Pre živnostníka s poriadkom v peňaženke, ktorý hľadá zodpovednú malomeštianku:

Udinese Calcio

Ak brávate decká v lete do Bibione, určite chodíte okolo. Klub pochádza z malého mestečka Udine, ktoré na malebný dvadsaťpäťtisícový štadión Friuli natlačí štvrtinu svojich obyvateľov. Hráčov prezývajú malé zebry. Ich pásikavé dresy si ľahko popletiete so slávnym Juventusom. Občas hrajú aj podobne dobrý futbal, ibaže pri tom nerobia toľko korupčných škandálov ako kolegovia z Turína.

Klub z Udine je známy svojou podnikavou povahou. Za ostatných päť rokov zarobil na predajoch hráčov dvestosedemdesiatjeden miliónov eur. Ročne pritom investuje do (veľmi rozumných) nákupov iba nepatrný zlomok tejto sumy. Je to s obrovským náskokom najlepší biznismen v Taliansku, tretí najlepší na celom svete.

Hráči v Udine pekne dozrievajú a potom žiaria kade-tade po Európe. Produkty ich farmy najlepšie reprezentuje Alexis Sánchez, dnes šesťdesiatmiliónový klenot, ktorý sa vybrúsil práve tu. Zebrovitý dres obliekali aj veľké mená minulosti: Dino Zoff, Zico, Edinho či Bierhoff.

Klub sa už dvadsať rokov drží v prvej lige a často miešal karty v prvej päťke. Pravda, jeho posledné sezóny boli trochu rozpačité – na to, aby sa zachránil, potreboval zuby i nechty. Teraz je ten správny čas na vašu podporu. Navyše, do Udine to máte iba päťstopäťdesiat kilometrov – bližšie sa už za talianskou Seriou A vycestovať nedá.

Pre úspešného podnikateľa, ktorý hľadá študovanú, finančne nezávislú a opálenú:

FC Porto

Vezmite si účtovníctvo Udinese Calcio a zdupľujte ho. K tomu pridajte celé múzeum vyplnené vitrínami a trofejami. Výsledok, ktorý dostanete, je FC Porto – dlhodobo najlepší obchodník na trhu s hráčmi. Jeho zisky od roku 2006 atakujú hodnotu pol miliardy eur. Na predajoch zarobili šmelinári v Porte o dvesto miliónov viac ako v kráľovskom Reale Madrid, kde však do hráčov investovali štyrikrát toľko.
Okrem toho, že v Porte ovládajú pokročilé pravidlá money managementu, sú aj celkom úspešní na ihrisku. Za tých desať rokov Draci vyhrali sedem domácich titulov a stále postupujú zo skupiny Ligy majstrov. Tam ich každoročne označujú za koňa čiernej farby, keďže sa nedá zabudnúť, ako bláznivý ročník 2003/2004 celý vyhrali.

Portugalsko je našincovi vzdialené nielen geograficky, ale aj kultúrne, takže sa treba pripraviť na to, že potenciálny vzťah ku klubu sa bude vytvárať zložitejšie. A ak bude založený iba na peniazoch, zrejme dlho nevydrží.

Pre podnikateľa, ktorý si potrpí na zdravý životný štýl:

Ajax Amsterdam

Ajax je prototyp. Je to vzor toho, ako by sa to celé malo robiť, keby to bolo všetko také jednoduché. Klub má tradíciu (založený v roku 1900), má úspechy (tridsaťtri domácich a šesť európskych titulov), má popularitu (priemerná návšteva päťdesiattisíc fanúšikov), no hlavne – má zdravý životný štýl a správnu filozofiu.

Jeho akadémia je asi najslávnejšou liahňou talentu vôbec. Holandský klub už desaťročia vypľúva do sveta špičkových futbalistov, akoby ich vyrábal na páse. Sám pritom nakupuje iba za drobné a iba mladú krv. Medzi ich najväčšie investície histórie patrí Suárez a Ibrahimovič. Za oboch dali sedem miliónov. Smiešna suma, keď si vezmeme, že títo chlapci počas svojej kariéry vytvorili na ďalších prestupoch obrat dvestošesťdesiat miliónov.

