Objaví sa však odvážlivec Golan Trevize, ktorý Seldovnovu psychohistóriu spochybní. Stroskotá celý plán Hariho Seldona na dosiahnutie nového Galaktického impéria alebo obe Nadácie nájdu spoločnú reč a udržia predpovedaný tok dejín?
ISAAC ASIMOV: NADÁCIA NA ROZHRANÍ
Lindeni, 2022

Človek, vedec a zrod psychoanalýzy
Sigmunda Freuda často označujeme za otca psychoanalýzy. Vynašiel viacero techník, napríklad liečbu hovorením, metódu voľných asociácií či výklad snov, ktoré spôsobili prevrat v chápaní podvedomia a naznačili nové vnímanie ľudskej mysle a jej fungovania. Kniha Freud skúma, ako tento výnimočný muž rozvinul teórie, ktoré mu priniesli slávu, ale aj odhaľuje jeho boj s neurózami a zúfalé pokusy využiť nové metódy na to, aby lepšie pochopil samého seba. Text dopĺňa množstvo čiernobielych aj farebných fotografií a reprodukcií vzácnych dokumentov, medzi ktorými sú napríklad Freudove ručne písané poznámky, kresby či úryvky z jeho denníka.
RUTH SHEPPARD: FREUD
Ikar, 2022

Človek, vynálezca a vek elektriny
Nikola Tesla, známy ako otec modernej elektriny, zmenil svet. Venoval sa objavovaniu a počas života si dal zaregistrovať viac ako 700 patentov. Už v detstve sa zaoberal širokou škálou vedeckých výziev, pričom pri hľadaní riešení a pri konštrukcii vynálezov prejavoval mimoriadny zmysel pre detaily. Vyvinul mnohé z princípov, ktoré formovali budúcnosť vedy. Tento ilustrovaný životopis odhaľuje vývoj Teslových kľúčových teórií a vynálezov od röntgenu cez radar, Teslov transformátor a rádio až po diaľkové ovládanie. Osvetľuje osobný a profesionálny život excentrického muža, ktorý napriek tomu, že tak veľmi prispel k rozvoju modernej civilizácie, napokon trpel osamelosťou a biedou.
RICHARD GUNDERMAN: TESLA
Ikar, 2022

Kde sú hranice?
Predstavte si sex bez kompromisov, šťavnatý steak bez nutnosti zabíjať zvieratá, tehotenstvo bez strachu z predčasného pôrodu a bezbolestnú smrť v čase, ktorý si zvolíte. Život by bol lepší, však? Priekopníci na celom svete sa usilujú vyriešiť najchúlostivejšie problémy ľudstva prostredníctvom nových technológií. Mäso zo skúmavky, umelá maternica, sexuálni roboti, stroje na asistovanú samovraždu. Čaká nás budúcnosť, v ktorej pokrok vedy a techniky zmení našu podstatu – zdokonalí ľudské životy, zbaví obetí… No ani najbystrejší vizionári nedokážu predvídať, kam tieto inovácie ľudstvo dostanú. Napokon, nerobia z nás práve tieto „problémy“ ľudské bytosti? Kde končí etika a kde sú naše hranice?
JENNY KLEEMAN: SEX BEZ ĽUDÍ, MÄSO BEZ ZVIERAT
Ikar, 2022

Mohli by ste si prečítať aj:

Layla, paranormálny triler od autorky bestselleru Verity
Na dobrú knihu ani partnerka nemôže žiarliť. Či?
Frida: Príbeh Slovenky, z ktorého mrazí