Skončila tretia, najvyššie zo všetkých ženských účastníčok. Nahrala niekoľko singlov a na dlhšiu dobu vymenila Slovensko za USA. Prednedávnom však médiami prebehli viaceré správy, že je doma a opäť na očiach slovenskej verejnosti, keď dostala lukratívnu ponuku hovorkyne premiéra, šťastne sa vydala a nahráva ďalšie single. Dominika Jurena Stará (27).

Dominika, v magazíne BREAK zdobíte titulku po prvýkrát. Prečo ste sa rozhodli pre spoluprácu s naším pánskym magazínom?
Úprimne, prekvapilo ma oslovenie na spoluprácu s magazínom BREAK. Som konzervatívna a veriaca a váš časopis poukazuje predovšetkým na ženskú krásu. Na druhej strane som to zobrala ako výzvu ukázať vašim čitateľom, že je možné oslavovať ženskú krásu aj bez toho, aby som mala na sebe spodnú bielizeň alebo plavky. Žena predsa môže byť krásna a zmyselná aj inak a všetko ostatné tak zostane iba pre oči môjho manžela. Spolupráca bola veľmi príjemná aj napriek veľkej zime počas fotenia (úsmev).

Foto: Yanick Photography

Gratulujeme k vašej čerstvej svadbe a začiatku mladomanželského života. Vydávali ste sa v kostole, tradične aj s čepčením. Aké ste mali pocity?
Svadba počas lockdownu nebolo niečo, čo sme si vysnívali, ale s manželom sme sa zhodli, že túžba zosobášiť sa a spečatiť naše manželstvo pred Bohom, keďže obaja sme veriaci, bolo silnejšie, ako mať veľkú pompéznu svadbu. Rozhodli sme sa vziať sa za najprísnejších opatrení, ktoré v našej krajine počas posledného roka boli. Bolo to náročné a stresujúce. Ale aspoň raz budeme mať o čom našim deťom rozprávať. Svadba bola naozaj nádherná, na druhý deň sme si všetko s úžasom rekapitulovali, mali sme tam 15 ľudí, ktorí boli v kostole a potom na posedení. A keď sme vyšli z kostola, boli sme už mladomanželia, pred kostolom stálo hádam 100 ľudí. Bolo aj čepčenie a veľmi silné emócie.

Poodhalíte nám niečo viac z vášho súkromia? Ako ste sa s manželom zoznámili, čím vás zaujal a či ako správny chlap občas aj trochu žiarli?
My sme sa spoznali pri kúpe bytu, bolo to veľmi zaujímavé, lebo každý z nás si kupoval svoj byt a tam sme si padli do oka. V podstate asi po pol roku sme sa rozhodli, že si kúpime jeden spoločný, takže sme mali hneď jasno, kam smeruje náš vzťah. Až keď som ho stretla, naplno som si uvedomila, že to bolo veľmi prirodzené, uvoľnené, absolútne nesilené a pri ňom som mala pocit, že takto to malo byť. Neviem, či môj manžel na mňa niekedy žiarlil, od začiatku sme si padli do oka a ja som si chlapov nikdy nepripúšťala k telu. Vedela som, čo chcem a keďže sa to v dnešnej dobe až tak často nevidí, tak môj manžel ani nemal príležitosť žiarliť.

Šaty Glamorama.sk, korunka Čarbičková, náušnice H&M. Foto: Yanick Photography

Čo je podľa vás základom dobre fungujúceho vzťahu?
Samozrejme, dôvera a pre mňa aj priateľstvo. Môj manžel je zároveň aj mojím najlepším priateľom. Sú to tiež kompromisy, vzájomné porozumenie a láska. Treba si uvedomiť, že som sa do takého zamilovala a nemám na ňom nič meniť, základom je neidealizovať si partnera, ale milovať ho takého, aký je.

