Jedno telo a šesť príbehov v podcastoch
Na Slovensku vychádza prvý diel bestsellerovej série anglického autora Matta Wesolowského. Jedno telo, šesť príbehov. Ktorý z nich je pravdivý? To je záhada nevšednej detektívky, písanej ako prepis podcastu. Online žurnalista Scott King sa snaží vyšetriť záhadnú smrť tínedžera Toma Jeffriesa, ku ktorej došlo pred dvadsiatimi rokmi pri výlete na Scarclawskú pahorkatinu. Scott pripravuje podcast, v ktorom vedie rozhovory so šiestimi účastníkmi osudného výletu a predstavuje tak svojim poslucháčom šesť rozličných uhlov pohľadu na tragickú udalosť. Bolo to skutočne len nešťastie? Nie všetci sú o tom presvedčení a navyše každý z rozhovorov prináša nové odhalenia. Mrazivý, nepredvídateľný príbeh so strhujúcim zvratom v závere, ktorý si jednoducho musíte prečítať.
MATT WESOLOWSKI: ŠESŤ PRÍBEHOV
Lindeni, 2021

Severská krimi od slovenského autora
Aj tretí román Marka Thelena je inšpirovaný prípadmi, na ktorých sa autor podieľal ako bezpečnostný expert. Majiteľ slovenskej IT spoločnosti je podozrivý z vraždy kolegyne. Aby to nebolo jednoduché, vraždilo sa na Islande, kam sa vedenie firmy vybralo na výlet. Zhodou okolností v čase, keď sa k životu prebrala sopka Eyjafjallajökull, čo pátranie ešte komplikuje. Ale aký by mal majiteľ firmy motív? Na požiadanie manželky podozrivého sa do pátrania zapojí aj detektív Martinský. Vyšetrovanie ho privedie na neočakávané miesta a odhalí prepojenie biznisu s organizovaným zločinom. A na začiatku to pritom vyzeralo ako „obyčajný“ zločin z vášne…
MARKO THELEN: TULIPAK – SEVERSKÝ POSOL SMRTI
Slovart, 2021

Politik stratený v čase
Kniha historika a publicistu Martina Horičku Gottwaldov demokrat analyzuje pôsobenie Jána Ševčíka na politickom poli našich dejín. Zúčastnil sa takmer všetkých významných udalostí a historických procesov, ktoré sa v prvej polovici 20. storočia odohrali na Slovensku. Bol legionárom, za 1. ČSR pôsobil ako tajomník poslaneckého klubu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, po vyhlásení Slovenského štátu sa zapojil do ilegálneho odboja a po vypuknutí SNP bojoval ako partizánsky veliteľ proti Nemcom. Svoju naozaj historickú úlohu však zohral počas komunistického prevratu vo februári 1948. Napriek tomu dnes býva často a neprávom prehliadaný.
MARTIN HORIČKA: GOTTWALDOV DEMOKRAT
Slovart, 2021

Seriál Slovania v románovej podobe
Autori a scenáristi seriálu Slovania sa rozhodli dorozprávať príbeh v rovnomennej knihe. Románová podoba je rozšírená o motívy a udalosti, ktoré sa do konečnej podoby seriálu nedostali. Príbeh Slovanov je zasadený do obdobia, v ktorom ešte neexistovali hranice súčasných štátov. Každodenný život bol sprevádzaný rituálmi a mystikou náboženstva spätého s divokou prírodou, temnými lesmi, nedostupnými priesmykmi a jaskyňami. Ľudia na našom území sa museli naučiť sami rozhodovať o svojom osude. Ich nepriateľmi mohli byť barbarskí Avari, no aj tyrani zo susedného hradiska. Kmene však potrebovali silné vedenie a kto by nesiahol po moci, keď mu leží pri nohách?
VERONIKA A JOZEF KOLEJÁKOVCI: SLOVANIA
Ikar, 2021

Ďalší prípad obľúbenej dvojice detektívov
V Arjeplogských horách na severe Švédska nájdu v roztápajúcom sa ľadovci mŕtvolu zavraždeného muža. Vrtuľník, prevážajúci vyšetrovateľku Oliviu Rönningovú na miesto, sa zrúti a pilot utrpí vážne zranenia. Olivia sa v búrke vydá hľadať pomoc. Netuší, že do nehostinných hôr sa vybrali aj iní ľudia, ibaže s úplne odlišným zámerom. Vyšetrovateľ Tom Stilton sa dozvie o nehode Olivie a rozhodne sa vrátiť z Thajska, aby jej pomohol. Spolu s penzionovanou komisárkou Mette Olsäterovou sa pustí do zisťovania identity mŕtveho tela. Vyšetrovanie sa však komplikuje a nitky prípadu vedú do Gambie, kam sa Tom vyberie s priateľom Abbasom. Teraz už ide o život aj im.
CILLA A ROLF BÖRJLINOVCI: MRAZIVÉ ZLATO
Ikar, 2021

Pátranie po vlastnom zmiznutí
Prvá časť krimisérie z pera Lisy Grayovej o súkromnej detektívke Jessice Shawovej. Tá jedného dňa dostane fotografiu malého dievčatka, ktoré pred dvadsiatimi piatimi rokmi uniesli z Los Angeles. Detektívku fotografia zaskočí, na obrázku je ona sama. Jessicinu matku podľa všetkého zavraždili a ju v rovnaký deň uniesli. Rozhodne sa preto vyriešiť prípad vlastného zmiznutia a zistiť pravdu. Detektív Jason Pryce medzičasom vyšetruje vraždu vysokoškoláčky, ktorá si privyrábala ako prostitútka. Náhodou sa im skrížia cesty, ale Jessica si zakrátko uvedomí, že Pryce tají skutočnosti o minulosti jej otca a matkinej smrti. Čím bližšie je k odhaleniu pravdy, tým ťažšie sa jej dýcha.
LISA GRAY: NEZVESTNÁ
Ikar, 2021

Recepty na duševnú pohodu
Ako veriť svojim schopnostiam a rozvíjať si intuíciu? Ako nepodliehať úzkosti a negativite, vymotať sa z pocitu starých krívd, nenechať sa rozhodiť tým, čo nedokážeme ovplyvniť? Kniha skúsenej koučky Janette Šimkovej sa zameriava na témy, ktoré narúšajú našu duševnú pohodu a ponúka osvedčené riešenia, ako dostať veci pod kontrolu. Je písaná formou receptov, ktoré si môžete vyberať v ľubovoľnom poradí. Aktivujú odhodlanie a chuť nazrieť do svojho vnútra, zanalyzovať, čo sa v ňom deje a zaktivovať vnútorné zdroje. Súčasťou sú aj praktické cvičenia, ako napríklad tréning predstavivosti, cvičenie na vizualizáciu či rozvíjanie emočnej inteligencie.
JANETTE ŠIMKOVÁ: TAKTO SA TO PODARÍ
Slovart, 2021

Ďalšie knižné tipy:

Vražedná terapia: Desivý triler z tajomnej psychiatrickej kliniky
Kto večer s dobrou knihou líha, tomu hlava lepšie stíha
Strážca vody: Príbeh nabitý napätím, bolesťou a skutočnými postavami