Je však čaj iba obyčajný nápoj? Milióny ľudí na svete by nesúhlasilo. Čaj bol kedysi hybnou silou kolonializmu, boli doby, keď bol v Európe tak vzácny, že ho pila len aristokracia a jeho príbeh je príbeh dejín sveta. Dnes máme čaj po ruke každý deň a na výber z niekoľkých druhov, ale pozrime sa spoločne na najdrahšie čaje sveta, ktoré vás svojimi cenami rozhodne prekvapia.

Da Hong Pao (Čína)
Čína sa právom považuje za pravlasť čaju a dodnes by sme v tejto obrovskej krajine našli tucty rôznych druhov obľúbeného elixíru života. Medzi najunikátnejšie čaje patrí Da Hong Pao, ktorý so sebou nesie nálepku najdrahšieho čaju na svete. Jeho tajomstvo tkvie v unikátnej polohe na útesoch pohoria Wu Yi v provincii Fujian. Čaj odtiaľto poznala aj známa dynastia Ming a táto tradícia sa drží dodnes. Da Hong Pao sa dá preložiť „Šarlátové rúcho“, pretože podľa príbehu sa jeden z čínskych cisárov rozhodol vymeniť svoje vzácne rúcho za krabičku čaju. Najvzácnejší čaj pochádza z prastarých čajových kríkov, ktorých je dnes už iba šesť! Práve tento fakt vystreľuje cenu do astronomických výšok a tak sa o ňom hovorí, že je drahší než zlato. Neveríte? Najkvalitnejší čaj Da Hang Pao sa predáva v pomere 1,2 milióna dolárov za 1 kilogram! Za gram teda zaplatíte viac než 1000 dolárov. Mao Ce Tung raz daroval prezidentovi Nixonovi 200 gramov tohto čaju ako symbol priateľstva a mieru medzi národmi. Ak chcete Da Hong Pao ochutnať, nezúfajte, nemusíte byť milionári, pretože v oblasti rastú aj nové čajové kríky a tam už cena padá nadol. Nebude to síce čaj, aký pili cisári dynastie Ming, ale zase nemu síte si kvôli tomu brať hypotéku.

Tieguanyin (Čína)
Podobne ako Da Hang Pao, aj čínsky Tieguanyin pochádza z rovnakej čajovej provincie, a teda z Fujianu. Oba sú vysoko cenené čaje typu oolong, no oba sa od seba poriadne líšia. Tieguanyin má svoje korene v 19. storočí a jeho chuť je výsledkom blendovania zeleného aj čierneho čaju, ktorú podfarbí semi-oxidácia. Čaj má zaujímavú, takmer až gaštanovú chuť a jeho obrovskou výhodou je to, že vydrží pomerne dlho. Odborníci hovoria, že ho môžete lúhovať až sedemkrát bez toho, aby sa zmenila jeho kvalita a čaj stratil svoju chuť. Božský nápoj podčiarkuje aj jeho názov, pretože ten odkazuje na Tieguanyin, čínsku bohyňu milosrdenstva. Za kilogram tohto čaju zaplatíte v priemere cca 3000 dolárov.

Manohari Gold Tea (India)
Čína nie je jediným miestom sveta, odkiaľ pochádza najkvalitnejší čaj a svoje dôležité slovo tu má aj India. Briti počas svojho koloniálneho panstva rozšírili po Indii pestovanie čaju a dodnes je to mimoriadne dôležitá súčasť indického hospodárstva. Unikátnym a poriadne drahým čajom v miliardovej krajine sa stal Manohari Gold Tea, ktorý predstavuje raritný čaj zo severoindickej oblasti zvanej Assám. Produkuje sa v časti Diburgarh a ide o špecialitu, farbou pripomína likér a mnohí tvrdia, že môže ísť o najlepší čaj sveta. Bežne sa na trh nedostáva a tak aj jeho rekord priniesla čajová aukcia, kde sa 1 kilogram tohto čaju predal za cca 1000 dolárov.

