Sú to tí, čo strážia pápeža, tí, čo majú jeden z najtvrdších výcvikov vôbec a tí, na ktorých si často posvieti aj celý mediálny svet. Členovia švajčiarskej gardy už päť storočí strážia hlavu katolíckej cirkvi a duchovných vo Vatikáne.

Len pre vyvolených

Medzi 135 elitných vojakov nie je vôbec jednoduché sa dostať. Člen gardy môže byť len Švajčiar vo veku 19 až 30 rokov, musí byť vyšší ako 174 centimetrov a mať absolvovaný kompletný a náročný vojenský výcvik v švajčiarskej armáde. Následný permanentný tréning nových kadetov preveruje v bojových umeniach ako džudo a karate. „

Gardisti sa musia dobre zorientovať vo vatikánskom labyrinte chodieb, palácov, funkcií i inštitúcií. Musia byť psychicky odolní a musia spĺňať prísne kritériá elitných jednotiek,“ píše magazín National Geographic. Po absolvovaní výcviku sa regrút zaväzuje k dvojročnej službe, ktorú následne môže predĺžiť v rámci povýšenia.

Mesiac navštevuje Vatican School of Records, kde sa učí históriu tohto štátu. Gardisti bežne ovládajú aj francúzsky, nemecký, taliansky a anglický jazyk. Väčšinu času členovia gardy žijú a trénujú na 110-akrovom priestore svojich kasární. Tam nájdete aj tréningové stredisko či veľké halové priestory, kde zas cvičia napríklad ceremoniálne pochody. Gardy majú aj svoje športové tímy a dokonca i hudobnú kapelu.

Možno sa vám na prvý pohľad zdá, že títo honosne oblečení strážcovia pôsobia neškodne, ale nenechajte sa zmiasť veľkými halapartňami či mušketami T59 z 19. storočia. Títo ochrancovia pápeža vedia veľmi dobre zaobchádzať aj s modernými pištoľami SIG P 75 či armádnymi puškami FAS-90 a samopalmi Sig SG552 Commando. Presnosť streľby trénujú na vlastnom cvičisku, v spomínaných kasárňach majú aj špeciálnu telocvičňu na nácvik boja zblízka, kde sú trénovaní najlepšími inštruktormi na svete. Jednoducho je to tak, akoby ste v jednej funkcii mali čestnú, telesnú stráž a špeciálne jednotky.

Švajčiarska garda plní množstvo náročných úloh. Sprevádza pápeža na zahraničných cestách, ochraňuje jeho, ale i kardinálov počas pápežských bohoslužieb a v neposlednom rade stráži vchody do Vatikánu a plní bezpečnostné čestné a ceremoniálne povinnosti.

Deň, ktorý otriasol gardou

Švajčiarska garda sa však do médií nedostáva len vďaka svojej profesionalite a pestrofarebným uniformám. Napríklad pred 20 rokmi svet obletela správa, že regrút Cedric Tornay zastrelil čerstvo vymenovaného 31. veliteľa spolu s jeho manželkou. Cedric následne spáchal samovraždu. Obeťou Tornayovho útoku bol hrdina gardy, plukovník Alois Estermann. Bol to presne ten člen pápežskej ochranky, ktorý pri atentáte v roku 1981 na Jána Pavla II. vyskočil na papamobil, aby Svätého Otca chránil vlastným telom.

„Oficiálne vatikánske vysvetlenie znelo, že Tornay zabil Estermanna aj jeho ženu z pomsty za to, že mu odmietli bežne praktikované vyznamenanie, na ktoré mal po troch odslúžených rokoch nárok,“ povedal bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Podľa jeho slov množstvo renomovaných právnikov, expertov a investigatívnych novinárov oficiálnu verziu spochybnili a označili ju za sfalšovanú. Poukazovali na mnoho nezrovnalostí medzi oficiálnym vyhlásením a rôznymi detailmi. „Tieto výhrady však nebolo možné jednoznačne preukázať a množstvo iných osobností ju považuje za prejav typických konšpiračných teórií,“ dodal Samson.

Viac o Švajčiarskej garde, polícia plus exkluzívny rozhovor s expertom Ivom Samsonom si môžete prečítať v januárovom čísle magazínu BREAK.

 

Titulné a ostatné foto: shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Trójske kone 2. svetovej vojny