1. Boomslang

Exotické meno skrýva jedného z najnebezpečnejších hadov na svete. Stretnúť ho môžete v oblasti Južnej Afriky. Hady sú známe tým, že nemajú príliš dobrý zrak, ale tento druh ho má výborný a vyrovná sa ním aj ľudskému.

Má tiež nezvykle obrovské zuby. Ak sa rozhodne zaútočiť na človeka, nemáte proti nemu žiadnu šancu.

Hada si nemusíte vôbec všimnúť, vďaka zelenému či hnedému sfarbeniu spoľahlivo splýva s prostredím. Dokáže použiť jed hemotoxín, ktorý vás môže zabiť do niekoľkých hodín. Napadnutá osoba bude krvácať doslova z vnútra von z každého otvoru na tele! Dokonca z očí, uší, pošvy alebo penisu. Jediné miesto v Južnej Afrike, kde nájdete protijed je Johannesburg. 


Ostré tesáky boomslanga.
Foto: oddee.com

2. Slimák cone

Ide o jedno z tých zvierat, o ktorom by ste si nemysleli, že je nebezpečné. Najskôr uvidíte krásnu ulitu, ktorá však ukrýva smrtiace telo slimáka. Každý jedinec obsahuje iný jed. Smrtiaci je neurotoxín, ktorý vás dočasne paralyzuje, až sa prestanete hýbať úplne.

Najhoršie je ale to, že jed spôsobuje aj vážne problémy s dýchaním. Na to, aby ste sa zbavili jedu z tela, by mala pomôcť krvná infúzia, na jed tohto zvieraťa nie je vytvorený protijed. 


Smrtiaci slimák.
Foto: oddee.com

3. Hroch

Hrochy pôsobia veľmi mierumilovne ale pozor, tieto viac ako štyritisíc kilogramov vážiace zvieratá sú aj veľmi teritoriálne. Štatistika hovorí o tom, že v priemere zabíjajú viac ako ostatné africké zvieratá dohromady.

Zviera má potenciál zabíjať kedykoľvek, preto by sa mali mať ľudia na pozore. Sú to zvieratá túžiace po samote a nechcú mať narušený svoj priestor. Jedným zo zaujímavých faktov je, že hrochy nevedia plávať. Môžu sa pohybovať rýchlosťou až 8 km/h. Vždy sa presvedčia, že je ich obeť mŕtva a preto sú prirodzene smrtiace. Najlepšie urobíte, ak budete hrocha sledovať z bezpečnej vzdialenosti. Čím bližšie sa k nemu dostanete, tým bližšie ste k smrti. 


Na hrocha pozerajte len z diaľky. 
Foto: oddee.com

 

4. Jedovatá dart žaba

Tento druh žaby je známy svojimi krásnymi farbami a patrí zároveň aj medzi najkrajšie stvorenia prírody. Bez bezpečnostného vybavenia sa jej ale radšej nechytajte. Má jedovatú kožu a tiež výlučok, vďaka ktorému si dokáže svoju korisť chytiť. Ich jed používali staroveké kmene ako pomocníka v domácnosti.

Zvyčajne vás jemný dotyk so žabou nezabije hneď, no začnete sa cítiť zle. Jed väčšinou spôsobí chorobu, ale po dotyku sa vám nedostane do krvi. Keď sa jej dotknete, jed sa dostane do pokožky. A hoci koža funguje ako filter medzi jedom a krvou, ak máte nejaký záder, jed sa ním môže dostať do krvného obehu. Napriek krásnej farbe sa žiab nedotýkajú ani odborníci. 


Krásna koža ale jedovatá.
Foto: oddee.com

5. Vodný had so žltým bruchom

Ide o jedného z najkrajších vodných hadov na svete, ale je veľmi nebezpečný. Tento morský živočích loví celý deň. Nezvykne napadnúť človeka, no ak ste príliš blízko, neváha a stávate sa jeho korisťou. Jed tohto hada je podobný ako u kobry, iba koncetrovanejší a viac toxický. Hovorí sa, že jedna kvapka môže zabiť troch dospelých mužov.

Jed napáda dýchací systém a môže spôsobiť ochrnutie. Napáda vaše svaly, máte problém pohnúť sa. Zažívate obrovské bolesti a doslova túžite po smrti! Aj po podaní protijedu ešte pretrvávajú silné bolesti. Je len zopár ľudí, ktorí prežili útok tohto hada a ešte mesiace po útoku sa sťažovali na bolesti svalov. 


