Aj tu rozhodne platí, že „pomaly ďalej zájdeš“. Známe tvrdenie podporili vedci z Bristolskej a Roehamptonskej univerzity vo Veľkej Británii. Výsledky ich štúdie uverejnil aj web healthday.com
Prečo radšej konzumovať pomalšie? Vysvetlenie je jednoduché. Ľudia, ktorí rýchlo jedia, majú tendenciu konzumovať viac a sú náchylnejší na priberanie a obezitu. A obezitológovia odhaľujú aj jednu z príčin: Ak ste vyrastali so súrodencami, kde ste pravdepodobne museli súťažiť o čokoľvek, čo bolo na stole, je pravdepodobnejšie, že sa rýchlo najete. Rýchle stravovanie spôsobuje, že máte sklon jesť viac, pretože chvíľu trvá, kým vaše telo rozpozná, že sa začínate cítiť sýty, vysvetlila dietologička Connie Diekmanová. „Ten pocit plnosti nespoznávame okamžite, pretože telo je naprogramované tak, aby vnímalo:„ Musím jesť, zjedla som dosť, prestaň jesť, “dodáva Diekmanová. Ak sa stravujeme príliš rýchlo, tak máme tendenciu sa prejedať.
Spoluautor štúdie Dr. Leigh Gibson z oddelenia psychológie na University of Roehampton v Londýne skúmal, ako môže prítomnosť alebo neprítomnosť súrodencov ovplyvňovať stravovacie naše návyky. K tomu vykonal so svojim tímom dve štúdie. Prvá zahŕňala viac ako 100 detí vo veku od 5 do 11 rokov a porovnávala mieru stravovania detí (podľa hlásenia ich rodičov) s indexom ich telesnej hmotnosti, počtom súrodencov, a kde boli v poradí narodenia medzi nimi. Druhá štúdia sledovala viac ako 800 dospelých a detí, a zhromažďovala podobné informácie, avšak mieru stravovania v tejto štúdii uvádzal každý za seba. Je zaujímavé, že dokonca aj dospelí, ktorí vyrastali so súrodencami, akoby pokračovali vo (zlo)zvyku rýchleho stravovania sa až do dospelosti, čo naznačuje, že ide o pretrvávajúce správanie.
Dr. Diekmanová povedala, že svojim pacientom pri chudnutí často radí, aby hlavne spomalili rýchlosť jedenia. Kľúčové je venovať pozornosť samotnému jedlu, ktoré máte pred sebou. „Musíme sa pozrieť na svoje jedlo, pretože tým sa začína proces: „Och, toto ma naplní. Bude ma to baviť,“ „Musíme si to ovoňať, pretože to začne spúšťať:„ Och, toto bude dobré. “ A potom v ústach to musíme rozhrýzť, aby sme dosiahli pocit „napĺňam svoje telo“. To nám pomôže jesť pomalšie, a teda aj menej konzumovať.“
Mohlo by vás zaujať:
Trpíte obezitou? Zbavte sa jej čím skôr, lebo …
Šokujúce zistenie, ktoré nepoteší: Menej spánku sú kilá navyše
Ako je to s tým vajíčkom denne?