Ktoré mužské vlastnosti vám na opačnom pohlaví najviac imponujú?
Vždy sa mi páčili veci, ktoré neboli typické. Odpudzovali ma typickí frajeri, majstri sveta a ich prehnané sebavedomie. Rovnako aj neslušné správanie, fajčenie, nesprávna gramatika, pýcha, žiadna pokora, chvastanie sa. Priťahuje ma presný opak, teda pokora, skromnosť, zdravé sebavedomie. Videla som vlastnosti tohto typu na mojich bratoch a na mojom otcovi, to sa mi páči.

Čo je pre vás synonymom vzrušujúceho zážitku?
Taký, ktorý sa mi vryje do pamäti, ktorý ma niečím prekvapí a dokáže sa vyselektovať stopou, ktorá vo mne zostane. Prekvapenie najmenšími vecami, neskutočné potešenie, nielen na sviatky ako narodeniny či Vianoce, ale obdarúvanie jeden druhého počas celého roka.

Ako zvládate súčasný stav, lockdown a celkovo pandémiu?
Je to deprimujúce, ale snažím sa neupadať na duchu, vždy si nájsť niečo, snažím sa zabaviť. Bolo to ťažšie pre môjho manžela, začal pracovať až teraz, lebo mali zatvorené. Chodím na prechádzky, varím, pečiem, periem, upratujem. Myslím si, že je vždy čo robiť. Je pre mňa jednoduché vymyslieť si program, napríklad spolu s mojím 12-ročným bratom si čítame. Táto situácia je ťažká hádam pre každého človeka. Pri lockdowne som vďačná za každú novú tvár, ktorú mám možnosť v daný deň vidieť.

Foto: Yanick Photography

Nedávno ste sa vyjadrili, že hudba je váš život. Čomu sa v súčasnosti naplno venujete a aké sú vaše ďalšie kariérne plány?
Už minulý rok som chystala nové veci, chcela som sa pustiť do všetkého v apríli, keďže som bola začiatkom minulého roka čerstvo zamilovaná, bola to pre mňa inšpirácia. Bohužiaľ, prišla pandémia, takže som si povedala, že jeden rok vypustím. Ušlo mi veľa vystúpení, všetko padlo. Po 11 rokoch v jednom kolotoči som mala šancu vydýchnuť si a užiť si svoju rodinu aj priateľa. Práve 1. marca mi vyšla pieseň s Martinom Králom, skladateľom a klaviristom. Naša spoločná pieseň sa volá Duša tancuj a má aj krásny videoklip. Je pozitívna, povzbudzujúca a nesie v sebe odkaz. To je presne to, čo ľudia v súčasnosti potrebujú počuť. Uvidíme, čo život prinesie. S manželom by sme si radi založili rodinu, takže ak by to bolo tento rok, kariéra pôjde nachvíľu bokom. Som aktívna žena a nebudem sedieť doma so založenými rukami ani pri dieťati, budem vždy vymýšľať, čo budem robiť.

Pôsobíte veľmi jemne, čisto a krehko ako princezná z rozprávky, ste romantický typ alebo niekde vo vašom vnútri drieme aj „tvrdé rockové žieňa“?
Rockovú fázu mám za sebou. Bola som veľká rockerka, keď som mala 14 či 15, bola to puberta pred Superstar. Moji rodičia hovoria, že nikdy som nemala obdobie vzdoru, ale vždy som inklinovala k hudbe. V tom čase som počúvala rock a mala som vlastnú kapelu. Teraz som skôr romantický typ, ale som aj akčná žena. Môj manžel ma volá vreckový pitbul. Dokážem sa zapáliť pre vec, neobsedím a stále niečo vybavujem. No rocková fáza je už za mnou.

Ako ste už v predošlej odpovedi spomenuli, mali ste svoju rockovú kapelu s názvom Flying Thing. Aké máte na toto obdobie spomienky?
Na to obdobie mám veľmi pekné spomienky. Nosila som čierne veci, počúvala som rock a hlavne Tokyo Hotel a učila som sa po nemecky. Začali sme chodiť po súťažiach so spolužiakmi a v našej aule v gymnáziu v Šamoríne sme skúšali. Po Superstar som už nemala na kapelu čas, ale bolo to aj tak krásne obdobie.