Had so žltým bruchom.
Foto: oddee.com

6. Modro-krúžková chobotnica

Potápači sa s touto chobotnicou stretávajú, no musia odolať jej krásnemu vzhľadu. Obsahuje totiž tetrodotoxín, hydroxytryptamín, hyaluronidázu, tyramín, histamín, tryptamín, octapamín, taurín, acetylcholín a dopamín. Jednotlivé zložky určite spoznávate, pretože sa nachádzajú aj v liekoch. Kombinácia všetkých môže byť pre človeka nebezpečná.

Protijed pre toto zviera neexistuje, napriek tomu ľudia majú šancu prežiť. Jedinou záchranou je rýchla resuscitácia. Ak sa vám dostane jed do tela, ochrniete do piatich minút. Väčšinou ľudia zomierajú na zástavu srdca alebo nedostatkom kyslíka v mozgu.

 
Chobotnica obsahuje veľa zložiek.
Foto: oddee.com

7. Maskovaný Pitohui

V živočíšnej ríši ide o jedného z mála jedovatých vtákov vôbec. Najčastejšie sa dostáva do médií, pretože jeho útoky sú vo vyššej miere ako u ostatných vtákov. Podobne ako vyššie spomínaná jedovatá žaba, aj tento vták má jedovatú kožu aj perie. Jed je pre ľudí mimoriadne škodlivý. Pri teste ho vedci vpichovali do pokusných myší, ktoré zomreli do niekoľkých sekúnd. Pri iných zvieratách sa to dá počítať aspoň na minúty.

Podobne ako u žaby, jed sa našťastie ťažko dostáva do krvi. V mieste, ktoré zasiahne, môžete pociťovať necitlivosť, mravčenie a začnete kýchať. Ochrnutie a smrť môže nastať v prípade, že sa do vás dostane veľká dávka jedu. Buďte opatrní, ak pôjdete navštíviť rodisko týchto vtákov, Novú Guineu. 


Jeden z mála jedovatých vtákov.
Foto: oddee.com

 

8. Smrtiaci škorpión stopár

Už jeho meno evokuje pocit, že nepôjde o prítulné zvieratko. Mnohí sa domnievajú, že práve tento škorpión bol inšpiráciou pre charakter Scorpion v Mortal Kombat. Je krásne sfarbený dožlta, preto si často najmä deti myslia, že ide o hračku.

Bodnutie je smrteľné, rovnako ako aj pri iných druhoch škorpióna. Je neskutočne bolestivé. Väčšina obetí upadne hneď do šoku. Jed vám znemožní dýchanie, a práve to vás môže zabiť, ak nedostanete včas protijed. Toto zviera môžete nájsť zvyčajne v Izraeli a najmä v piesku, ktorý miluje.


Škorpióna si deti mýlia s hračkou.
Foto: oddee.com

9. Puffer ryby

Tieto ryby nie sú počas ich života smrtiace, no po smrti sa stávajú hrozbou. V mnohých častiach sveta považujú puffer ryby za pochúťku. Samozrejme, pokiaľ by nebol správne odstránený jed, môže človek skutočne zomrieť. Obsahuje jedy saxitoxín a tetrodotoxín, ktoré môžu spôsobiť rýchlu srdcovú frekvenciu, zníženie krvného tlaku, ochrnutie svalov a brnenie.

Prvé príznaky sa môžu dokonca prejaviť až o niekoľko dní, kým sa jed dostane do krvi. V živočíšnej ríši patria medzi predátorov, ktorých sa zľaknú aj žraloci pre ich mohutné ostne. Jedením tejto ryby ľudia môžu riskovať život, ale asi si to nie každý uvedomuje.


Ryba s ostňami.
Foto: oddee.com

10. Lanomia alebo „vražedná húsenica“

Táto húsenica dokonale zapadá do prostredia a veľmi dobre sa maskuje. Ak ju stretnete, určite len náhodne. Nevinne vyzerajúci tvor je prudko jedovatý a v priebehu 20 rokov spôsobil stovky úmrtí. Jed vám spôsobí čosi ako pomliaždeniny v krvi a zabráni tak vytváraniu zrážanlivosti krvi. Máte pocit, akoby vás niekto zbil päsťou a dokonca spozorujete modriny. Okrem toho spôsobuje aj vnútorné krvácanie, ktoré sa šíri všetkými orgánmi. Ak by vás ale chcela húsenica zabiť, musela by bodnúť 20 až 100-krát.Veľké množstvo útokov zaznamenali najmä v brazílskej oblasti.


Húsenica vyzerá ako súčasť stromu.
Foto: oddee.com

Informácie priniesol portál oddee.com.