Vyvrcholenie ligy amerického futbalu NFL sa nazýva Super Bowl a koná sa každý rok vo februári. Finále bejzbalovej známe ako Svetová séria je na programe práve koncom októbra.

Svetová séria láka k televíziám milióny divákov po celých Spojených štátoch. Minulý rok sledovalo posledný šiesty zápas medzi Los Angeles Dodgers a Tampa Bay Rays viac ako 12 miliónov divákov. Z titulu sa napokon tešili hráči Dodgers, ktorí vyhrali sériu hranú kvôli pandemickým opatreniam na neutrálnom ihrisku v Texase 4:2. Išlo o v poradí už 116. vyvrcholenie bejzbalovej ligy, avšak tieto dva tímy sa vo finále stretli prvýkrát.

Kliatba capa Murphyho
Z posledných ročníkov sa do histórie najvýraznejšie zapísala Svetová séria z roku 2016. Triumfovali v nej bejzbalisti Chicago Cubs, ktorí vyhrali ligu po neuveriteľne dlhej dobe – 108 rokov. Vo finále proti Cleveland Indians pritom prehrávali už 1:3 na zápasy, ale sériu dokázali senzačne otočiť. Keď vo finále prehrávali, začali americké médiá čoraz častejšie pripomínať údajné prekliatie klubu. Bejzbalistov Cubs mal prekliať jeden z ich fanúšikov ešte v roku 1945, keď sa hráči klubu jediný raz počas 108-ročného „pôstu“ dostali do finále. Majiteľ miestneho hostinca William Sianis vtedy sledoval Svetovú sériu priamo z tribúny, pričom na zápas so sebou zobral aj svojho domáceho miláčika a maskota podniku – capa Murphyho. Keď sa však zakrátko ostatní diváci začali sťažovať na obrovský zápach, Sianisa spolu s jeho capom vyviedli zo štadióna. A práve pri svojom odchode mal prekliať bejzbalistov Cubs a zabrániť im tak nielen vo víťazstve vo vtedajšej Svetovej sérii, ktorú nakoniec s Detroit Tigers prehrali 3:4 na zápasy, ale aj na ďalšie desaťročia.

Foto: iStock

Začali tradíciu s prsteňom
Teraz sú to práve bejzbalisti Clevelandu, ktorí čakajú na titul najdlhšie – 72 rokov. Je to vôbec najviac zo všetkých štyroch prestížnych amerických súťaží (MLB, NHL, NBA, NFL). Bejzbaloví „indiáni“ sa stali vo svete známi aj vďaka filmu Prvá liga s Charliem Sheenom v hlavnej úlohe. Najviac titulov majú, naopak, hráči New York Yankees, ktorí uspeli 27-krát.

Bola to práve bejzbalová MLB, ktorá začala s tradíciou odovzdávania prsteňov hráčom a ďalším členom víťazného tímu. Za triumf vo Svetovej sérii v roku 1922 boli prsteňom odmenení hráči New York Giants, ktorí zdolali mestského rivala New York Yankees. Jeden z prsteňov, ktorý dostal vtedajší líder tímu a neskorší člen bejzbalovej siene slávy Ross Young, dal jeden z jeho potomkov do dražby a zinkasoval zaň takmer 60 000 dolárov. Neskôr tento zvyk prezvali ďalšie tímy nielen v MLB, ale aj v hokejovej NHL, basketbalovej NBA a lige amerického futbalu NFL.

Foto: profimedia.sk

Viac ako 160 zápasov za sezónu
Svetová séria je vyvrcholením bejzbalovej sezóny, ktorá trvá vrátane play-off približne sedem mesiacov. Len počas základnej časti nastúpi každý z tímov na neuveriteľných 162 zápasov. Kluby MLB tak hrajú ligový zápas pomaly každý deň a aby ušetrili čas a energiu pri preprave za súpermi, často hrávajú tie isté tímy proti sebe série troch či štyroch stretnutí. Vysoký počet zápasov vychádza z histórie a zároveň sa v nabitom programe lepšie ukáže sila jednotlivých tímov. Do úvahy treba brať aj vysokú návštevnosť a na ňu nadväzujúce príjmy. Zápas MLB sleduje priamo z tribún priemerne 30 000 divákov a za sezónu tak všetkých približne 2 450 zápasov vrátane play-off navštívi viac ako 70 miliónov divákov. Ročne vytvorí súťaž zisk na úrovni 10 miliárd amerických dolárov, pričom len za predaj televíznych práv inkasuje 1,5 miliardy.

Trofej komisára
Netradičný je dizajn Trofeje komisára, ktorú získava víťaz Svetovej série. Tvorí ju tridsať vlajočiek na dlhých žrdiach predstavujúcich jednotlivé kluby súťaže. Pre každé finále sa vyrába nová trofej, a to v známej klenotníckej firme Tiffany.

Foto: wikipédia

Mohlo by vás zaujať:

Ako Trump koketoval s americkým futbalom
Americký ťahák: Popularite Super Bowlu dnes v krajine nič nekonkuruje