Pri pohľade na jeho životopis a množstvo pracovných skúseností z celého sveta je jasné, že by nemal problém pôsobiť ako uznávaný zubár kdekoľvek v zahraničí. Možno by to bolo jednoduchšie aj pohodlnejšie. Dr. Libor Michna, MSc., má však rád výzvy. A tak sa po rokoch strávených na súkromnej klinike v Škótsku vrátil na Slovensko, aby tu spolu s manželkou, taktiež zubárkou, vybudoval niečo vlastné. Ich dentálna klinika ArtDentistic práve tento rok oslavuje desiate výročie od svojho vzniku a patrí k najmodernejším zariadeniam na Slovensku. A hoci Libor Michna denne využíva tie najnovšie technológie, tvrdí, že na prvom mieste v jeho práci zostáva komunikácia s ľuďmi.

Zubárstvo patrí medzi tie povolania, ktoré sa často „dedia“ z generácie na generáciu. Bol to aj váš prípad alebo bola vaša cesta k stomatológii iná?
Tak toto určite nebol môj prípad. Manželkin otec bol stomatológ a ona sa vydala jeho cestou, ale v mojej rodine neboli zubári, dokonca ani lekári. Ja som sa pri výbere povolania riadil najmä intuíciou. Chcel som byť lekárom, no zároveň som chcel byť aj kreatívny, a tak som sa stal zubným chirurgom. Keď teraz nad tým premýšľam, určite ma ovplyvnilo aj to, že ako dieťa som mal úraz a veľa som si so zubami v detstve „užil“.

O moderných technológiách, ktoré teraz na svojej klinike denne využívate, ste však počas svojho štúdia a v začiatkoch praxe pravdepodobne ani nesnívali.
To veru nie! Stomatológia prešla za posledné desaťročia obrovskými inováciami – to sa týka nielen moderných technológií, ale aj prístupu. Kedysi sa zuby skôr trhali, ako zachraňovali. Nás už našťastie aj počas školy viedli k tomu, že vytrhnúť zub je absolútne posledná možnosť. No a vďaka technológiám sme sa posunuli z čias analógových do čias digitálnych.

Čo to znamená v praxi?
Dnes sú už napríklad bežné digitálne skenery, pomocou ktorých počítač vymodeluje zuby a navrhne riešenie problému. Špeciálne programy a umelá inteligencia sú pre stomatológov veľkými pomocníkmi. Napriek tomu pre mňa vždy na prvom mieste ostáva komunikácia s ľuďmi – s mojím tímom a pacientmi. V tomto som asi staromódny (smiech). Myslím si, že práve podľa komunikácie spoznáte dobrého lekára. Dôležitý je aj talent a neustála chuť vzdelávať sa.

Na Slovensku často počúvame o odchode lekárov do zahraničia. Vy ste však spravili presný opak – odišli ste zo súkromnej kliniky v škótskom Glasgowe, kde ste úspešne pôsobili osem rokov, a vrátili ste sa domov. Prečo?
Veľkú úlohu popri tom, že nám chýbal domov a naša rodina, zohral aj fakt, že budovať niečo svoje v zahraničí bude vždy ťažšie ako doma. A keďže s manželkou bolo naším snom mať vlastnú kliniku, napokon padlo rozhodnutie vrátiť sa na Slovensko.

Po návrate z Glasgowa, kde ste mali rozbehnutú kariéru, ste však museli začínať prakticky od nuly. Dnes patrí vaša ArtDentistic Dental Clinic medzi najmodernejšie stomatologické kliniky na Slovensku a tento rok oslavuje desiate narodeniny. Bola to ťažká cesta?
Jedným zo základov, na ktorých stojí klinika ArtDentistic, sú práve naše skúsenosti z celého sveta a najmä zo Škótska, takže sme to nevnímali tak, že začíname od nuly. Mali sme poznatky, prax aj víziu.

A tá bola aká?
Naším cieľom bolo vybudovať kliniku, kde pacienti nájdu všetko doslova pod jednou strechou – paradontológiu, implantológiu, chirurgiu, ale aj estetickú stomatológiu a mnoho ďalšieho. Máme tu päť ordinácií a všetky prístroje aj vybavenie na to, aby sme pacienta na jednom mieste dokázali vyšetriť, diagnostikovať, liečiť, operovať, no taktiež mu poskytnúť aj estetickú stomatológiu.

Stomatológia napreduje veľmi rýchlo a trendy v nej sa menia. Aké sú tie aktuálne?
Čo sa týka požiadaviek pacientov, stále platí, že každý chce mať belšie zuby. A našťastie sa aj u nás stáva trendom prevencia. Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že zdravý úsmev v podstate vypovedá o zdraví celého tela. Dlhodobým trendom sú aj implantáty, ktoré sú často zdravšou alternatívou mostíkov, koruniek či protéz. Čo sa týka samotnej profesie stomatológa, popri čoraz väčšom využití moderných technológií je to určite špecializácia zubných lekárov na konkrétny odbor – napríklad na chirurgiu, detskú či konzervačnú stomatológiu, koreňové kanáliky a mnohé iné.

Takže aj vy to máte s manželkou Valériou na klinike podelené a každý z vás sa špecializuje na niečo iné?
Presne tak. V rámci kliniky máme aj jednu špecializovanú chirurgickú sálu, kde ja robím chirurgiu, parodontológiu, implantológiu či plastickú mikrochirurgiu ďasien. Manželka sa špecializuje na ošetrenie koreňových kanálikov, ale aj na estetickú stomatológiu. Je jednou z priekopníčok Digital Smile Design, kde sa pacient podieľa na vytvorení svojho nového úsmevu a môže s ním  odchádzať už po troch sedeniach na našej klinike. Nezdravý, nepekný chrup totiž ovplyvňuje nielen naše zdravie, ale aj sebavedomie či sociálne kontakty. Najväčším ocenením pre stomatológa tak je, keď má pacient pri odchode z ordinácie úsmev nielen na perách, ale keď sa mu usmievajú aj oči.

Foto: arch L. Michna

S manželkou pracujete. Je vôbec možné oddeliť prácu od súkromia?
Základom podľa mňa je, aby sa partneri profesijne absolútne rešpektovali a robili prácu, ktorá ich baví. A to u nás platí stopercentne. Nehovorím, že doma sa vôbec nebavíme o práci, ale tam sú hlavnou témou naše deti a veci, ktoré nám spestrujú život a dodávajú mu zmysel.

A čo robí stomatológ, keď chce úplne vypnúť?
Každý relaxuje inak, ale ja chodím najradšej do hôr so svojím psom, v lete pešo a v zime na lyžiach, pričom u mňa platí – čím vyššie, tým lepšie
Ale rád vypnem aj pri manuálnej práci na dome alebo v záhrade.

Dr. Libor Michna, MSc. Perio Msc. Impl: vyštudoval medicínu, odbor zubné lekárstvo v Bratislave, vzdelanie si rozšíril aj na univerzitách v Nemecku a vo Veľkej Británii. Absolvoval desiatky stáží po celom svete, osem rokov pôsobil na súkromnej klinike v Glasgowe v Škótsku. Po návrate na Slovensko spolu s manželkou Dr. Valériou Michnovou otvoril dentálnu kliniku ArtDentistic, ktorá práve v týchto dňoch oslavuje desiate výročie svojho vzniku.


Mohlo by vás zaujať:

Exkluzívne PETER GAMAN: Talentovaný fotograf celebrít
Exkluzívne MAREK ŠTEFÁNIK: Špecialista na krásu
Exkluzívne SAMUEL PRINCE: Empatický osobný tréner