Škóti si radi nalievajú lokálnu whisky a pivo, a tak ich výsledky novej štúdie University of Glasgow publikovanej na webe gla.ac.uk asi veľmi nepotešia.

Akýkoľvek druh alkoholického nápoja, ktorý obsahuje etanol, zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Ale nie je etanol ako etanol. Ten z vína je menej škodlivý ako z páleného alkoholu a piva. Preto je u červeného vína je riziko vzniku rakoviny najnižšie, nakoľko je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré pôsobia ako prevencia tohto ochorenia. Pravidelní pijani tvrdého alkohol trpia aj zvýšeným rizikom ochorenia obehovej sústavy. Sporadická a striedma konzumácia alkoholu znižuje riziko ochorenia srdca a ciev.

Štúdia použila údaje od viac ako 309 000 ľudí z britskej Biobanky, U účastníkov, ktorí konzumovali prevažne liehoviny, bolo v porovnaní s konzumentmi červeného vína preukázateľne vyššie riziko všetkých príčin smrti (25%), veľkých kardiovaskulárnych príhod (31%) a cirhózy pečene (48%). Zistilo sa tiež, že konzumenti piva majú významne vyššie relatívne riziko týchto účinkov na zdravie.

Foto: pexels.com / Elina Sazonova

Mohlo by vás zaujať:

Pili ste už oranžové víno?
Červené víno podľa vedcov simuluje cvičebný proces
Návyky konzumentov vína sa menia