Šaty Glamorama.sk, retiazky H&M. Foto: Yanick Photography

Nahrali ste niekoľko úspešných singlov. Ktorý je váš najobľúbenejší a prečo?
To sa nedá povedať, ja som ich vždy brala ako moje deti. Hlavne keď som pieseň zložila, či už po anglicky alebo po slovensky, boli to moje detičky. Ku každej sa viazala iná spomienka, iná historka, príbeh, prečo som ju písala. Niektoré som písala v takom pocite, ktorý netrval večne, dnes sa nad tým iba pousmejem. Ku každej piesni mám osobitý vzťah, mám ich všetky rada a teším sa na všetky ďalšie, ktoré sú v zásuvke a ktoré ešte zložím.

Čo sa zmenilo od čias vašej výhry v Česko Slovenskej Superstar (3. miesto v roku 2010) a ako spätne vnímate vaše účinkovanie v tomto projekte?
Pre mňa to bol splnený sen. Už od 12 rokov som vedela, že Superstar je moja cesta a smer. Neľutujem to, mám krásne spomienky, zišli sme sa dobrá partia, ktorá si veľmi dobre rozumela, dobre sme spolu vychádzali. Dala mi impulz a dostala ma do povedomia ľudí a aj dnes môžem robiť to, čo ma baví. Fanúšikovia ma podporujú aj po 12 rokoch, takže to skutočne hodnotím pozitívne. Odporúčam vyskúšať si túto cestu, lebo dá človeku naozaj veľmi veľa. Okrem krásnych zážitkov pridá aj disciplínu.

Ako na vás v minulosti pôsobila popularita, tlaky a očakávania vyplývajúce zo zviditeľnenia sa v Superstar?
Nebola som na to úplne pripravená, ani na medializáciu a ani na také silné tlaky. Dnes záleží iba od toho, či niečo vydám, na zásnubách a svadbe, všetko je medializované a médiá sa o to zaujímali bez môjho pričinenia. Bolo to milé a články boli pekné, je to zúročenie mojej férovej komunikácie s novinármi, ktorú mám už dlhé roky. Vždy som k nim bola ústretová. Teraz spätne musím povedať, že by som sa v 16 rokoch do takej súťaže znovu neprihlásila. Človek musí byť vyspelejší a teraz, keď mám 27 rokov, to viem zhodnotiť. Nebola som na to pripravená.

Foto: Yanick Photography

Zostali ste v kontakte s niekým z vtedajšej finálovej desiatky?
Nezostala som v kontakte s nikým, ale registrujeme sa cez sociálne siete, Monika Bagárová a Markétka Konvičková majú bábätko. Denis Lacho sa oženil. Je to skôr o tom, že sa stále registrujeme, ale bolo to veľmi dávno. Som rada, ak ich vidím na akciách, vždy sa vyobjímame.

Čo si myslíte o korektnom hodnotení súťažiacich? Vyjadrili ste sa, že je to často o zaujatosti porotcov a nie vždy čisté hodnotenie.
Vždy je to o konkrétnom porotcovi, niektorí sa vedia odosobniť od sympatickosti, niektorí nevedia. Každý má svoj vlastný vkus, je to skôr individuálny prístup porotcu. Súťažiacim odkazujem, aby to nebrali príliš osobne. Ak nejde o život, tak nejde o nič. Sú dôležitejšie veci ako hodnotenie v Superstar.

Ako vnímate súčasných mladých ľudí v speváckych súťažiach? Sú odlišní v prístupe, v spievaní, vo vnímaní hudby, v imidži a predstavovaní sa na sociálnych sieťach, ako ste boli možno vy pred vyše 10 rokmi?
Mne je dosť veľa z dnešných žánrov cudzích, asi som sa zasekla niekde pred piatimi rokmi. Čím ďalej, tým viac sa mi zdá, že hudba je už menej o hudbe, viac je to o odhaľovaní a prezentovaní sa a o piesňach bez posolstva. Kedysi bola hudba viac o umení, dnes je to o predávaní sa na sociálnych sieťach. Stačí spraviť jednoduchú vec a človek má tisícky sledovateľov a je známy. Pre mňa sa ale vytráca umenie zo súčasnej hudby. Je to na osobnom vnímaní, vždy som mala rada umenie v hudbe, no dnes mi to chýba. V dnešnej dobe si vážim skutočných umelcov.