Gyokuro (Japonsko)
Gyokuro možno nepatrí medzi najznámejšie čaje sveta pre laikov, no kto jeho meno pozná, vždy spozornie. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o najdrahšom čaji Japonska a to už v krajine, kde sa vypijú tisíce litrov čaju denne, niečo znamená. Cenu tohto čaju vybičuje takmer až prehnaná starostlivosť, ktorú musíte do čaju investovať od jeho rastu až po zber. Najčastejšie sa totiž čajové kríky ukrývajú pod strechou, aby ste vytvorili tieň. O Gyokuro sa hovorí, že je to čaj, „ktorý rastie v tieni“. Vďaka svojim špeciálnym vlastnostiam sa považuje za vynikajúci antioxidant, podporuje imunitu, znižuje riziko rakoviny a oproti iným čajom má aj pomerne vysoký podiel kofeínu. Ide o luxusný zelený čaj, ktorý Japonci poznajú už od polovice 19. storočia. Za kilogram tohto vzácneho čaju zaplatíte okolo 650 dolárov, no občas sa objaví aj taký, ktorý stojí o čosi viac.

Silver Tips Imperial Tea (India)
Najdrahším čajom Indie nie je Manohari Gold z Assámu, ale prvenstvo v sebe ukrýva azda najlegendárnejšia čajová oblasť krajiny s názvom Dardželing. Čaje z Dardželingu patria k najlepším a najkvalitnejším na svete a celá krajina je zahalená rúškom tajomstva aj rannou hmlou, ktorá pomáha pri raste čajových lístkov. Čajový rekordér pochádza z oblasti Makaibari Estate a unikátom nie je len jeho chuť, ale aj to, že sa zbiera výlučne len v noci počas splnu. Len vtedy totiž dosiahnete to, že čaj si po zbere zachová svoje unikátne vlastnosti. Vďaka tomu sa môže zbierať len štyri, možno päťkrát ročne. Z čaju sa zbierajú tenučké, čajové tipsy sfarbené do striebristých odtieňov (odtiaľ pochádza aj názov) a aj táto precízna robota zvyšuje výslednú cenu čaju. Ak si ho správne pripravíte, v šálke dostanete kvalitný oolong s jemnou chuťou ovocia, najmä manga. Za kilogram tohto čaju zaplatíte cca 1850 dolárov.

Yellow Gold Tea Buds (Singapur)
Aj napriek tomu, že sa pri tomto exkluzívnom čaji uvádza Singapur, svoje korene má čaj v Číne, no Singapur je jediné miesto na svete, kde sa k nemu ako zákazník viete dostať. „Zlatý čaj“ sa často označuje ako za najdrahší čaj sveta, ale luxusný Da Hong Pao ho predsa len o čosi preskočí. Unikátnom tohto čaju je to, čo sa s ním deje po tom, ako sa zozbiera. Jeho zber prebieha iba raz ročne (zlatými nožničkami), keď sa po zbere nechá vysušiť na slnku a následne sa potrie pravým zlatom s 24 karátmi. O takomto niečom ste ešte ani nepočuli, však? Zlatý čaj má zaujímavú kovovú príchuť, ktorá sa mieša s vôňou a chuťou kvetín. Zlato má v tomto prípade nielen podčiarknuť luxus, ale v Ázii sa verí, že konzumácia zlata má aj blahodarné účinky. Zabudli sme na to najdôležitejšie – a tým je cena. Ak by ste mali chuť zakúpiť si kilogram zlatého čaju, pripravte si cca 7800 dolárov!

Foto: pixabay.com / cromagnon130

Mohlo by vám zachutiť:

Zoznam zdravotných výhod pitia čaju sa rozšíril
Máte radi zelený čaj? Okrem chuti nám aj takto úžasne pomáha
Skúsili ste už čajový rituál?