Podrobnejšie o tom píše aj web standard.co.uk. Dobrá šálka čaju bola základom života po celé generácie, ale nová anglická štúdia zistila, že ľudia nad 85 rokov pijúci päť čajov denne (s mliekom alebo bez), majú väčšie šance spomaliť či oddialiť úpadok kognitívnych funkcii počas starnutia. Čaj ako taký je totiž bohatý na antioxidanty, ktoré posilňujú aj funkciu mozgu.

Konzumenti čaju preukázali lepšie psychomotorické schopnosti – ktoré spájajú mozog a pohyb – plus lepšiu presnosť a rýchlosť reakcie, čo pomáha pri každodenných činnostiach, ako je šoférovanie, šitie a dokončovanie skladačky. Štúdia bola vykonaná na vzorke tisíc seniorov nad 85 rokov.

Dr. Edward Okello z Výskumného centra výživy ľudí na univerzite v Newcastle uviedol: „Zručnosti, ktoré vidíme v tejto skupine veľmi starých, môžu byť nielen kvôli zlúčeninám prítomným v čaji, ale môžu to byť aj rituály ako príprava čaju alebo zdieľanie rozhovoru pri šálke čaju. ktoré sú rovnako dôležité. “ Už predchádzajúce výskumy preukázali, že čaj má zdravotné výhody vrátane zníženia krvného tlaku a cholesterolu a môže dokonca pomôcť pri chudnutí (napr. zázvorový). Tak čo, idete si jeden čierny rovno uvariť?

Mohlo by vás zaujať:

Máte radi zelený čaj? Okrem chuti nám aj takto úžasne pomáha
Nová čajová móda možno lepšie chutí ako znie
Skúsili ste už čajový rituál?