Keď sa z obhajcu stane obžalovaný
Michael Connelly v novinke Zákon neviny opäť posúva hranice svojich detailne vykreslených postáv a napínavých zápletiek. Mickey Haller, nevlastný brat Harryho Boscha je podozrivý z vraždy bývalého klienta. Všetky okolnosti zločinu do seba nebezpečne zapadajú, aj keď Mickey vie o svojej nevine. Prípad pridelia sudcovi, ktorý nemá Hallera veľmi v láske, keďže sa v minulosti proti jeho rozsudkom úspešne odvolal. Ten ho pošle rovno do väzby, kde sa ocitá sa v nebezpečenstve, ktoré prichádza hneď z niekoľkých strán. Bojuje o život medzi spoluväzňami a dozorcami – niektorých totiž osobne postavil pred súd. A je tu ešte niekto, kto prahne po finálnom usvedčení a zo všetkých síl sa snaží dokázať jeho vinu. Mickey Haller však musí riešiť svoj vlastný prípad spoza mreží, kde neplatí Zákon neviny.
MICHAEL CONNELLY: ZÁKON NEVINY
Slovart, 2021

Príbeh zmiznutia slávnej spisovateľky
Marie Benedict prináša napínavú rekonštrukciu jednej z najslávnejších udalostí literárnej histórie. V decembri 1926 bola Agatha Christie nezvestná. Vyšetrovatelia objavili jej prázdne auto na okraji hlbokého ponurého rybníka. Vo vozidle zostal kožuch aj napriek mrazivej noci. Jej manžel, personál domu ani jej dcéra nemali potuchy o tom, kde sa nachádzala. V Anglicku sa rozpútalo bezprecedentné pátranie po úspešnej autorke záhadných románov. O jedenásť dní sa Agatha objavila rovnako tajomne ako zmizla. Špekulácie o týchto jedenástich dňoch pretrvávajú dodnes. Čo je skutočnosť a čo fikcia? Akú úlohu v zmiznutí Agathy Christie zohral jej neverný manžel a čo zatajil vyšetrovateľom?
MARIE BENEDICT: TAJOMSTVO AGATHY CHRISTIE
Lindeni, 2021

Pohodová vtipná detektívka
Debutový román britského moderátora a komika Richarda Osmana je pohodovou a mimoriadne vtipnou detektívkou, ktorú kritici prirovnávajú ku klasike od Agathy Christie. Každý štvrtok sa v Coopers Chase stretávajú amatérski detektívi sedemdesiatnici a venujú sa nevyriešeným vraždám miestnej polície. Coopers Chase stojí na pozemkoch bývalého kláštora a tamojší developer, arogantný vulgárny muž, sa usiluje využiť biele miesto v zmluve, aby tu postavil osem nových bytov. Keď mu niekto pichne smrtiacu injekciu, štvrtkový klub detektívov má pred sebou reálny prípad vraždy. Môže tento amatérsky, ale geniálny klub seniorov chytiť vraha skôr, ako bude neskoro?
RICHARD OSMAN: ŠTVRTKOVÝ KLUB DETEKTÍVOV
Slovart, 2021

Človek si musí pamätať, kým je!
Strhujúci a dojímavý príbeh inšpirovaný skutočnou polepšovňou, ktorá zničila život tisíckam detí. Elwood Curtis, černošský chlapec, vyrastá na Floride v 60. rokoch 20. storočia, v čase stále platných segregačných zákonov, ale aj silnejúceho hnutia za občianske práva. Sníva o štúdiu na vysokej škole, namiesto toho sa však ocitne v obávanej polepšovni Nickel. Tu sa spriatelí s ďalším „delikventom“ Turnerom, ktorý ho považuje za beznádejne naivného. Je presvedčený, že v tomto skazenom svete sa dá prežiť len vtedy, ak človek uvažuje pragmaticky a vyhýba sa problémom. Život v polepšovni však začína byť neznesiteľný a napätie medzi Elwoodovým idealizmom a Turnerovým skepticizmom vyústi do osudného rozhodnutia.
COLSON WHITEHEAD: CHLAPCI Z NICKELU
Ikar, 2021

Jeho tetovanie je rozsudkom smrti
Rovnako ako pri svojom úspešnom debute Zlodej tetovaní, aj v tomto krimirománe zasadila autorka príbeh do sveta tetovania. Tentokrát v temných uličkách Brightonu ktosi napadol mladú ženu. Jej zranenia sa spočiatku nezdajú vážne, ale už o 24 hodín obeť v agónii umiera a na jej tele sa okrem zranení nájde smrtiace tetovanie. Po útoku na druhú mladú ženu inšpektor Francis Sullivan vie, že v uliciach Brightonu kráča sériový vrah. A vie, že jeho tetovanie je rozsudkom smrti. Hlavným podozrivým sa stáva Alex Mullins, syn jeho bývalej milenky tetovacej umelkyne Marni. Dokážu sa preniesť cez minulosť a spojiť sily, kým sa rozsudok smrti objaví na koži ďalšej obete?
ALISON BELSHAMOVÁ: JEJ POSLEDNÝ VÝDYCH
Lindeni, 2021

Prijmi svoj osud, vezmi si život alebo sa pomsti
Po skvelej krimi s názvom Ohňová zem prichádza druhá časť trilógie Kráľ potkanov. Úspešný švédsky autor Pascal Engman sa v ňom dotýka kontroverznej témy hnutia incelov – mladých zatrpknutých mužov, ktorých ženy odmietajú. Členovia medzi sebou komunikujú na fórach v temných hlbinách internetu. Nenávidia ženy a majú jasný cieľ – pomstiť sa im za ich nezáujem a pohŕdanie. Spočiatku sa zdá vyšetrovanie vrážd dvoch mladých žien na predmestí Štokholmu jednoduché, no inšpektorka Vanessa Franková čoskoro zistí, že má pred sebou oveľa zložitejší prípad. Je čas znovu sa spojiť s bývalým elitným vojakom Nicolasom, ktorému Vanessa plne dôveruje.
PASCAL ENGMAN: KRÁĽ POTKANOV
Ikar, 2021

Malé príbehy obyčajných ľudí na pozadí veľkých dejín
V románe Prirodzené svetlo sa spisovateľ Pál Závada opäť vracia k svojim maďarsko-slovenským koreňom do Slovenského Komlóša v Békéšskej župe. Postavami jeho knihy sú obyčajní ľudia, muži a ženy, Maďari, maďarskí Slováci aj Židia. Autor rozvíja ich osudy pred druhou svetovou vojnou, počas vojny a v povojnových rokoch. Zatiaľ čo dejiny píšu svoje veľké príbehy o zabíjaní a presídľovaní, ľudia žijú ďalej – ľúbia, zrádzajú, stoja na strane obetí alebo obvinených, zhovárajú sa a fotografujú. Niektorí zmiznú naveky, iní si o niekoľko desaťročí neskôr s ľahkým srdcom, akoby na všetko zabudli, prezerajú retušované fotografie a poniektorí chcú do kolektívnej pamäti pripísať svoj príbeh.
PÁL ZÁVADA: PRIRODZENÉ SVETLO
Slovart, 2021

Tipy na prečítanie:

Napínavý triler Hlavný hrdina: Čo je pravda a čo fikcia?
Nemáte nápad na dobrú knihu? Ochotne vám poradíme
Vražedná terapia: Desivý triler z tajomnej psychiatrickej kliniky