Marek, už roky sa úspešne venuješ estetickej medicíne a si majiteľom HAREM CLINIC. Máš skúsenosti ako lekár na klinike, ale i záchranár na záchrannej službe. Ako si na toto obdobie spomínaš?
Ako absolvent Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave som sa zamestnal na I. chirurgickej klinike pod vedením fantastického profesora Petra Labaša. Neskôr som si splnil sen a pracoval som ako lekár záchrannej služby, čo dodnes považujem za jedno zo svojich najlepších rozhodnutí. Práca v teréne mi dala veľa po medicínskej aj ľudskej stránke a som za túto kapitolu môjho života veľmi vďačný.

Prezraď nám, ako si sa dostal k svojej aktuálnej profesii v oblasti estetickej medicíny a prečo ťa fascinuje?
K estetickej medicíne som sa dostal vďaka mojej bývalej partnerke, ktorá nebola spokojná s výsledkom zväčšenia pier na jednej bratislavskej klinike, a tak som absolvoval svoj prvý kurz u doktorky Aleny Pallovej. Potom to už išlo samo, túto prácu si veľmi ľahko zamilujete. Pracovať denne s krásnymi ženami je sen mnohých chlapov a ja ho žijem denne.

Čo pre teba znamená krása?
Ak zavriem oči a predstavím si krásu, je to pre mňa najmä o celkovom, nie vizuálnom vyžarovaní ženy. Buď ho má, alebo nemá. Ale my muži „kupujeme“ pohľadom, takže vizuálna stránka je veľmi podstatná. Aby ste mali možnosť spoznať vnútornú krásu, spravidla si najprv musíte všimnúť tú vonkajšiu.

Tvoja značka HAREM CLINIC znie výstredne, má však hlbší význam. Vysvetlíš nám ho?
HAREM je skratka House Of Aesthetic and Rejuvenating Medicine. Vystihuje podstatu aktuálnych trendov v oblasti estetickej medicíny, omladenie, prinavrátenie celkovej mladosti.

Prezraď nám aktuálne trendy v estetickej medicíne. Kam sa posunula za posledných päť rokov?
V estetickej medicíne sa do popredia posúva podčiarknutie toho najlepšieho z vlastného ja, udržiavanie zdravého a príťažlivého vzhľadu bez potreby vyrábania kópií, takzvaných „wanna-be trendsetterov“.

Ako vnímaš vývoj technológií v medicíne, špeciálne estetickej a plastickej?
Technológie neustále napredujú, čo môžeme vidieť na každom svetovom kongrese. Je potrebné byť neustále v obraze a vedieť pacientom ponúknuť aktuálne možnosti. Skutočná krása však pramení zvnútra a naša práca len pomáha odhaliť z nej čo najviac na povrchu.

Foto: arch. Marek Štefánik

Túžba po dokonalosti sa dnes stáva realitou. Aký je na to tvoj názor?
Dokonalosť neexistuje, myslím, že by to bola extrémna nuda.

Si majiteľom úspešnej estetickej kliniky, pre koho sú tvoje služby určené, čím sa odlišujete od konkurencie?
V prvom rade som lekár, pomáham ľuďom. To je moja práca. V tejto etape pomáham ľuďom nájsť cestu k vlastnej spokojnosti a kráse. Preto najvyšším cieľom môjho snaženia je spokojný pacient. Odlišnosť vnímam primárne v špičkových materiáloch a záujme o klienta. Kľúčové je mať dostatok času, trpezlivosť a precíznosť v tom, čo dokážem urobiť vlastnými rukami a hlavou. Mojich pacientok sa musíte spýtať, prečo sa ku mne vracajú.

Aké zákroky obľubujú Slovenky? Si ochotný realizovať aj prehnané nároky klientky?
V poslednom čase sa zvyšuje dopyt najmä po revitalizáciách, jemnejších korekciách a udržiavaní mladistvého vzhľadu. Do hry sa vracajú inovované medicínske chemické peelingy, ktoré dokážu doslova zázraky. Novou kapitolou je aj intímna beautifikácia. Kto určuje, čo je prehnané? Ako som povedal, mojim skutočným hlavným cieľom je spokojnosť pacientky. Pokiaľ je jej cieľ bezpečný, je mojou úlohou načúvať a spraviť pre ňu to najlepšie, čo viem.

Vnímaš nejaké riziká s tým spojené?
Estetická medicína lieči najmä viditeľné známky starnutia. A každá liečba má, samozrejme, svoje riziká a možné komplikácie. Preto patrí do rúk skúseného lekára.

Estetická medicína je obľúbená predovšetkým u žien. Vyhľadávajú tvoje služby aj muži? Po akých vylepšeniach najviac siahajú?
Samozrejme, aj keď ku mne majú prirodzene bližšie ženy. Muži siahajú spravidla po botulotoxíne, maskulinizačných zákrokoch a tiež často po podpore rastu vlasov.

Vnímaš rozdiel medzi trendmi vo svete a na Slovensku?
Nie, len na Slovensko spravidla dopyt po nich dorazí s miernym zdržaním.

Prezraď nám svoje vízie a plány do budúcna.
Nastupujúca generácia má iné správanie v nakupovaní služieb, bude potrebné zamyslieť sa, ako estetickú medicínu priniesť bližšie k tejto cieľovej skupine. Mám pár nápadov, ale tie si zatiaľ nechám pre seba, no už teraz sa môžete tešiť.

VIZITKA
Celé meno: Marek Štefánik.
Vek: 42
Dátum narodenia: 3. 9. 1981
Znamenie: Panna.
Miesto narodenia a pôsobenia: Bratislava.
Povolanie: lekár, estetická medicína.
Záujmy: moja práca, dizajn, architektúra, svet benzínu – autá.
Sny a ciele: prinášať radosť najbližším a ľuďom, ktorí mi veria.

DOTAZNIK
Najväčší vzor: Otec a starý otec.
Najkrajšia známa žena: Claudia Cardinale.
Obľúbená sexi herečka: Margot Robbie.
Obľúbený film: Diablov advokát.
Najchutnejšie jedlo: Maková štrúdľa z ťahaného cesta s višňami.
Najobľúbenejší drink: Old Fashioned longdrink.
Obľúbená cestovateľská destinácia: V poslednom čase najmä Praha.