Peťo, už istú dobu tvoríš súčasť tímu magazínu BREAK, si aktuálne jeho dvorným fotografom. Ľudia ťa poznajú najmä prostredníctvom tvorby našich tituliek, no o tebe sa toho zatiaľ veľa nedozvedeli. Bol si úspešný model, ale ako si sa dostal k fotografovaniu?
Niekoľko rokov som pôsobil v zahraničí ako profesionálny model. V Shanghaji, Soule a v Tokiu som žil vyše päť rokov a fotil pre svetové módne značky ako Michael Kors, Tommy Hilfiger, Jack WolfSkin či dokonca Cartier. Pre dvadsaťročného chlapca z Bratislavy to bol obrovský úspech. Tam som nabral potrebné skúsenosti a inšpiráciu. Práca modela bola mojím odrazovým mostíkom k fotografovaniu, ktorému som sa začal venovať už ako štrnásťročný. Pamätám si, že som si vtedy kúpil prvý fotoaparát. Mojimi prvými modelkami boli moje sestry. Boli a ešte stále sú veľmi krásne a mal som v nich svoje vzory. Som tvorivý a kreatívny človek, plný nápadov. Počas covidu som nemohol cestovať, a tak som sa rozhodol skončiť s modelingovou kariérou a naplno som sa začal venovať foteniu, ktoré ma nesmierne napĺňa. Verím, že keď človek niečo naozaj chce a ide si za tým, tak to aj dosiahne.

Neľutuješ, že si vymenil svetový modeling za fotografovanie?
Určite to neľutujem, práca fotografa ma totiž napĺňa oveľa viac. Tešia ma pozitívne spätné väzby mojich klientov. Modeling som si užíval, no v určitej fáze sa stáva naozajstnou drinou, je to príliš veľa stresu a málo spánku.

Čo ťa najviac fascinuje na fotografii a kde čerpáš inšpiráciu?
Na fotografii ma fascinuje najmä to, ako úžasne sa dajú zachytiť určité momenty, emócie, krása a celkový dojem človeka, ktorého mám pred objektívom. Inšpirácií, ktoré ma v živote ovplyvňovali bolo veľa. Či to bolo cestovanie po celom svete, vnímanie krásy prostredníctvom iných kultúr, alebo i známe mená svetových fotografov, s ktorými som mal možnosť spolupracovať a na ktorých nedám dopustiť.

Ženská krása podľa fotografa Petra Gamana?
Krása je veľmi relatívny pojem a pre každého môže znamenať niečo iné. Ja úprimne milujem sebavedomé ženy. Podľa mňa je každá žena krásna, len ju treba zachytiť v ten správny moment.

Aké sú súčasné trendy vo fotografii a aký je tvoj vlastný rukopis?
Trendy vo fotografii sa neustále vyvíjajú a majú tiež veľa podôb, samozrejme, záleží aj od toho, v ktorej krajine sa nachádzame. Súčasný trend bez retušovania, ktorý je momentálne vo svete veľmi populárny, mne osobne nevyhovuje. Môj rukopis je čitateľný už od prvej sekundy. Veľmi rád retušujem a hrám sa so svetlom. Rád pridávam fotke takzvaný hviezdny look. Nesnažím sa potlačiť prirodzenú krásu žien retušovaním, skôr ju chcem vyzdvihnúť, dodať jej šmrnc. Keď mi prídu na fotenia ženy, ktoré sa nikdy predtým profesionálne nefotili, spravíme im make-up, upravíme vlasy a oblečieme ich do krásnych šiat, odrazu žiaria ako nikdy predtým. Spravíme z nich hviezdy a ony sa tak aj cítia. Ich spokojnosť mi prináša radosť.

