Za jej začiatok môžeme označiť príchod vôbec prvého SUV – modelu DBX, ako aj exkluzívnu superšportovú limitku Aston Martin Valkyrie. V roku 2020 do slávnej značky sídliacej v anglickom Gaydone majetkovo vstúpil kanadsky milionár a investor Lawrence Stroll. A ten má s tradičným výrobcom veľmi smelé plány. Kultová značka sa vrátila aj do prestížneho seriálu F1, kde sa jej v aktuálnej sezóne mimoriadne darí aj vďaka výkonom nestarnúceho Fernanda Alonsa. Fanúšikovia kráľovnej motoršportu môžu pri polovici veľkých cien, vďaka bezpečnostným vozidlám sfarbených rovnako ako monoposty v tradičnej britskej zelenej farbe s prívlastkom Racing Green, obdivovať aj civilné portfólio Aston Martin. Rok 2023 je pre značku mimoriadne významný aj z hľadiska osláv 110 rokov od jej založenia. Niekoľko už doteraz predstavených noviniek v podobe exkluzívnych limitiek Aston Martin len nedávno vyšperkoval príchod úplne nového modelu DB 12.

POKRAČOVANIE SLÁVNEJ TRADÍCIE
S bohatou a pestrou históriou značky Aston Martin je už od 40. rokov minulého storočia úzko späté označenie DB. Písmenkový kód pripomína odkaz britského vizionára Davida Browna, ktorého pracovná stopa je veľmi úzko spätá práve so značkou z Gaydonu. Klasické ale aj moderné modely z rodiny DB v mnohých filmoch preslávil aj britský špión James Bond. Od roku 2016 pozíciu športovo-luxusného grand toureru s logami Aston Martin reprezentuje kupé, resp tourera ešte ďalej. Platí to predovšetkým v oblasti výkonových parametrov, luxusu ale aj celkového štýlu a imidžu.

Foto: Aston Martin

VÝRAZNÝ DIZAJN + MODERNÝ INTERIÉR
Aj keď nový model DB 12 možno v princípe označiť ako evolúciu staršieho súrodenca, tak nová pýcha značky Aspon Martin zaujme už na prvý pohľad svojím výrazne agresívnejším dizajnom. Prednej časti emočného kupé dominujte teraz citeľne rozmernejšia maska typického tvaru. Modernú technologickú éru tu pripomínajú pokrokové LED svetlomety. Pozornému oku neunikne ani najnovšia evolúcia slávneho okrídleného loga. Za ďalšiu technologickú lahôdku možno označiť medzigeneračne väčšie, ale zároveň citeľne ľahšie 21-palcové disky z ľahkých zliatin, na ktorých sú štandardne obuté špičkové plášte značky Michelin. Doslova revolúcia sa v porovnaní s interiérom odohrala v kabíne. Koncepčne moderný interiér s prvotriednym výberom materiálov zaujme napríklad aj úplne novým volantom s jasnou športovou DNA.

Automobilovú modernu reprezentujú mnohé digitálne hračky, na ktoré majitelia starších Astonov neboli príliš zvyknutí. Plne grafický prístrojový panel dopĺňa moderný palubný infotainment z vlastného vývoja značky. Samozrejmosťou je podpora modernej mobilnej konektivity. Konzervatívnejšie orientovaná klientela sa tu napriek tomu môže tešiť aj na množstvo klasických ovládacích prvkov, vrátane tradičného voliča automatickej prevodovky. Emočné zážitky a dotyk luxusu pri dlhých presunoch ešte viac vyšperkuje špičkové audio Bowers & Wilkins s výkonom až 1170 wattov.

Foto: Aston Martin

MOTOROVÁ NOVINKA S IMPOZANTNÝMI PARAMETRAMI
K historickej DNA automobilky Aston Martin patrí jednoznačne motorizácie V12. Nový model DB12 si napriek tomu bude musieť vystačiť už bez tohto konštrukčného klenotu. V rámci akéhosi downsizingu presedlali Briti pri novej generácii svojho športovo-luxusného super toureru výhradne na pohonnú jednotku V8. Pravdou je, že o 4 valce skromnejšia motorizácia dopĺňala 12-valcový klenot z vlastného vývoja už aj pri evolučne staršom modeli DB11. Pod prednou kapotou modelu DB 12 ale už pracuje výhradne dvakrát prepĺňaná 4-litrová motorizácia V8 pôvodom od značky Mercedes- Benz. Podstatné je, že svojím výkonom 671 koní, resp. 675 Nm, prekonáva aj pôvodnú pohonnú jednotku V12!

O viac výkonu sa v porovnaní s motorizáciu použitou v modeli DB11 postarala napríklad: úprava profilu vačiek, optimalizácia kompresného pomeru, zlepšené chladenie, ako aj väčšie turbodúchadlá. S pohonnou jednotkou spolupracuje výhradne špičkovo vyladený 8-st. automat. Konštrukčnou chuťovkou je nasadenie novej elektronickej náhrady mechanického samosvorného diferenciálu. Jeho ekvivalentom je pokroková a bleskurýchla rozvodovka typu E-Diff. Aj vďaka tomuto riešeniu sa medzigeneračne zlepšila trakcia aj rýchlosť akcelerácie.

Aston Martin DB 12 sa na 100 km/h rýchlosť rozbehne len za 3,6 sekundy. Maximálka atakuje hodnotu 325 km/h. Pre zážitkovú jazdu napríklad na okruhu boli okrem extrémne tuhej karosérie prispôsobené aj nové adaptívnej tlmiče alebo výkonné karbónové brzdy. Novinka s logom Aston Martin sa k svojim prvým zákazníkom dostane už túto jeseň. Cena modelu DB 12 zatiaľ nebola oficiálne zverejnená. Podľa nepotvrdených informácií ale s určitosťou pokorí hranicu 200-tisíc eur. V budúcnosti sa môžeme taktiež tešiť aj na premiéru otvorenej verzie s dôvetkom Volante.

ASTON MARTIN DB 12
Motor: prepĺňaný zážihový V8 objem 4,0 l
Maximálny výkon: 500 kW (671 koní)
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 3,6 s
Maximálna rýchlosť: 325 km/h
Cena: od 213 tisíc eur (odhad)

Mohlo by vás zaujať:

Potlesk na rozlúčku: Aston Martin V12 Vantage
Krásne retro: Aston Martin Virage 6.3
DBX707: Nová vlajková SUV loď z dielne Aston Martin