Čína má vo vesmírnom výskume veľké ambície a v posledných rokoch v ňom značne pokročila. Zodpovedá tomu aj rozpočet jej štátnej agentúry CNSA (Čínska národná vesmírna agentúra). Podľa dostupných informácií by sa mal pohybovať na úrovni cez 9 miliárd eur, čo je viac ako má k dispozícii Európska vesmírna agentúra ESA (7,2 miliardy €).

PREDBEHLI AJ USA
Čína dosiahla v predchádzajúcich rokoch viaceré míľniky. Na Mesiac vyslala pohyblivé vozidlo nazvané Nefritový králik, čo dokázala po USA a ZSSR v tom čase len ako tretia krajina. Neskôr s roverom Nefritový králik 2 vôbec ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca, čím v tomto smere predbehla aj Spojené štáty americké. Na Mars zas vyslala, dodržujúc tradíciu poetických názvov, misiu Otázky k nebesiam a so svojím pohyblivým vozidlom tak dosadla aj na červenú planétu. Okrem toho napríklad dopravila misiou Čchang-e 5 vzorky z Mesiaca späť na Zem a na jej obežnú dráhu dostala 18 taikonautov, čo je označenie pre čínskych astronautov. Medzi nimi boli aj dve ženy a teraz koncom mája aj prvý civilista – profesor na Pekinskej univerzite letectva a astronautiky Kuej Chaj-čchao.

Foto: Twitter@TiangongStation

NAJSKÔR SI TO VYSKÚŠALI
V roku 2011 vyslala Čína na obežnú dráhu malú vesmírnu stanicu Nebeský palác 1 a o päť rokov neskôr aj Nebeský palác 2. Hoci niesli honosné názvy, v skutočnosti išlo o malé stanice s dĺžkou len o niečo viac ako desať metrov. Neboli však určené na dlhodobý pobyt taikonautov, čo je prípad Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, ale ich úlohou bolo otestovať technológie vedúce k vybudovaniu väčšej vesmírnej stanice zloženej z viacerých modulov. Aj ona neskôr dostala názov Nebeský palác (v slovenskom prepise sa používa aj názov Tchien-kung, v anglickom zas Tiangong) rovnako ako predošlé dve malé stanice, ktoré po ukončení svojej služby zhoreli v zemskej atmosfére.

FUNGOVAŤ MÁ ASPOŇ 10 ROKOV
V apríli 2021 vyniesla CNSA na obežnú dráhu Harmóniu nebies, čo bol prvý a základný modul už veľkej vesmírnej stanice Nebeský palác. Na obežnej dráhe ho Číňania skladali postupne podľa toho, ako hore vynášali jednotlivé moduly. Druhý a tretí modul (Pátranie po nebesách, Snívanie o nebesách) vypustili v druhej polovici minulého roka, čím po ich úspešnom prepojení vytvorili Nebeský palác v jeho základnej konfigurácii s tromi modulmi. S potenciálom rozšíriť ho v budúcnosti o ďalšie tri moduly. Tie sú na obežnú dráhu Zeme vynášané vesmírnou loďou pomenovanou Božská loď a nosnou raketou Dlhý pochod, ktoré pripomínajú sovietske Sojuzy.

Nebeský palác sa pohybuje po nízkej obežnej dráhe vo výške okolo 400 kilometrov nad zemským povrchom, čo je podobná výška, ako je aj umiestnenie Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Rozmerovo predstavuje Nebeský palác približne tretinu z ISS a taikonautom poskytuje obývateľný priestor 132 m3. Štandardne je určený pre troch ľudí. Plánovaná životnosť stanice je desať rokov, s možnosťou predĺženia o ďalších päť.

Mohlo by vás zaujať:

Ako simulovať bezváhový stav? Stačí len …
Mesiac nebude k astronautom prívetivý. Čo im tam hrozí?
Vyhrala nad rakovinou a letela do vesmíru