Ako prvý prišiel v marci na rad svetový šampionát v bejzbale, v júni sa konajú majstrovstvá sveta v lakrose, v septembri to bude šampionát v rugby a v októbri zas svetový pohár v krikete.

V súčasnosti sú práve majstrovstvá sveta najprestížnejším medzinárodným podujatím v lakrose. V dávnej minulosti bol lakros aj olympijským športom, avšak bolo to ešte v rokoch 1904 a 1908. Neskôr sa na hrách objavil už len ako ukážkový šport. Teraz je ambíciou tohto športu, ktorý vznikol v Severnej Amerike, vrátiť sa po 120-ročnej odmlke do programu olympijských hier. V roku 2028 bude dejiskom OH Los Angeles, pričom v USA je lakros považovaný za jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich športov s takmer miliónom aktívnych hráčov. Silnú základňu má v podobe stredoškolských a vysokoškolských družstiev. Tohtoročný svetový šampionát sa uskutoční neďaleko Los Angeles, v inom veľkom kalifornskom meste, v San Diegu. Určitý čas ako oficiálne dejisko turnaja, ktorý bol kvôli pandémii o rok posunutý, figurovalo samotné LA.

Foto: wikipédia

BÝVAL SÚČASŤOU RITUÁLOV
Lakros vymysleli severoamerickí indiáni, aj keď ho poznali pod iným názvom, ktorý by sa dal preložiť ako „malý brat vojny“. Lakros im totiž slúžil ako alternatíva bojov medzi kmeňmi a postupne sa stal aj súčasťou rituálov pri oslavách indiánskych bohov. Verzia lakrosu, ktorá sa hrá pod holým nebom a v ktorej sa aj uskutočnia majstrovstvá sveta, sa nazýva field. Využíva sa ihrisko, ktoré sa svojimi rozmermi veľmi podobá na futbalové. Každý tím má deväť hráčov v poli a brankára. Cieľom je streliť gól do súperovej bránky s rozmermi 183 x 183 centimetrov. Loptičku si hráči medzi sebou posúvajú pomocou lakrosovej palice, ktorá má na svojom konci malú sieťku. Môže sa prihrávať vzduchom, aj odrazom o zem, prípadne s ňou môže hráč odbehnúť ľubovoľnú vzdialenosť. Okrem field lakrosu existujú ešte ďalšie dve verzie: box lakros, ktorý sa hrá najčastejšie na hokejových ihriskách s mantinelmi, pričom ľad je nahradený umelým podkladom a sixes, ktorý je rýchlou verziou lakrosu so šiestimi hráčmi a práve tú navrhujú zaradiť do programu olympijských hier.

2021 European Larosse Challenge (Vroclav, Poľsko) – CHORVÁTSKO-SLOVENSKO. Foto: Facebook@shutterlaxcom

SLOVENSKO BUDE CHÝBAŤ
Majstrovstvá sveta v lakrose sa konajú od roku 1967 a v Kalifornii odohrajú v poradí štrnásty šampionát. V začiatkoch sa na turnaji zúčastňovali len štyri krajiny: USA, Kanada, Austrália a Anglicko. Časom sa ich počet zvyšoval, pričom na predošlých majstrovstvách sveta v roku 2018 v izraelskej Netanji, ktorá bola zároveň prvým dejiskom mimo spomínanej štvorice štátov, štartovalo až 46 mužstiev. Bol medzi nimi aj tím Irokézov, zastupujúci pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky. Skončil na treťom mieste za reprezentáciami USA a Kanady.

Práve domáci Američania, ktorí si v roku 2018 pripísali svoj desiaty titul a sú na čele historického rebríčka, budú najväčšími favoritmi turnaja. Podľa papierových predpokladov by sa vo finále mali stretnúť s Kanadou, ktorú pred piatimi rokmi zdolali tesne 9:8. Američania vyskladali svoj káder z profesionálov, ktorí v lete hrajú field lakros a po zvyšok roka zväčša pôsobia v Národnej lakrosovej lige vo verzii box lakros. Tohtoročný šampionát bude mať v porovnaní s predchádzajúcou edíciou nižší počet účastníkov – 30. Desať najlepších tímov sveta sa naň dostalo automaticky, ostatné reprezentácie sa museli na turnaj kvalifikovať. Práve v európskej kvalifikácii hranej v poľskom Vroclave skončila aj cesta Slovenska, ktoré predtým v roku 2018 obsadilo 23. pozíciu. Hoci si slovenskí lakrosoví reprezentanti nevybojovali štvrtú účasť na majstrovstvách sveta, v lete minulého roka dosiahli výrazný úspech v box lakrose, v ktorom na majstrovstvách Európy obsadili piate miesto.

2021 European Larosse Challenge (Vroclav, Poľsko) – Slovenský tím. Foto: Facebook@shutterlaxcom

SLOVENSKO NA MS V LAKROSE
2010: 17. miesto z 29 účastníkov
2014: 26. miesto z 38 účastníkov
2018: 23. miesto z 46 účastníkov


Mohlo by vás zaujať:

Golf v kinách, knihách a éteri
Svetová séria: Hon za trofejou
Rýchlo si ho môžete zamilovať: Footgolf