Nádejne sa číta záver z experimentálneho výskumu uverejnený na sheffield.ac.uk, ktorý odporúča  takýmto mužom konzumovať paradajkový pretlak (nie kečup) obsahujúci lykopén. Ten sa síce nachádza aj v surových paradajkách, ale v zanedbateľnom množstve, preto tie musia prejsť tepelnou úpravou, aby sa z nich potrebný lykopén uvoľnil a dokázal strebať v črevách. Lykopén je silný antioxidant s prevenciou rakoviny, starnutia a ochoreniami srdca a ciev.

Do 12-týždňovej štúdie navrhnutej doktorkou Liz Williamsovou sa zapojilo 60 zdravých dobrovoľníkov vo veku 19 až 30 rokov. Polovica užívala každý deň výživový doplnok LactoLycopene a druhá polovica rovnaké tablety s placebo náplňou. Vedci ani dobrovoľníci nevedeli, kto bol čím liečený. Vzorky spermií a krvi sa odobrali na začiatku a na konci pokusu. „Skutočne sme nečakali, že na konci štúdie bude rozdiel medzi spermiami mužov, ktorí tablety užívali, a tých, ktorí užívali placebo. Keď sme výsledky dekódovali, takmer som spadol zo stoličky, “uviedol profesor Pacey, svetový expert na mužskú reprodukciu. Zlepšenie plodnosti bolo až 50 percentné.

„Výsledky sú veľmi nádejné,“ tvrdí Dr. Liz Williamsová. Ale ako sama dodáva, testovaná vzorka šesťdesiatich mužov je primalá na to, aby mohla plošne odporúčať mužom konzumáciu  paradajkového pretlaku k zlepšeniu kvality spermy. Obľúbený pretlak je ale zdravá potravina, takže za pokus to stojí.

Foto: pixabay.com / tjena

Mohlo by vás zaujať:

Ak muž neurobí ani desať kľukov, tak má problém
Žiadna sláva, priatelia. Hodina telefonovania denne nám ničí spermie
Atraktívni muži a ich spermie: Krása nerovná sa kvalita