V chladných tichomorských vodách tu od 23. do 26. októbra 1944 proti sebe bojovalo takmer štvrť milióna námorníkov. Pri Filipínach sa proti sebe postavila silná americká a japonská flotila. Celá bitka sa skladala zo štyroch vzájomných stretnutí (bitka v Sibuyanskom mori, bitka v prielive Surigao, bitka pri myse Engaño, bitka pri ostrove Samar), počas ktorej premiérovo zaútočili aj japonskí kamikadze (25.10.).

Američania vyslali 17 lietadlových lodí, 18 eskortných lietadlových lodí, 12 bojových lodí 24 krížnikov, 141 torpédoborcov a 1 500 lietadiel. Japonci sa pokúsili ich náporu odolať 4 lietadlovými loďami,  9 bojovými loďami, 19 krížnikmi, 34 torpédoborcami a 200 lietadlami.

Po prehranej bitke vo Filipínskom mori (19. – 20.6. 1944) bolo japonské námorníctvo v kritickej situácii. Napriek tomu nemohlo vylodenie na Filipínach ignorovať. Rozhodlo sa preto pre taktiku tradičnej samurajskej taktiky predstieraného útoku, pri ktorom chceli americké inváznej jednotky zovrieť do klieští tri japonské zväzy. Po leteckých a delostreleckých útokoch začal 20. októbra 1944 na štyroch plážach americký výsadok o sile 160 000 vojakov.

V noci 23.10.  americké ponorky Darter a Dace spozorovali japonský Stredný zväz. Odpálili na neho torpéda a potopili dva krížniky a jeden poškodili. Jednou z potopených bola vlajková loď viceadmirála Kuritu. Ten napriek stratám ďalej postupoval ďalej k Leyte. Už nasledujúce ráno  napadli dve vlny japonských bombardérov Shermanovu TF 38.3 a potopili ľahkú lietadlovú loď Princeton. V následnej bitke v Sibuyanskom mori Kuritov Stredný zväz bol napadnutý piatimi vlnami útokov z amerických lietadlových lodí pri ktorých bola potopená bojová loď Musaši. Kurita obrátil Stredný zväz späť, aby sa vyhol ďalším náletom a pokúsil sa vrátiť späť a preplávať nočným prielivom San Bernardino. Americký admirál Halsey predpokladal, že je Stredný zväz zničený, a preto otočil celé 3. loďstvo proti Severnému zväzu čím urobil presne to, čo Japonci pôvodne zamýšlali. Južný zväz plával od juhu smerom k prielivu Surigao kde 25. októbra o tretej hodine ráno začala bitka v prielive Surigao, pri ktorej bol Nishimurov Južný zväz takmer celý zničený, vrátane bojových lodí Fusó a Jamaširo. Zvyšok lodí ustúpil na západ.  Halseyovo 3. loďstvo dostihlo Ozawov Severný zväz 25. októbra a v bitke pri myse Engaño boli potopené štyri japonské lietadlové lode. So zostávajúcimi loďami odplával Ozawa späť do Japonska. Zatiaľ čo sa Halsey sa za ním ponáhľal, Kuritov Stredný zväz priplával nepozorovane 25. októbra po svitaní k ostrovu Samar. V bitke pri ostrove Samar sa stretol s bezprostrednou ochranou vyloďujúcich sa plavidiel. Napriek tomu sa mu podarilo potopiť iba niekoľko lodí, a aj napriek podpore náletov samovražedných kamikadze, bol donútený pod tlakom torpédových a leteckých útokov ustúpiť späť prielivom San Bernardino.

Víťazstvo Spojencov malo ďalekosiahle následky na konečný vývoj celej vojny. Japonské námorníctvo utrpelo obrovské straty – na dno klesli 4 lietadlové lode, 3 bojové lode, 8 krížnikov a 12 torpédoborcov. K tomu treba pripočítať 10 000 mŕtvych. Z týchto strát sa japonské cisárstvo nespamätalo do konca vojny.

Mohlo by vás zaujať:

S takou zradou nikto nepočítal
Iceberg: Najkrvavejšia obojživelná operácia v Pacifiku
Rozkaz znel stručne: Zachráňte Mussoliniho!