Napriek tomu prísť na pravidelný firemný futbal v starom drese Litmanena, Kluiverta, Bergkampa, Overmarsa, Seedorfa, Davisa, van Bastena či v novšom Huntelaara alebo Sneijdera, nie je až také cool, ako prísť oblečený do Messiho alebo Ronalda. To je presne vaša šanca, ako sa odlíšiť. A nezabudnite, že zápasy Ajaxu u nás naladíte oveľa jednoduchšie než zápasy z Premier League.
Ďalšie kluby pre podnikateľov: Southampton FC, Dinamo Záhreb, Lille OSC, AS Trenčín.

Pre nostalgického romantika, ktorý rád dáva druhé šance:

SSD Parma

Mesto prvotriednej šunky dlhé roky hralo prvotriedny futbal. Dnes nemá ani na teplú vodu do sprchy. Všetko spustil kolaps hlavného sponzora Parmalat v roku 2004. Klub sa prebudoval, premenoval a v diétnejšom režime prežil ďalších desať rokov. Keď sa mali konečne dočkať veľkého návratu do Európy, prišiel druhý úder. Parma odhalila dvestosedemdesiatosemmiliónový dlh a zbankrotovala.

Klub sa založil úplne nanovo, amatérsky. Bývalý tréner Nevio Scala mu robí prezidenta, bývalý hráč Apolloni trénera. Futbal začali hrať odznovu vo štvrtej lige. Tam boli na prelome roka po dvadsiatich kolách bez porážky. Na prvý zápas prišlo desaťtisíc divákov, čím dvojnásobne prekonali rekord ligy. Fanúšikovia aj v týchto ťažkých časoch stoja pri ňom. Vy by ste mohli takisto.
Ďalšie kluby pre nostalgických romantikov: Leeds, Nottingham Forrest, Inter Bratislava.

Pre zasneného romantika, ktorý hľadá vnútornú krásu:

SD Eibar

Baskická dedinka veľkosti Piešťan, ktorá hrá už druhým rokom najvyššiu španielsku ligu, je asi najväčšou súčasnou anomáliou európskeho futbalu. Nášho kolegu Sama Mareca ich príbeh natoľko uchvátil, že si jednu akciu klubu sám kúpil. Tie sa predávali v rámci kampane, ktorá mala pomôcť zabezpečiť chod mužstva v prvej lige, na ktorú chudák Eibar vôbec nebol stavaný (na štadiónik pre šesťtisíc ľudí museli narýchlo montovať sedadlá).

Ako sa vlastne takto vysoko podarilo Eibaru dostať, to je dodnes veľká záhada, pretože rekordný prestup tohto klubu má hodnotu jedného týždenného platu Wayna Rooneyho. V každom prípade, minulý rok sa klub zázračne zachránil v poslednom kole, s čím rátal ozaj málokto. Vraví sa však, že druhá sezóna býva pre nováčikov osudná, no maličký Eibar na takéto reči kašle – nový rok oslavoval so stratou jediného bodu na priečky zabezpečujúce postup do Európy. No nemilujte ich.

Bude to paráda, ak vydržia v lige do ďalšej sezóny. Budúci rok si totiž aj menšie kluby pomastia vrecká na televíznych právach. Výnosy z nich sa Španieli chystajú distribuovať podľa vzoru Anglicka oveľa spravodlivejšie než doteraz. Prípadne si otvorte internet banking a na nové sedadlá im prispejte z vlastného.
Ďalšie kluby, ktoré vlastnia fanúšikovia: Exeter City, Portsmouth FC, Hearts of Midlothian, Bohemians 1905.

Pre mladého a prelietavého, ktorý hľadá letnú romancu:

Bournemouth

V roku 2008 klub vypadol z tretej ligy a v nasledujúcej sezóne začínal so sedemnásťbodovým mankom pre finančné problémy. Pád do piatej ligy by futbal v tomto prístavnom mestečku zadusil. Hrozila likvidácia a zvonilo o päť minút dvanásť. Záchrana prišla od predsedu Jeffa Mostyna, ktorý klubu daroval stotisíc libier z vlastného vrecka.

