Ak si odmyslíme špičkové výkonové parametra a zážitkové vyladenie jazdných vlastnosti, tak práve Ferrari priviedlo do automobilového extrému kľúč, prostredníctvom ktorého sa tie najexkluzívnejšie kúsky prideľujú budúcim majiteľom. Vstup do exkluzívneho klubu Ferrari predstavuje pre bežného smrteľníka kúpa niektorého zo základných modelov. Ak je zbierka maranellských tátošov dostatočne exkluzívna, tak jej majiteľ môže začať poškuľovať aj po kúpe niektorého z vrcholných alebo limitovaných modelov značky. Obmedzená výroba v kombinácii s vysokým záujmom tu zároveň vytvárajú predpoklad, že daný záujemca sa k svojmu vysnívanému Ferrari nakoniec ani nemusí dostať. Okrem vlajkových lodí značky sa podobná filozofia výberu vzťahuje aj na exkluzívne limitky či svet radikálne vyladených modelov z rodiny Ferrari XX.

Foto: Ferrari

ULTIMÁTNY SVET XX
Prvý model so skratkou XX v názve Ferrari predstavilo v roku 2005. Dobové Ferrari FXX predstavovalo pomyselný vrchol výkonovej a konštrukčnej evolúcie kultového modelu Enzo Ferrari. Vo vysokovýkonnej edícii v tých časoch vzniklo len 30 kusov. Bizarnú situáciu tu predstavoval fakt, že Taliani chceli mať o svojom diele vždy maximálny prehľad. Aj z tohto dôvodu si ho majitelia od výrobcu „len požičiavali,“ napríklad pre zážitkovú jazdu na okruhoch. Model FXX zároveň nebol homologovaný na použitie v premávke. Podobnú filozofiu si neskôr zachoval aj model FXX-K odvodený od Ferrari La Ferrari.

Prvoradým cieľom programu XX bolo testovanie a implementácia pretekárskych komponentov do sveta civilných modelov. Filozofia programu XX bola v roku 2021 hierarchicky rozšírená aj o stupienok nižšie. Pričinil sa o to model 599 XX. Najnovším počinom extrémneho vývojového progresu značky Ferrari, kde sa svet súťažných špeciálov prelína so sériovou produkciou, reprezentuje modelová rodina Ferrari SF90 XX zahŕňajúca obe karosárske verzie. Okrem navýšenej, no stále veľmi exkluzívnej produkcie je hlavnou novinkou fakt, že v tomto prípade máme priamo do činenia s vôbec prvými modelmi z programu Ferrari XX, ktoré je možné využívať aj na jazdu v bežnej premávke.

Foto: Ferrari

SYMBOLICKÁ PARALELA S MODELOM F50
Nové modely z programu XX sú v porovnaní so svojimi bežnými súrodencami z rodiny SF90 veľmi ľahko identifikovateľné už na prvý pohľad. Taliani dopriali ultimátnym verziám výrazne agresívnejší dizajn. Pozmenenej prednej časti dominujú autentické svetlomety. Nové koncové svetlá zdobia aj zadnú časť. Pri pohľade z profilu sú modely SF90 XX už na prvý pohľad o niečo dlhšie. Pričinila sa o to predĺžená zadná časť v štýle „long tail“. Ako najzásadnejšiu dizajnovú zmenu extrémnych Ferrari možno celkom bezpečne označiť prítomnosť klasického, teda pevného zadného krídla. Podobné riešenie naposledy Ferrari v sériovej produkcii použilo pri modeli F50.

Automobilka neskôr presedlala na variabilné, resp. výsuvné ekvivalenty. Prioritnou úlohou masívneho zadného krídla klasickej konštrukcie je generovanie prítlaku. Ten sa v prípade modelov SF 90 XX v porovnaní s predlohou zlepšil až o 140 kg. Samotná úspora hmotnosti dosiahla oproti bežným modelom SF 90 „len“ cca 10 kg. To samo o sebe odzrkadľuje špičkovú vyspelosť tohto modelového radu. Modely z rodiny XX šetrili cenné kilogramy napríklad na dodatočnom odľahčení pohonnej jednotky či špeciálnych karbónových sedačkách. Práve autentické športové sedadlá reprezentujú v interiéri najväčší rozdiel medzi bežným SF 90 a tým s dôvetkom XX.

Foto: Ferrari

HYBRID S VÝKONOM 1030 KONÍ
Aj keď výkonový nárast možno v porovnaní s bežným modelom SF 90 (1000 koní) v princípe označiť aj ako symbolický, tak Ferrari pri verziách s dvoma písmenkami X v názve výrazne zapracovala na samotnej konštrukcii hybridnej pohonnej jednotky. Jej základom ostáva prepĺňaný 4-liter V8 so samostatným výkonom 797 koní. Ultimátnou konštrukčnou novinkou sú nové piesty a rovnako aj upravené nasávacie aj výfukové trakty. O niečo viac výkonu teraz generujú aj modifikované elektromotory. Životodarnú energiu čerpajú z 7,9 kWh batérie, ktorá vie pri rozumnej rýchlosti do 135 km/h zaručiť čisto elektrický dojazd viac ako 20 km. Pohonná sústava modelu Ferrari SF90 XX disponuje podľa očakávania ešte lepšími dynamickými parametrami. Hlavná alchýmia ultimátneho modelu sa napriek tomu ukrýva v celkovom vyladení jazdných vlastností. Dôkazom toho je aj nový jazdný mód s názvom „kvalifikácia,“ ktorý na základe sofistikovanej inteligencie pohonu ešte viac zlepšuje efektívnosť prejazdov cez zákruty. To, že bude z modelov z rodiny SF90 XX prioritne zberateľská chuťovka, prezrádza aj plánovaná produkcia.

Z kupé s dôvetkom Stradale vznikne v Maranelle len 799 kusov. Ešte väčšou exkluzivitou bude otvorená verzia, z ktorej sa má vyrobiť len 599 kusov. Limitovaný plán výroby sa podľa očakávania premietol aj do cenovky. „Lacnejšie“ Stradale štartuje na čiastke 770 tisíc eur a otvorená verzia na sume 850-ticíc eur. Cenovky sú v čase čítania tohto textu napriek tomu irelevantné. Všetky kusy z plánovanej výroby majú totiž už dávno  svojich majiteľov.

FERRARI SF 90 XX
Motor: prepĺňaný zážihový hybrid V8 objem 4,0 l
Maximálny výkon: 758 kW (1030 koní)
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 2,3 s
Maximálna rýchlosť: 320 km/h
Cena: od 770/850 tisíc eur

Mohlo by vás zaujať:

Ešte viac emócii: Ferrari Roma Spider
Emócie hore bez: Ferrari 296 GTS
Krásne retro: Ikona Ferrari Dino 246 GT L