O golfovom švihu, o krátkej hre, o golfovej stratégii a podobne. Na svete sú však aj knihy, ktoré hovoria o golfe nielen odborne, ale hlavne s príbehom. Možno vám niekoľko tipov na golfovú knižku či film spríjemní zimné večery.

Jednou z najkrajších kníh o golfe je kniha spisovateľa P. G. Wodehousa, ktorá vyšla v českom preklade pod názvom Hry ve třech. Úsmevné poviedky, ktorých hlavnými hrdinami sú golf, ľudia a láska. Keď som si túto knihu kupoval pred rokmi v jednom kníhkupectve, po vyslovení jej názvu slečna v modrom tričku zrumenela a viedla ma k oddeleniu s erotickou literatúrou. Dnes sa vám to už, žiaľ, nestane, túto knižku už v českom preklade môžete zohnať len zázrakom v antikvariáte. Ďalším knižným golfovým skvostom je kniha, ktorú napísal Harvey Penick: Když hraješ golf, si múj přítel, ktorá má červené a zelené vydanie. Golfové knižky však píšu aj našinci. V susednom Česku je známy hlavne Jaroslav Kuťák, ktorý napísal knihu krátkych poviedok pod názvom Krásna smrt a neskôr vydal sériu detektívok, ktorej hlavným hrdinom je Karel Schwarz, súkromný detektív a nadšený golfista. Séria začína knižkou Zločin na golfu, ktorá vyšla v roku 2005. Dnes je z tejto série na svete 14 titulov a v roku 2022 by mal vyjsť 15. titul. Golfové poviedky na Slovensku napísala aj Katyla Halag. Skoro hororové príbehy, príhody a prípady z golfu nájdete pod titulom Jamka a kyvadlo. Celkom vydarená je knižka Jak blafovat o golfu, ktorá vám dodá množstvo užitočných informácií o všetkých veciach okolo golfu. Pobaviť sa môžete aj na Murphyho golfových zákonoch, ktoré vyšli knižne.

Foto: profimedia.sk

Ak sa vám nechce čítať môžete si pozrieť nejaký golfový film. Väčšina z vás určite videla komerčne najúspešnejší film Zelený svet (originálny názov Tin Cup) s Kevinom Costnerom. Treba však povedať, že na svete sú aj lepšie tituly. Výborné sú filmy Bobby Jones, odpal génia o slávnom Bobby Jonesovi. Tommy´s Honour vás zavedie do počiatkov golfu v St. Andrews a nájdete v ňom príbeh Toma Morrisa Jr. ale aj jeho otca. Seve The movie je dokumentom o kariére charizmatického Seve Ballesterosa. Greatest Game ever played (u nás pod názvom Golfový sen) je skutočným príbehom dvoch legendárnych hráčov golfu – Harryho Vardona a Francisa Quimenta. Výborným filmom je určite Legenda o veľkom návrate s Willom Smithom, Mattom Damonom a Charlie Theron, ako aj Seven Days in Utopia, kde hrá skvele David Duvall a Lucas Black. Film o láske a golfe natočili aj naši západní susedia pod názvom Veni, Vini, Vici, ale veľmi sa im nevydaril. Je mnoho amerických komédií s golfovou tematikou ako Caddyshack, Caddyshack II alebo Happy Gilmour. Aj švédska komédia Milujeme golf je v celku vydareným dielom.

Golf má aj svoj muzikál, ktorý sa natočil ešte v roku 1953 a volá sa Caddy. A ak máte radi staré filmy, skúste si pozrieť aj film Pat and Mike z roku 1952 s očarujúcou Katharine Hepburn. Golf neobchádza ani moderná doba a jej vymoženosti. Ak nechcete napríklad v aute počúvať správy, pustite si slovenský golfový podcast Pár pod Par, kde nájdete vážne aj veselé diskusie o golfe Zuzky Bielikovej, Jana Pechu a ich hostí. Takže je si z čoho vyberať a snáď vám aj táto malá ochutnávka golfového umenia skráti čas čakania na novú sezónu, alebo ňou urobíte radosť niekomu so svojich blízkych, nadšených alebo začínajúcich golfistov.

Mohlo by vás zaujať:

European Tour – najvyššia európska golfová súťaž
Uveril svojim snom, vyhral medailu a vytvoril olympijský rekord
Najstarší golfový turnaj na svete: The Open