Foto: Yanick Photography

Spomenuli ste, že vám 1. marca vyšiel horúci duet s Martinom Králom, klaviristom a hudobným skladateľom s názvom Duša tancuj. Natočili ste k nemu aj krásny videoklip. Prezradíte nám viac?
Áno, je to pozitívna pieseň, má nadčasový charakter a je s posolstvom, ktoré dnes potrebujú ľudia počuť. Je nesmierne povzbudzujúca, všetky zlé dni raz pominú. Vždy musí prísť niečo pozitívne, som šťastná, že sme s Martinom túto pieseň nahrali, je to niečo, čo aj mne vlialo do tohto života a dní nádej. Chcela by som za vznik a podporu tohto diela z verejných zdrojov poďakovať Fondu na podporu umenia.

Ako ste sa dostali k spolupráci s Martinom Králom a ako sa vám spolupracovalo? Plánujete spolu nahrať aj ďalšie piesne?
Táto spolupráca je môjmu srdcu veľmi blízka a milá, poznáme sa už dlhšiu dobu. Vždy sme chceli spolu niečo zrealizovať a hovorili sme o tom. Martin prišiel za mnou ešte minulý rok a prehrával mi piesne. Jedna sa mi veľmi páčila. Zhodli sme sa spolu na jednej skladbe a bolo to spontánne a prirodzené. Takto vznikol nápad, pieseň som naspievala ja. Dali sme ju otextovať Martinovi Chudíkovi. Martinovi som tiež poslala jednu pieseň, ktorú som zložila a viem si tam predstaviť jeho klavír. Má úžasný talent a sluch. Verím a dúfam, že budeme spolupracovať aj v budúcnosti. Toto spojenie má perspektívu.

Žili ste aj za veľkou mlákou, aký je zásadný rozdiel medzi slovenskou a americkou hudobnou scénou? Je ťažké pre cudzinca, obzvlášť pre slovenskú speváčku, presadiť sa v Amerike?
Konkurencia je tam omnoho väčšia, čo vyplýva z veľkosti krajiny. Amerika je takou kolískou hudby. Je tam veľa raperov, spevákov, štúdiových inžinierov alebo producentov hudby. Záleží na tom, čo človek očakáva. Ja som sa chcela čo najviac naučiť. Mám za sebou veci ako New York Fashion Week, kde som dvakrát spievala v rokoch 2014 a 2016, Harlem Week, ktorý je niečo podobné ako festival Pohoda, bolo tam 80-tisíc ľudí, úžasný zážitok. Mám za sebou spievanie americkej hymny na veľkých boxerských zápasoch, čo je taktiež veľmi prestížne. Bolo to výborné v tomto zmysle, sama som bola prekvapená, ako ma ľudia prijali a mám na to veľmi pekné spomienky a jedinečné skúsenosti.

Vieme, že okrem hudobných ponúk na spoluprácu dostávate aj mnohé ďalšie. Nedávno obletela Slovensko správa, že ste dostali lukratívnu ponuku priamo od slovenského premiéra, Igora Matoviča, a to na pozíciu jeho hovorkyne. Ako ste túto ponuku vnímali a prečo ste ju nakoniec odmietli?
Táto ponuka prišla ako blesk z jasného neba, sama si ju neviem vysvetliť, prečo práve ja. Ale vedela som, že s mojím priateľom to myslím vážne a radi by sme sa v našom vzťahu posúvali dopredu. Nechceli sme mať žiadne pracovné prekážky ani vypätie. Ponuku som si vypočula. Rozprávala som sa s pánom premiérom a išla som aj na Úrad vlády SR. No po dlhšom zvážení som sa nakoniec rozhodla, že ponuku odmietnem. Riadim sa tým, že potrebujem cítiť pokoj po mojom finálnom rozhodnutí a keď som tú ponuku odmietla, tak som to cítila. Dovtedy som bola ako na ihlách a ľudia na sociálnych sieťach začali byť veľmi zlí. Odsudzovanie a zvláštne názory. Toto prispievalo k tomu, že som necítila pokoj. Dnes si to neviem vynachváliť, spravila som to najlepšie rozhodnutie.

