Krajina vychádzajúceho slnka však má aj ďalšiu gastronomickú ikonu a tou je unikátna polievka ramen, ktorá si získala popularitu nielen na celom svete, ale už aj u nás.

Ako sa zrodila legenda
Ramen sa dnes prepletá s príbehmi Japonska, no ako správna rezancová polievka aj ramen má svoje korene v neďalekej Číne. Hovorí nám o tom aspoň jeho názov, pretože japonské slovíčko „ramen“ má čínsky, alebo presnejšie mandarínsky pôvod. Číňania volali „ťahané rezance“ ako lamian, no a už stačilo len prehodiť pár písmeniek, zmeniť jemne výslovnosť a japonský ramen je na svete. Kým si na jeho meno všetci zvykli, v hre bolo aj niekoľko ďalších pomenovaní, no po druhej svetovej vojne už tejto dokonalej chuťovke nepovedal nikto inak než práve ramen.

Foto: iStock

Podľa starých príbehov sa ramen dostal do Japonska v druhej polovici 17.storočia vďaka čínskym obchodníkom či ľuďom utekajúcich pred vládou dynastie Čching. Japonsko nebolo tak ďaleko, a tak tu našli svoju novú domovinu a aký by to bol domov bez obľúbených jedál, však? Ak by sme mali ukázať na niekoho prstom, kto je za príchod rezancov do Japonska zodpovedný, zrejme by to bol Zhu Shunsui, konfucionistický učenec, ktorý sa zamestnal ako poradca silného Tokugawu Mitsukuniho. Ten sa podľa legendy stal prvým Japoncom, ktorý ochutnal ramen. Kde je dnes pravda sa dozvieme už len ťažko, no faktom ostáva že „ťahané rezance“ začínajú v Japonsku zapúšťať korene. Medzi mestá, kde sa píše prvotný príbeh japonského ramenu patrí Yokohama so svojou známou čínskou štvrťou.

Ten menej odvážny príbeh hovorí práve o tejto oblasti, kde sa mal ramen objaviť v priebehu 19. storočia. Z Yokohamy to už nebolo ďaleko do Tokia, kde v roku 1910 vzniká prvý obchodík, kde sa venujú ramenu. V kuchyni sa tlačilo dvanásť kuchárov z Yokohamskej čínskej štvrte a každým sústom sa toto famózne jedlo dostávalo do podvedomia Japoncov.

Od masám ku gurmánom
Ramen získal svoju popularitu najmä po druhej svetovej vojne, kedy sa do Japonska dostáva obrovské množstvo múky zo Spojených štátov amerických. Zároveň sa nazad do domoviny vracia nespočetné množstvo vojakov, ktorí si zamilovali čínske jedlá, a tak nebola núdza o dopyt po polievke o ktorej všetci rozprávali. Absolútny prelom zaznamená ramen v roku 1958, kedy Momofuku Ando objaví techniku instantných rezancov. Možno ste teraz dvihli obočie, že ako práve takýto vynález mohol posunúť ramen do nebies, ale vďaka tomu, že ich stačilo zaliať vodou sa ramen katapultoval medzi široké masy a odrazu boli rezance dostupné pre každého. Mnohí Japonci dokonca označili Momofukov vynález za najväčší objav 20.storočia. Paradoxom ostáva to, že na začiatku svojej cesty bol ramen jedlom chudobných a dnes sa považuje za gurmánsku špecialitu za ktorú si v luxusných reštauráciách poriadne priplatíte. O jeho obrovskej popularite dnes svedčí aj to, že len v Tokiu by sme mohli napočítať takmer 10 000 podnikov, ktoré sa špecializujú na toto unikátne jedlo. Ak si k tomu pripočítame tých, ktorí si ramen pripravujú doma, dostaneme takmer ilúziu, že ho jedia všetci obyvatelia obrovitánskeho mesta. Nielen oni. Dnes nájdeme ramen takmer po celom svete a vychutnať si už ho viete dokonca a v niekoľkých zaujímavých podnikoch priamo na Slovensku!

Foto: iStock

Mohlo by vám zachutiť:

„Smrteľné rezance“ neberte na ľahkú váhu
Chute a unikáty Kirgizska: Celá Stredná Ázia na tanieri
Zvláštne gastronomické zvyky zo sveta