Vznik konceptu
Názov Ambos v španielčine znamená „obaja“, ktorý sa chytľavo hodí k nedávno otvorenej reštaurácii v centre francúzskeho hlavného mesta. Spoločný výsledok talentovaného, zato pokorného a príjemného manželského páru Pierra Chometa a Cristiny Tejedy Chometa je úspešný vďaka hodnotným skúsenostiam oboch manželov. Pierre v minulosti pracoval ako šéfkuchár v reštaurácii známeho Arnauda Donckeleho La Pinéde a Cristine exkluzívne pracovala v kuchyni Buckinghamského paláca.

Foto: Ambos, sortiraparis.com

Atmosféra a interiér
Aj keď v Ambos vidieť aj cítiť výsledky z ciest a objavov z celého sveta, šéfkuchári sa naďalej držia jednou nohou vo francúzskej gastronómii. Keď vojdete dnu, uvidíte dve časti veľkej miestnosti, veľkú a vďaka rozmerným oknám presvetlenú miestnosť a ďalšiu miestnosť, vzadu oddelenú tehlami a trámom s výhľadom na otvorenú kuchyňu a pult, kde sú kuchári. Kamenné steny, moderný nábytok zo svetlého dreva a štylizované priemyselné svietniky sú podpisom majiteľov s minimalistickým štýlom. Ich príbeh vznikol počas ich inšpiratívnych ciest po svete od Španielska po Thajsko, odkiaľ manželia zozbierali nápady z medzinárodných kuchýň.

Foto: Ambos, sortiraparis.com

Ponuka
Menu je menšie, ale zato veľmi prepracované a originálne. Kulinárska cesta sa začína dvoma predjedlami predjedlami, ajepa je kukuričný chlieb z Venezuely s kuracím stehnom, reďkovkami a údeným avokádom, ktoré dodá jedlu lahodnú a krémovú chuť. Ďalšie predjedlo si obľúbia milovníci červeného mäsa, klobásový koláč z Thajska s klasickou pohánkovou plackou, citrónovou trávou, kefírovým limetkovým listom a domácou pikantnou omáčkou sriracha, ktorá prebudí chuťové poháriky každého. Krevetový tatarák s arašidmi v thajskom štýle s ryžovými rezancami premenené na toast podávaný s horúcim vývarom zoberie hostí aspoň chuťovo na cestu po Ázii. K hlavným jedlám patrí lahodné rizoto s karfiolom, ustricami a opraženými krutónmi a ozdobené jodidovanou penou, zmyselná kombinácia tresky s orechmi, šalátom a tekvicovými semienkami alebo dusené hovädzie mäso s pikantnou omáčkou a pomarančovým korením. Na koniec to najlepšie, ako dezert je nevšedná kombinácia čokoládovo-pohánková zmrzlina s whisky alebo svieže citrusové plody s bazalkovým sorbetom.

Od autorky ďalej na podnose ponúkame:

Reštaurácia Contraban by Wittmore hotel: Emócie na tanieri
Belgický reštauračný klenot: La Villa Lorraine
Le Taillevent: Zážitok luxusnej francúzskej reštaurácie