Tak vyhliadky na vytúžené potomstvo nie sú ružové. Tento stav sa dá znížiť celkom chutnou metódou, ktorej sa vo svojom výskume venovali španielski vedci. Článok o tom priniesol aj web alkhaleejtoday.co.

Vedci po prvý raz experimentálne skúmali vplyv krátkodobej a strednodobej konzumácie zmesi orechov (mandlí, lieskových a vlašských orechov) na zmenu DNA spermií u zdravých jedincov, ktorí konzumovali západnú stravu. Uvedená zmes má vyvážený pomer mastných kyselín, antioxidantov a vitamínov.

Štúdie sa zúčastnilo 72 mladých zdravých nefajčiarov, ktorú rozdelili na dve časti (skupina s orechmi = 48 mužov; kontrolná skupina = 24 mužov). Vedci po 14 dňoch zistili, že skupina konzumujúca orechy mala výrazne vyšší počet zdravých spermií, ktoré boli životaschopnejšie, pohyblivejšie a mali menej deformácii. Tieto výsledky poskytujú dôkaz o tom, že pridanie orechov do bežnej západnej stravy ovplyvňuje metyláciu spermií DNA v určitých oblastiach. „Táto štúdia ukazuje, že sú tu určité citlivé oblasti na spermiách, ktoré reagujú na stravu, čo znamená, že vhodnou stravou je možné meniť kvalitu spermy a jeho oplodňovaciu schopnosť,“ tvrdí autor experimentu PhD. Albert Salas-Huetos z Tarragony, ktorý momentálne pôsobí na Harvardovej univerzite v Spojených štátoch.

Foto: pixabay.com / ecogreenlove

Mohlo by vás zaujať:

Zvýšenie mužskej plodnosti by mohlo byť lacné a dostupné
Semenníky pod lupou: Muži, nepodceňujte neobvyklé príznaky
Mesiac nebude k astronautom prívetivý. Čo im tam hrozí?