Šaty a náušnice H&M. Foto: Yanick Photography

 Máte nejaký sen, ktorý si chcete splniť, ale netýka sa priamo speváckej či hudobnej kariéry?
Založiť si rodinu. To je náš sen, naša méta. Svadba bola jedným snom, bola naozaj rozprávková. Netlačíme na pílu a nechávame veciam prirodzený priebeh. Som vďačná, že som sledovaná médiami. A tak sa verejnosť určite dozvie, ak budem očakávať dieťatko. Vychovávať deti a mať pekné manželstvo, to sú veci, po ktorých túžim a o ktorých snívam.

Hudba v sebe nesie isté posolstvo, aký odkaz by ste chceli v najbližšom období zanechať vašim fanúšikom prostredníctvom vašej hudby?
Ako som už spomínala, všetko bude v poriadku, zlé dni prejdú a ani pandémia nebude trvať večne. Vidím to na každom človeku, už je to príliš dlho, minulý rok bol svetlý bod, ale teraz sú iné čísla, no netreba sa vzdávať a svojou troškou treba prispieť k tomu, aby bola situácia lepšia.

Aký odkaz by ste chceli zanechať pre všetkých čitateľov magazínu BREAK, najmä mužskej časti našich či vašich priaznivcov?
Mnoho mužov aj žien mi píše, že chcú mať vzťah, ako mám ja. Kde nájsť tú pravú? A ako si krásny vzťah vybudovať? Ja by som im odporúčala zamerať sa hlavne na vnútro ženy. Myslím si, že je to skutočne dôležité. Práve tam tkvie dlhodobá perspektíva vzťahu. Treba sa zamilovať do pravej podstaty ženy a dôležité je, aby sa aj žena mala do koho zamilovať.

Dotazník:
Cestovateľský sen: Monte Carlo.
Najobľúbenejšia módna značka: Michael Kors.
Najobľúbenejšia pieseň: Jason Derulo – Take you dancing.
Najobľúbenejšia spevák/speváčka: Bruno Mars.
Najobľúbenejší film: Now you see me.
Najobľúbenejší herec:  Leonardo DiCaprio.
Najobľúbenejšie jedlo a drink: Grilovaná zelenina s vegan burgrom & Mojito.
Najobľúbenejší seriál: Priatelia.
Typická vlastnosť: Poriadkumilovnosť.
Životné motto: Snažím sa v každom dni nájsť niečo pozitívne.

Dominika Jurena Stará (27)
– narodená 13. 8. 1993 v Dunajskej Strede v znamení Leva
– slovenská popová speváčka
– súťažila v prvej Česko Slovenskej Superstar, skončila na 3. mieste ako jediná ženská finalistka
– čerstvo vydatá aj napriek pandémii, mala krásnu tradičnú svadbu s Michalom Jurenom
– nahrala single: Život je dar, Neodolávaj, Dúfam, Can‘t Buy My Love
– nahrávala a podieľala sa na albume s Paľom Drapákom s názvom Dvanásť
– externe vyštudovala City University v Bratislave
– pôsobila v USA, momentálne žije v Šamoríne

Foto: Yanick Photography
Vizáž a styling: Janka Topanka
Produkcia: Kristína Kucková
Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme RVS Kaštieľ Studené

Foto: Yanick Photography

Naše predchádzajúce cover girls:

Veronika Vágner Husárová: Milujem životné výzvy
Žena mnohých tvárí: Simonetta Hladká
Marianna Ďurianová: Teší ma, že som stále žiadaná