Kormidlo mužstva bolo v tom čase ako horúci zemiak – dvaja manažéri vyskočili z vlaku za jazdy. Potom prišiel Eddie Howe, jeden z najmladších trénerov, akému kedy dali do rúk anglický klub. Hráči pod ním aj napriek obrovskému deficitu ligu zachránili. Eddie pri mužstve ostal a v priebehu nasledujúcich šiestich rokov sa nemusel už ani raz zachraňovať. Naopak, dnes tridsaťosemročný tréner vybojoval tri postupy. Ten posledný, minuloročný, znamenal prienik medzi elitu, kde klub zarobí okolo stopäťdesiat miliónov libier.

Drzosť Bournemouthu nepozná hraníc ani v prvej lige. Hovorí sa, že im je jedno, kto proti nim stojí a ktorú ligu hrajú, stále hrajú to svoje. Červeno-čierni sa v decembri stali v Anglicku prvým nováčikom, ktorý dokázal dobyť pôdu majstra. Týždeň po výhre na Chelsea získali skalp Manchestru United. Klub tak z večera do rána získal tisícky nových fanúšikov, ktorí sa museli naučiť, ako sa názov klubu vlastne vyslovuje. Pridáte sa k nim aj vy? Možno z toho bude iba letný románik, ale ktovie, možno láska na celý život.
Ďalšie kluby na letnú romancu: US Sassuolo, Rayo Vallecano, Leicester City.

Pre zrelého muža, ktorý hľadá intenzívny, no seriózny vzťah:

Borussia Dortmund

Futbal v Dortmunde je maximálna vášeň. Predstavte si osemdesiatjedentisíc fanúšikov, ktorí iba málokedy nedorazia v plnom počte a povzbudzujú celý zápas ako jedno hrdlo. Legendárna je najmä južná strana tamojšieho Westfálskeho štadióna, prezývaná Žltá stena, na ktorej sa schádza dvadsaťpäťtisíc tých najväčších žlto-čiernych fanatikov. Je to najväčšia tribúna na státie v Európe a byť jej súčasťou čo i len na hodinu a pol, to je zážitok na celý život.

V Nemecku lepších fanúšikov nenájdete a šepká sa, že keď sa spočíta početnosť, podpora a vernosť, tak ani nikde inde vo svete. Stačí dať do vyhľadávača výraz Borussia fans… garantujem, že zobrazené fotografie si budete nejaký čas rolovať a dumať, či sú tie choreografie skutočné.

Čo sa týka hry a výsledkov, Borussia hrá prísne útočný futbal a je to jediný klub, ktorý v posledných rokoch dokáže konkurovať nemeckej reprezentácii hrajúcej pod monopolnou značkou Bayern. V Európe takisto šlape – pripomeňme, ako v roku 2013 znásilnila hviezdami nabitý Real Madrid. Ťažko nájdete klub, ktorý by bol viac sexi.
Ďalšie kluby na vášnivý vzťah: Olympique Marseille, SSC Neapol.

Pre vizionára, ktorý hľadá sivé myšky na internetových zoznamkách:

SV Rödinghausen

Klubík z desaťtisícovej dediny, ktorý postavil na nohy podnikateľ Frank Heidemann. Dal nejaké drobné na výplaty a vedľa krčmy a kostola postavil štadión. Príbeh sa nápadne podobá na vzostup Hoffenheimu alebo Darmstadtu, no tí kopú prvú ligu a predsa len sú niekde inde. Rödinghausen hral pred piatimi rokmi deviatu ligu a potom päťkrát po sebe postúpil, čo je absolútny rekord rekordov.

Jednu sezónu si odpočinul, skončil ôsmy a ostal v štvrtej lige. Šušká sa, že sa teraz chystá na ďalšiu sériu postupov, ktorá by sa mala skončiť ligovým šlágrom v Dortmunde. Začnite im fandiť už teraz, aby ste neskôr, keď sa stane známou modelkou, mohli povedať, že ste s ňou chodili na strednej.