Vylodenie v Normandii bolo mimoriadne riskantnou operáciou a jej realizácia si vyžadovala značnú dávku sebavedomia. A to z mnohých spojeneckých generálov a vysokopostavených dôstojníkov v apríli 1944 do značnej mierny vyprchalo. Boli totiž svedkami jedného z najsmrtiacejších omylov druhej svetovej vojny. Počas operácie Tiger zomrelo na plážach Slapton Sands v anglickom Devone viac Američanov než 6. júna 1944 na všetkých plážach v Normandii s výnimkou jednej. Skúšku sprevádzali chyby v komunikácii, panika a chaos a mnohí účastníci ju považovali za predzvesť toho, k čomu dôjde počas ozajstného vylodenia.

NEVYHNUTNÝ VÝCVIK
Pre 4. divíziu americkej armády začala operácia Tiger 27. apríla 1944 po zotmení. Na plážach Slapton Sands upravených tak, aby pripomínali pláž Utah v Normandii, malo pristáť 25-tisíc mužov. Na skúške sa zúčastnilo 337 plavidiel, bezpečnosť zaisťovalo britské námorníctvo, keďže v Lamanšskom prielive sa pohybovali nemecké hliadkové lode. Vojaci potrebovali trénovať, predchádzajúca skúška na Slapton Sands dopadla pomerne zle. Jednotky sa nevedeli skoordinovať, rozpadali sa a muži, ktorí sa v ten deň ocitli na pláži, si spomínali najmä na zmätok. Krátko po polnoci 28. apríla sa do blízkosti Slapton Sands dostalo deväť nemeckých torpédových člnov. Prilákal ich čulý rádiový ruch a razom sa ocitli prakticky uprostred operácie Tiger. Takzvané „Schnellboote“ (v preklade „rýchle člny“) boli navrhnuté tak, aby v prielive dokázali napáchať čo najviac škôd.

Foto: Wikipédia

ZABIJACKÉ ČLNY
35 metrov dlhé člny poháňané motormi s výkonom štyritisíc koní dokázali vyvinúť maximálnu rýchlosť takmer 44 uzlov, teda čosi vyše 80 kilometrov za hodinu. Čierny náter ich výborne maskoval, výzbroj tvorili dve torpéda a dva kanóny kalibru 20 milimetrov. Nabité mali zelené stopovky, ktoré sa rozsvecovali až pomerne dlho po výstrele. Vďaka tomu sa dala poloha Schnellboote v noci len ťažko určiť. Pomalé tankové výsadkové lode Spojencov sa torpédovým člnom nemohli rovnať. Vďaka zmätku, ktorý vypukol u sprievodných lodí, sa Schnellboote dostali k výsadkovým plavidlám tak blízko, až mohli použiť torpéda. Spojenci pritom disponovali varovaniami o tom, že v blízkosti sa môžu vyskytovať nemecké člny, no nedošlo k žiadnej preventívnej akcii. Výsledkom bola krvavá katastrofa.

OČITÉ SVEDECTVÁ
Jedna výsadková loď bola ťažko poškodená, na druhej vypukol požiar, ktorý uväznil mnohých mužov v podpalubí. Tretia sa potopila prakticky ihneď spolu so stovkami mužov 4. divízie. V nasledujúcich dňoch mohli na pevnine len rátať, koľko tiel vyplavilo more. Ako sa neskôr ukázalo, operácia Tiger pripravila o život 749 vojakov.

Najhoršie dopadla loď s označením LST 531. Na palube sa nachádzalo vyše 500 mužov, zomrelo 424 z nich. Zdravotník Arthur Victor, ktorý sa pre zmenu plavil na LST 507 a prežil jej potopenie, neskôr uviedol, ako trávil noc vo vlnách: „Mali sme na palube asi 500 mužov, obojživelné vozidlá, džípy, nákladiaky, boli sme plávajúci zbrojný sklad. Vo chvíli bolo všetko fuč. V noci som sa kŕčovito držal záchranného člna a väčšina našich umierala na podchladenie. O tretej ráno bola voda neznesiteľne studená a z olejovitého povlaku, ktorý plával na hladine, som vracal. Na chvíľu mi ostalo teplo, to keď som sa vymočil a teplá tekutina mi stekala po nohaviciach.“ Na LST 507 neprežilo 202 mužov. Trvalo tri hodiny, kým prišla záchrana. Dovtedy zomrela polovica mužov, ktorí sa s Victorom držali záchranného člna. Na úsvite dorazila k Slapton Sands britská loď HMS Obedient. Práporčík Julian Perkin opísal situáciu nasledovne: „Bol to otrasný pohľad. Na vode plávali stovky Američanov v plnej zbroji, mnohým chýbali končatiny či hlavy. Náš lekár kontroloval, či niekto prežil. Ak dotyčného vyhlásil za mŕtveho, zhodili sme ho späť do vody, kde americké výsadkové plavidlo so spustenými rampami doslova zametalo telá.“

Foto: Wikipédia

NENAPLNENÉ ZLÉ ZNAMENIE
Padlých pochovali na vojenských cintorínoch po celom Anglicku. Ranených oddelili od pôvodných jednotiek a zaviazali prísahou mlčanlivosti. Utajenie operácie Tiger bolo absolútne kľúčové. Ak by sa katastrofa prevalila, mala by obrovský negatívny účinok na morálku Spojencov. Klebety sa však napriek tomu šírili. Medzi zopár zasvätenými, ktorí vedeli o plánovanom vylodení v Normandii, sa dokonca hovorilo o pozmenení celej operácie. Nemci podľa nich vedeli o operácii Tiger vopred, poznali spojeneckú stratégiu a boli na Deň D výborne pripravení. Dnes už vieme, že Nemecko na vylodenie v Normandii až tak dobre nachystané nebolo. Oveľa lepšie mu však išlo hliadkovanie v Lamanšskom prielive, čoho dôkazom bola aj katastrofa pri Slapton Sands. Dodnes ju pripomínajú viaceré pamätníky.

Streľba do vlastných: 27. apríla, teda deň pred útokom nemeckých člnov, došlo na Slapton Sands k inej tragédii. Aby s i vojaci zvykli na zvuky a zápach bombardovania z bojových lodí , používala sa ostrá munícia. Mnohé výsadkové lode dorazil i na pláž priskoro a streľba z vlastných lodí ich naplno zasiahla. Počet obetí nie je presne známy, hovorí sa až o 450 mŕtvych.

Mohlo by vás zaujať:

Operácia Overlord: Vylodenie, ktoré urýchlilo porážku Hitlera
Skaza pri zálive Leyte: Najväčšia námorná bitka v histórii
Iceberg: Najkrvavejšia obojživelná operácia v Pacifiku