Veď už v starovekom Egypte a potom počas všetkých historických období vedeli, že kondóm, nech už vyzeral akokoľvek, je cesta, ako nezažiť po príjemnom zážitku omnoho nepríjemnejší. A keďže veda a technika smerujú vpred v každom odvetví, neobišli ani šprcgumy. Alebo frcgumy, šprcky, gumy, kondómy, prezervatívy či jednoducho ochranu… Malá vecička, ktorá sprevádza život človeka (takmer) odnepamäti.

Špecialitky

Stará múdrosť, že milovať sa s kondómom je ako jesť rezeň zabalený v celofáne, už dávno neplatí. Ovčie črevá, kozie mechúry, korytnačí pancier či rôzne látky a jemné kože postupne nahradila guma a neskôr latex, pričom pre alergikov sú k dispozícii aj nelatexové kondómy vyrobené napríklad z polyuretánu. Okrem klasických tvarov si už dnes môžete kúpiť aj prezervatívy zúžené pri koreni (fajn proti zosunutiu) alebo s anatomickým rozšírením špičky, s vrúbkami, krúžkami, hrbolčekmi a rôzne tvarovanými výstupkami.

Aj farebná škála je široká, od priehľadnej cez ružovú či zlatú až po čiernu (tá však vizuálne zmenšuje, takže ju nemáme radi, dokonca ani náš kolega, obliekajúci sa zväčša len do tejto farby…), nechýbajú rôzne ovocné vône či príchute… Mimochodom, špeciálne prezervatívy sa vyrábajú aj pre vegánov – namiesto živočíšnej bielkoviny kazeínu sa pri ich výrobe používa rastlinná bielkovina.
Sú však aj bizarnejšie modely, špecialisti na ne sú najmä Japonci. Taký „kondomerač“ je napríklad prezervatív, na ktorom je nakreslená mierka. Nekonečné hádky a debaty o veľkosti sa tak veľmi rýchlo vyriešia, záhadou zostáva, prečo je na mierke maximálna dĺžka dvadsaťpäť centimetrov. Zaujímavou novinkou je kondóm v spreji.

Jednoducho vopcháte svoje „mužstvo“ do dutej plechovky, kde sa nachádzajú špeciálne dýzy a tie naň nastriekajú tenkú vrstvu latexu. Asi nie všetkým však bude vyhovovať krátke čakanie, kým latex uschne a stvrdne. Naopak, príjemný môže byť hrejivý kondóm, napustený lubrikačným gélom s prídavkom L-arginínu, ktorý obsahujú aj lieky na erekciu.

Celebrity na gume

A ak by ste chceli kondómy na mieru a dokonca so svojím menom či iniciálkami, stačí sa obrátiť na nemeckého majiteľa siete sexshopov Olivera Gotheho. Jeho počítačový program zmeria veľkosť prirodzenia na stotiny milimetra. Má to jeden háčik – za jedno balenie s tromi kusmi zaplatíte okolo šesťsto eur.
Omnoho lacnejšie vás vyjdú špeciálne edície kondómov, ktoré pre svojich fanúšikov dali vyrobiť rôzne celebrity. A tak sa na obaloch objavila napríklad herečka Mischa Bartonová, speváčka Madonna či skupina Daft Punk. Najďalej asi zašli v skupine Kiss – na prezervatíve je motív legendárneho dlhého jazyka ich frontmana.

Pre dámy

Viete, kedy vyhynie ľudstvo? No predsa, keď bude mať vagína zuby! Možno aj tento starý, mierne nekorektný vtip inšpiroval juhoafrickú lekárku Sonnet Ehlersovú, ktorá vymyslela ženský kondóm proti znásilneniu. Štandardné ženské kondómy – femidomy – poskytujú síce o niečo menšiu ochranu proti počatiu, ale lepšie chránia pred pohlavnými chorobami. Vynález doktorky Ehlersovej by mal zase znížiť počet znásilnení. Ňou vyvinutý femidom má totiž z vnútornej strany špeciálne zuby, fungujúce ako háčiky na ryby. Ak sa dnu zasunie neželaný predmet, teda väčšinou penis nejakého násilníka, háčiky sa doň zapichnú a vytiahnuť ich môže len lekár.

Bezpečnosť nadovšetko

Nakúpiť si všelijaké modely a testovať ich môže skutočne spríjemniť zábavu v posteli. No hlavnou úlohou prezervatívov je chrániť pred chorobami a zabrániť počatiu potomka, ktorý často nie je práve želaným produktom, či už ide o dlhodobé páry, alebo o nezáväzné rýchlovky.

Aj preto by ste si mali dať pozor nielen na to, ako prezervatívy otvárate či nasadzujete (návod je často obsahom balenia, ak nie je, skúste internet, určite nájdete celkom zaujímavý obsah), ale aj na to, ako ich skladujete. Mať ho pre istotu stále v peňaženke je síce dobrý nápad, no ak ho nepoužijete približne do mesiaca, určite ho treba vymeniť. Nosením vo vrecku, v dokladoch či v peňaženke sa môže mechanicky poškodiť.

Mať ho vždy v aute je úplne zlý nápad. Výkyvom teplôt sa jeho kvalita a spoľahlivosť prudko znižujú. Doprajte mu suché, teplotne stabilné prostredie a majte ho v škatuľke. Je totiž overené, že keď sa budete o kondóm dobre starať, postará sa aj on o vás.

Čo by ste mali vedieť

  • Kondómy treba skladovať na suchom mieste pri teplote 15-20 stupňov Celzia bez extrémnych výkyvov teplôt. V takom prípade je ich trvanlivosť zvyčajne päť rokov, pri nelatexových kondómoch tri roky. Dátum exspirácie nájdete na obale.
  • Žiadna antikoncepcia ani kondóm nie sú stopercentné. Výrobcovia väčšinou udávajú spoľahlivosť asi 98 percent.
  • Kondóm je veľmi efektívna ochrana pri väčšine pohlavne prenosných chorôb vrátane AIDS. Póry latexu či polyuretánu sú totiž menšie než vírus HIV.
  • Spoľahlivosť prezervatívov znižuje používanie lubrikantov na olejovej báze. Preto dávame prednosť tým na silikónovej a vodnej.