MUDr. Roman Sokol, PhD., MPH z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne vám prezradí, čo na ňu zaberá. Na doplnky stravy však zabudnite.

Liečiť sa dá aj na báze serotonínu. Aké sú ďalšie metódy?

Pod predčasnou ejakuláciou rozumieme stav, keď muž dosiahne orgazmus skôr než príde k orgazmu jeho partnerky. Často je to ešte skôr, než vôbec k pohlavnému styku dôjde. Samozrejme, ideálny čas, za ktorý by muži mali vyvrcholiť, neexistuje. No jednoznačne by mala byť spokojnosť na oboch stranách, nemyslíte?

85 % MUŽOV S PROBLÉMOM SÚ MUŽI DO 40 ROKOV
Prekvapujúce je, že predčasná ejakulácia sa týka predovšetkým mladých mužov. To potvrdzujú aj slová doktora Sokola, ktorý objasňuje: „Samozrejme, existuje aj veľká skupina mužov po 40-tke alebo po 50-tke, ktorí nemali problém s predčasnou ejakuláciou a zrazu ten problém majú. Avšak keby som rozdelil 100 % mužov s predčasnou ejakuláciou, 85% sú muži do veku 40 rokov, čiže mladší, a zvyšných 15 % sú muži nad 40 rokov.“

MUDr. Roman Sokol, PhD. Foto: archív R.S.

SEROTONÍNOM PROTI PREDČASNEJ EJAKULÁCII
Celá príčina problému predčasnej ejakulácie v podstate funguje na báze vylučovania serotonínu. Práve preto sa na jej liečbu používajú aj lieky – inhibítory spätného vychytávania serotonínu, ktoré sa používajú aj na liečbu depresie. „Polemizovalo sa aj nad tým, prečo ľudia, ktorí používajú antidepresíva cyklicky, nemajú problém s predčasnou ejakuláciou. Podľa toho sa začali vyvíjať lieky na predčasnú ejakuláciu. Celá fyziológia príčin beží a funguje na princípe serotonínu,“ potvrdzuje doktor Sokol.

VYŠETRENIA SA NETREBA BÁŤ
Ak patríte do skupiny mužov, ktorí trpia predčasnou ejakuláciou, neodkladajte svoju návštevu lieky – inhibítory spätného vychytávania serotonínu, ktoré sa používajú aj na liečbu depresie. „Polemizovalo sa aj nad tým, prečo ľudia, ktorí používajú antidepresíva cyklicky, nemajú problém s predčasnou ejakuláciou. Podľa toho sa začali vyvíjať lieky na predčasnú
ejakuláciu. Celá fyziológia príčin beží a funguje na princípe serotonínu,“ potvrdzuje doktor Sokol.

VYŠETRENIA SA NETREBA BÁŤ
Ak patríte do skupiny mužov, ktorí trpia predčasnou ejakuláciou, neodkladajte svoju návštevu u urológa. Doktor Sokol hovorí, že sa rozhodne nie je čoho báť. Vyšetrenie, ktoré podstúpite, nie je bolestivé ani nepríjemné. Pozostáva z dvoch častí. Prvou je anamnéza, keď sa vás odborník spýta na všetky potrebné informácie o vašom sexuálnom živote, ale aj ochoreniach, ktorými trpíte alebo aj netrpíte. Prípadne aké lieky užívate.

„Druhá časť spočíva v objektívnom vyšetrení. Vyšetrím semenníky, či nemá náhodou nádor, lebo ochorenie predčasná ejakulácia sa rovnako ako nádor na semenníkoch vyskytuje prevažne u mladých mužov. Následne vyšetrujem penis, pozerám, či je muž obrezaný, či má predkožku a či s ňou nemá nejaké problémy alebo či nemá problémy s uzdičkou na penise. Tiež sa pozriem aj na brucho, je to štandardné vyšetrenie a nie je bolestivé. Zdôrazňujem, že pri probléme predčasnej ejakulácie nerobíme pred vyšetrením brucha zvyčajne digitálne, rektálne vyšetrenie cez konečník. Tento druh vyšetrenia môžeme robiť len u mužov, ktorí majú problém s prostatou,“ dodáva vzhľadom na vyšetrenia pacienta.

Foto: Feepik.com

ŠPECIÁLNE NAVRHNUTÁ LIEČBA S VÝHODAMI AJ NEVÝHODAMI
Okrem spomínaných inhibítorov spätného vychytávania sa na liečbu predčasnej ejakulácie predpisuje preparát s názvom Priligy, ktorý obsahuje účinnú látku dapoxetín. Je to špeciálny liek navrhnutý na liečbu tohto problému. Liek je dostupný aj na Slovensku a viaže sa na lekársky predpis. „Jeho výhodou je, že sa používa len pred samotným pohlavným aktom. Jeho nevýhodou je, že tým pádom musí byť pohlavný styk vždy plánovaný. Ako každý liek, aj tento môže mať malé potenciálne nežiaduce účinky ako nevoľnosť na žalúdku, mdloby. Nevýhodou je aj jeho cena – od 20 do 50 eur za balenie,“ hovorí na margo lieku doktor Sokol.

NA DOPLNKY STRAVY ZABUDNITE
Doktor Sokol tiež uvádza, že voľnopredajné alternatívy na internete, neregistrované lieky v podobe doplnkov stravy, nemajú žiadny účinok a sú len zbytočne vyhodenými peniazmi. Tie môžete
podľa neho namiesto toho investovať do overenej, bezpečnej a serióznej liečby.

ODPORÚČANÉ POSTUPY, ALE S NEJASNÝM EFEKTOM
Okrem overených medicínskych postupov a liečby existujú aj postupy, ktoré sú síce rovnako odporúčané, ale s nejasným efektom. Jedným z nich je psychotréning, na ktorý chodí muž každý mesiac a urológ mu rozpráva, ako má mať pohlavný styk. Je to časovo veľmi náročné a nemusí to mať želaný efekt. „Samozrejme, existuje možnosť použitia kondómov, ale ten len oddiali ejakuláciu u muža s tým, že penis je menej citlivý. Avšak žene sa deje to isté. Ďalšia vec je použitie, natretie anestetického gélu na penis, ktorý ho do určitej miery znecitliví. Ale zase ten sa prenesie aj na pošvu ženu, ktorá je tiež menej citlivá. Ejakulácia sa oddiali, ale ani žena neprežije taký orgazmus, ako by mala.“

Foto: iStock

Na záver doktor Sokol dodáva, že ak ani mužovi ani jeho partnerke neprekáža predčasná ejakulácia, je to v poriadku a, samozrejme, žiadna liečba v tomto prípade nie je potrebná.

Mohlo by vás zaujať:

Vazektómia: Poznáte najspoľahlivejšiu mužskú antikoncepciu?
Tabletka pre mužov sľubuje 99 % účinnosť
Kondóm: Keď sa oň budete dobre starať, postará sa aj on o vás