K tomuto neutešenému faktu plodnosti mužov prispieva niekoľko faktorov. Od nezdravej životosprávy, cez nevhodné oblečie dolných partií (napr. tesné slipy) až po zlozvyky, akými sú nadmerné požívanie alkoholu, užívanie drog, steroidov či fajčenie. Lenže pri fajčení sa to neobmedzuje len na tabakové výrobky, najnovšie sa zmráka aj nad elektronickými cigaretami.
Téme sa venoval aj web chroniclelive.co.uk.

Špecialista na mužskú plodnosť Kevin McEleny, ktorý pomohol vytvoriť kampaň The British Fertility Society, povedal: „Vieme, že príchute z elektronických cigariet môžu byť toxické pre spermie“. Vyhlásil tak poplach pred vapingom, ktorý by podľa neho mohol poškodiť počet mužských spermií.  „Existujú skutočné obavy z účinku týchto zariadení na mužskú plodnosť, pretože neprechádzajú rovnakými druhmi prísnych kontrol ako drogy.

V roku 2020 napríklad dánska štúdia zistila, že muži, ktorí vapovali, mali nižší počet spermií, zatiaľ čo predchádzajúca štúdia University College London zistila, že chemikálie v príchutiach elektronických cigariet môžu spomaliť spermie. Za nižšiu rovnováhu mužskej plodnosti môže napríklad aj práca s notebookom položeným na stehnách alebo horúci kúpeľ, ktoré prehrievajú mužské semenníky. Tie by podľa správnosti mali ostať v chladnejšom prostredí, aby sa zabezpečila tvorba spermii.

Mohlo by vás zaujať:

Ako si môžu muži zvýšiť plodnosť?
Zvýšenie mužskej plodnosti by mohlo byť lacné a dostupné
Semenníky pod lupou: Muži, nepodceňujte neobvyklé príznaky