Ľudia ťa vnímajú ako celebritného fotografa. Prezraď našim čitateľom, aké známe mená patria k tvojim úlovkom a s kým bola tvoja spolupráca výnimočná?
Áno, je pravda, že ma ľudia takto vnímajú vďaka osobnostiam, ktoré som mal možnosť fotiť. Vo svojom portfóliu mám viacero známych osobností zo slovenského ale aj českého showbiznisu. Sú nimi napríklad Zuzana Plačková, Lela a Karlos Vémola, Kristína Svarinská, Veronika a Daniela Nízlové, Attila Végh, Róbert Vittek, Melánia Kasenčáková, Vierka Ayisi, Eva Cifrová, Lucia Mokráňová, Hanka Vagnerová, Majka Zelinová, Janka Pištejová a mnohé ďalšie. Rovnako tak mi príležitosť spolupráce s pánskym magazínom BREAK otvorila možnosti fotiť a osobne sa zoznámiť s veľkým množstvom úspešných a známych ľudí. Za túto skúsenosť som veľmi vďačný. Najväčším úlovkom v mojom portfóliu je svetoznámy americký DJ STEVE AOKI, ktorého som mal možnosť odfotiť v Dubaji. Som presvedčený, že to bude patriť medzi moje nezabudnuteľné fotenia, pretože som jeho veľký fanúšik.

Koho máš ešte vo svojom hľadáčiku?
Z česko-slovenského showbiznisu by som určite veľmi rád nafotil Andreu Verešovú, Michaelu Kocianovú, Terezu Maxovú, Danielu Peštovú alebo Lindu Vojtovú. A tak trochu neskromne, zo svetového showbiznisu je mojím snom fotenie s Angelinou Jolie.

Túžba po dokonalosti je dnes trendom. Ako vnímaš fotografie a prezentáciu na sociálnych sieťach?
Nikto nie je dokonalý, ale vieme sa k tomu priblížiť. Kvalitný make-up, hra svetla a, samozrejme, dobrý fotograf vám zaručia, že sa k dokonalosti viete priblížiť. Sociálne siete bojujú proti prílišnému retušovaniu a svojím spôsobom zavádzaniu v tom, ako ľudia vyzerajú. Ja si osobne myslím, že nie je nič zlé na tom, ak si fotografiu mierne vylepšíte, či jemne upravíte. Pridáte trochu svetla alebo jemného retušu. Ale s mierou. Nemám rád filtre na sociálnych sieťach, najmä v rámci video prezentácie.

Si majiteľom dnes už úspešnej značky GAMAN, pre koho sú tvoje služby určené?
Moje priezvisko je natoľko originálne, že je to vlastne moja značka. Hľadal som na Slovensku niekoho s rovnakým menom, no nenašiel som. Každý ma pozná ako GAMAN-a. Moje služby sú určené pre úplne každého. Ja ľudí nerád škatuľkujem do nejakej kategórie. Považujem sa za univerzálneho fotografa. Viem vytvoriť krásne módne fotografie, klasický biznis štýl pre mužov i ženy, no milujem fotiť aj rodinné či produktové fotografie, priestory alebo svadby.

Prezraď nám tvoje plány do budúcna?
Túžim uspieť na zahraničnom trhu. To je dôvod, prečo na sebe neustále pracujem a zdokonaľujem sa. Chcem byť stále lepší a lepší. Mojím cieľom je, aby moje fotografie vyzerali kvalitne či už svetelne, alebo v postprodukcii. Mojím snom je vytvoriť si vlastný tím a rád by som vlastnil ateliér. Plánujem nafotiť čo najviac známych ľudí a osobností u nás na Slovensku, ale i v Čechách a verím, že sa mi to podarí, pretože práca s objektívom je mojím zmyslom života.

VIZITKA
Celé meno: Peter Gaman.
Prezývka: Gaman.
Vek: 27
Dátum narodenia: 23. 4. 1995
Znamenie: Býk.
Miesto narodenia a pôsobenia: Bratislava.
Povolanie: Fotograf.
Dosiahnuté úspechy: Modeling a fotenie tituliek pre magazín BREAK, MAXIM, ForMen, Eva a iné.
Záujmy: Fotografovanie, cestovanie, hudba a dobré jedlo.

DOTAZNÍK
Najväčší vzor vo fotografii: Mario Testino.
Najkrajšia známa modelka: Irina Shayk.
Obľúbená sexi herečka: Angelina Jolie.
Obľúbený film: Harry Potter.
Najobľúbenejšie jedlo a drink: Rezeň a Gin Tonic.
Najobľúbenejšia cestovateľská destinácia: Shanghai.
Tvoje motto: Kto druhému jamu kope sám do nej sám…
Ako sa hovorí, tak sa povie…