Potrebnejšie sa tomu venuje aj článok uverejnený na stránke uni-kiel.de. Vesmírni kolonizátori pri dlhodobejšom pobyte musia počítať s vysokou mierou zdraviu škodlivej radiace. Podľa vedcov z NASA im na Mesiaci hrozí 2,6krát vyššie žiarenie, akému odoláva posádka na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica). To je tak dvestokrát vyššie ako na povrchu našej planéty na morskej hladine. Nameraná dávka je asi päťkrát až desaťkrát vyššia, ako dostanú cestujúci na medzikontinentálnom lete z New Yorku do nemeckého Frankfurtu, keď sa lietadlo nachádza nad časťami ochrannej atmosféry, tvrdí nemecký fyzik a spoluautor štúdie Robert Wimmer-Schweingruber z Kielskej univerzity.

Hlavným problémom je, že Mesiac nemá ochranné magnetické pole či atmosféru podobné tej zemskej, ktorá by zhubné žiarenie odrážala ako štít. Na mesačný povrch tak dopadá kozmické žiarenie, radiácia zo Slnka, neutrónová radiácia, gama žiarenie z reakcie mesačných hornín. Dlhodobým pôsobením na DNA môže v ľudských bunkách dôjsť k vzniku rakoviny či k poškodeniu pohlavných buniek v semenníkoch a vaječníkoch a neplodnosti.

Vedci vypočítali, že na ich ochranu stačia mesačné základne pokryté najmenej 50 centimetrami mesačnej pôdy. Hlbšia komora chránená asi 10 metrami vody by stačila na ochranu pred občasnými slnečnými búrkami, ktoré môžu spôsobiť dramatický nárast úrovne radiácie. (Medzi misiami Apollo 16 a 17 Slnko vzplanulo spôsobom, ktorý by mohol spôsobiť chorobu z ožiarenia, zvracanie a možno aj smrť, keby astronauti v tom čase neboli chránení.) Do takejto ochrannej komory by bolo potrebné dostať sa do 30 minút.

Mohlo by vás zaujať:

Prečo pristátie na Mesiaci nebolo podvodom
Ako Sovieti v tajnosti chystali cestu na Mesiac
Pozemok na Mesiaci si môže kúpiť každý