Ale čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, že stále pretrváva podľa starých pravidiel a chýba mu modernejší závan pravidiel. Tieto hlasy vypočul japonský zväz sumo (JSA) a na začiatok prikázal zápasníkom dbať na svoj zovňajšok. Hladké oholenie tváre, zastrihnuté nechty a žiadne tetovanie na tele – s tým musia borci najnovšie počítať. Nakoľko sa príkaz bude rešpektovať ukáže čas, lebo pri súbojoch sa často spoliehajú na poverčivosť v podobe „šťastných“ fúzikov či strniska. Predstavitelia zväzu a rozhodcovia sumo zápasov však vopred upozorňujú, že budú ostražití.

Zápasy sumo sa odohrávajú vo štvorcovom vyvýšenom (50 až 70 cm) ringu (dohjó). Zaujímavosťou je, že doň  nesmú vstupovať ženy (ani v prípade podania prvej pomoci). V jeho strede je z 28 snopov vyznačené kruhové zápasisko s priemerom 4,57 metra. Cieľom súboja je vytlačiť súpera za okraj vyznačeného zápasiska alebo ho donútiť, aby sa dotkol zeme akoukoľvek časťou tela, okrem chodidla. Snahou je predovšetkým vyviesť súpera z rovnováhy.  Existuje 70 oficiálnych techník porazenia súpera.

Rozhodca sa nazýva gjódži. Je oblečený do kostýmu šľachtica zo 14. storočia. Za pásom nosí nôž tantó ako spomienku na dobu, keď rozhodca po chybnom rozhodnutí spáchal. Japonská úctivosť káže aj dnes, v prípade nesprávneho rozhodnutia, odísť rozhodcovi do tzv. rozhodcovského dôchodku, čiže vzdať sa rozhodcovskej funkcie. Ďalší rozhodcovia šinpan sedia okolo ringu. Sumo v ostatných rokoch zasiahlo niekoľko škandálov – od užívania drog, podplácania zápasov až po šikanu.

Ako by dopadol súboj profesionálneho sumo zápasníka a bežných ľudí?

 

Foto: pixabay.com / anaterate

Pri silových športoch ostaneme:

Vedeli ste to? Európske sumo vymysleli Švajčiari
Aký je váš názor na MMA? Diváci ho milujú, čo vy?
Užitočné sadlo: Tlsťoch ako hudobný nástroj