Spýtali sme sa ho na jeho ďalšie plány a pospomínal s nami aj na víťazstvo v Nemeckom pohári s tímom 1. FC Norimberg.

V máji ste sa na Tehelnom poli rozlúčili s vrcholovým futbalom. Ako spätne hodnotíte tento deň? V prvom rade to bol pre mňa, moje deti a najbližších nezabudnuteľný večer. Verím, že si moje deti budú navždy pamätať, ako celý štadión kričí moje meno, pretože aj pre takéto momenty som futbal hrával. Bolo to silno emotívne a som rád, že som sa toho dožil aj na novom Tehelnom poli. Ďakujem všetkým, ktorí sa o to všetko pričinili. Teraz ste sa sem vrátili nafotiť módny editoriál pre BREAK.

Ako sa vám páči nový štadión? Nový štadión je prekrásny, presne taký, aký si zaslúži Bratislava, Slovanisti a Slovensko. Patrí medzi najmodernejšie štadióny v Európe a my všetci naň môžeme byť hrdí.

Ožívajú na tých miestach aj spomienky na vaše začiatky na Tehelnom poli? Na čo najradšej z tohto obdobia spomínate? Samozrejme, že sa mi vynárajú krásne spomienky na to, kde som začal moje prvé futbalové kroky. Na Tehelnom poli som vyrastal a zažil krásne, ale aj horšie časy, no vždy človek spomína len na tie pozitívne. Ako malý chlapec som hral predzápas stretnutia Slovan vs. Sparta, kde bolo viac ako 40-tisíc ľudí. To vo mne zanechalo veľkú stopu a zároveň aj sen hrať pred takým plným hľadiskom, keď raz budem veľký. A podarilo sa (smiech)

Tehelné pole je najväčším futbalovým stánkom na Slovensku. Aký zápas by ste tu divákom najviac dopriali? Slovanu by som doprial, aby sa na takom krásnom štadióne každoročne hrávali veľké európske zápasy, respektíve skupinové fázy Ligy majstrov alebo Európskej ligy. Tam je vždy zaručená kvalita zápasov, a teda aj plné hľadisko, ktoré si taký štadión zaslúži.

Ako sa vám páči Slovan pod trénerskou taktovkou Jána Kozáka ml.? Janko Kozák priniesol poriadok do kabíny a myslím si, že sa to prejavilo aj na ihrisku, pretože kvalita bola v kádri aj predtým, len sa muselo, ako sa hovorí, trošku poupratovať.

Neuvažujete o trénerskej dráhe? Dostali ste už aj ponuky? Ja som osobne nemal žiadne ponuky na trénovanie ani som sa nikdy nikam netlačil, a keď sa mám priznať, viac ma to ťahá do štruktúr a do manažovania klubu, ale ako sa hovorí: nikdy nehovor nikdy. Dnes som na voľnej nohe a zajtra to môže byť inak (smiech).

Aký je váš názor na to, že v súčasnom kádri figuruje len minimum Slovákov? Môj názor je taký, že veľmi rád by som videl v kádri Slovana oveľa viac hráčov akými sú Dominik Greif a Dávid Strelec. Ale čo nie je teraz, môže byť neskôr. Dôležité je, aby ľudia na Slovan chodili s radosťou a boli spokojní.

Foto: arch. R. Vittek

Klubu 1. FC Norimberg ste pomohli dostať sa do najvyššej nemeckej súťaže. Aký zápas v norimberskom drese je pre vás najpamätnejší? Chcel by som povedať, že Norimberg je u mňa tiež hlboko v srdci, pretože som tam prežil krásne futbalové chvíle a je ťažké vybrať nejaký nezabudnuteľný zápas, lebo ich bolo naozaj veľa. Každý víkend hráte pred vypredaným hľadiskom doma či vonku a pre mňa to bolo niečo, o čom som sníval ako malý chlapec. Pre celý Norimberg je za poslednú dobu určite nezabudnuteľné víťazstvo v Nemeckom pohári v roku 2007, ktorý sme získali. Po prílete nás čakalo celé mesto a bolo to naozaj jedinečné.

Donedávna ste boli streleckým rekordmanom v slovenskej reprezentácii. Zažili ste v repre najkrajšie momenty svojej kariéry? Áno, ale už nie som. Marek Hamšík ma prekonal, ale veľmi som mu to prial. Čo sa týka repre, bola pre mňa vždy veľká česť reprezentovať našu krajinu. Mal som pocit hrdosti. To najlepšie, čo futbalista môže dosiahnuť, je zahrať si na majstrovstvách sveta, a nám sa to podarilo. Ešte som tam aj skóroval, a to proti velikánom ako Taliansko a Holandsko. Určite teda boli jedným z mojich míľnikov majstrovstvá sveta v Afrike, ako aj pre ostatných chalanov a všetkých, čo sme tam boli.

Chcete byť úspešným aj v ďalšej etape svojho života. Prezradíte nám svoje najbližšie plány do budúcna? Prijali ma na dvojročné štúdium na UEFA, kde sa budem učiť, vzdelávať od tých najlepších, budem cestovať po celom svete a pozorovať, ako sa to robí v top ligách a zväzoch v oblasti manažérstva, marketingu a chodu klubu. Veľmi sa na to teším. Pre zaujímavosť, môj „spolužiak“ bude Didier Drogba a podobné mená, takže je to aj veľká možnosť spoznať a nabrať skvelé kontakty, ktoré by som chcel potom využiť v zamestnaní.

Ste aj známym futbalovým elegánom. Aký máte vzťah k móde? Netvrdil by som o sebe, že som známy futbalový elegán, ale je pravda, že sa rád pekne obliekam a nemusí to byť vôbec drahé a značkové oblečenie, hlavne aby som sa v tom dobre cítil. No nie vždy sa to podarí (smiech). K móde mám dobrý vzťah. Páčia sa mi aj obleky a cítim sa v nich pohodlne, inak som viac-menej športový typ.

Foto: Adam Suchánek

Opäť sa zúčastníte na podujatí Športuj Slovensko, ktoré sa koná 21. septembra a je určené športujúcej mládeži. Prezraďte nám o ňom viac a dôvod, prečo sa na ňom podieľate? Keď ma olympijský výbor oslovil s ponukou prísť podporiť projekt Športuj Slovensko, neváhal som ani sekundu. Slovensko potrebuje projekty, ktoré rozvíjajú pozitívny vzťah detí a rodiny k športu a som veľmi rád, že sa tejto výzvy zhostil práve Slovenský olympijský a športový výbor. Riešime aj iné projekty a zúčastňujem sa na veľa akciách počas roka, ktoré tento výbor podporuje.

Čo sa snažíte mladým talentom vštepovať na vašom futbalovom kempe? Snažíme sa im ukázať za ten týždeň naozaj veľa, ale hlavne bez rozdielu, kto a odkiaľ prišiel na náš kemp. Podporujeme sociálne slabšie rodiny, v ktorých sú talenty a nemajú možnosť dostať sa na takýto kemp. Tešíme sa, že sa k nám deti vracajú rok čo rok. Majú nielen kvalitný futbalový, ale napríklad aj mediálny a mentálny tréning, čo je veľmi dôležité pre rozvoj v ich veku. A hlavne aby si išli za svojimi cieľmi a cez všetky prekážky, ktoré im život hodí pod nohy.


Mohlo by vás zaujať:

Lenka Petrovičová: Poctivo chodím na každý zápas
Marek Hamšík: Rozhovor nielen o tetovaniach a talianskom futbale
Futbalové kluby: Komu by mal fandiť správny chlap?