Žilinská rodáčka Barbora Švidraňová (35) je aktuálne členkou Mestského divadla v Žiline a hrdou mamou synčeka Gabriela. Presne vie, akého muža chce mať po svojom boku. Páni, máte šancu! Viac sa už dozviete v našom exkluzívnom rozhovore.

Posledné fotenie pre náš časopis ste robili v roku 2017. Čakala vás po šiestich rokoch príjemná zmena?
Je to iná poloha, keďže som matka a po pôrode mám už isté jazvy na tele. Samozrejme to neľutujem, pretože môj syn svojím príchodom na svet naplnil moju dušu. My ženy si všímame, čo sa sň nami deje počas tých deviatich mesiacov a sledujeme, ako veľmi sa naše telo dokáže zmeniť. Znova si dodať sebavedomie takýmto úžasným fotením by bolo skvelé pre každú ženu, ja nie som výnimka.

Potrebujete si vekom dodávať sebavedomie? Ste krásna žena a určite si to uvedomujete. Alebo sa mýlim?
Ďakujem za kompliment. Mám chvíle, keď sa cítim dobre a aj tak vyzerám. Potom sú dni, keď som veľmi unavená a nevenujem si dostatočne veľa času na oddych. To si vždy poviem, že som sa zasa zanedbala ako matka i žena, preto nemám energiu a vyzerám strhane. Dávať sa dá len z plného pohára, a to platí aj o vizáži – nemôžete vyžarovať šťastie a krásu, keď ste vyčerpaní. Vidím na sebe nedostatky, no beriem ich ako súčasť života a vývoja nielen ženy, ale aj matky. Napríklad, strie na stehnách alebo padnutejšie prsia nie sú vôbec škaredé, je to predsa výsledok zmeny, ktorou si žena prechádza. Takto nejak sa to snažím vnímať. Radšej budem na sebe zveľaďovať a udržiavať to prirodzené a charakteristické pre mňa, ako byť vyumelkovanou figurínou sťa „Barbie“ z výkladu.

Duševné zdravie je oveľa dôležitejšie, snažíte sa ho udržiavať?
My herci každý deň vo svojej práci riešime cez naše postavy, ktoré hráme, ich vnútorný svet. Je to neustála analýza charakteru človeka, jeho správania a riešenie medziľudských vzťahov. Preto potrebujeme kvalitnú psychohygienu, a tú si rada doprajem cez môj vlastný spirituálny a osobnostný rozvoj. Odmalička ma to lákalo a zaujímalo. Chcela som vedieť, či je nad nami niečo viac, ako sme sa sem vlastne dostali a kto sme? Teraz tomu už rozumiem viac. Nie sme len telo na Zemi, ale máme v srdci niečo, čo sa volá duša a tú treba kultivovať. Dostala som sa na určitý level poznania a rada by som pomáhala aj druhým ľuďom tú iskru v sebe objaviť. Pretože ešte len vtedy sa život riadne rozbehne!

Foto: Ondrej Hajník

Poviete nám viac o tomto objavovaní?
Začiatkom mája som otvorila v Žiline niečo ako wellness pre dušu v podobe meditačného centra Cipradella – Chrám zvuku, kde mám vysoko-vibračné nástroje ako gongy, kryštálové alebo tibetské misy, ktoré sú v ladení 432 Hz. To je iné ladenie, ako počúvame z rádia či od muzikantov, lebo ide o synchrónne ladenie s frekvenciou Zeme a prírody. Všetko okolo nás, rastliny, zvieratá, aj my ľudia vyžarujeme istý elektromagnetizmus do priestoru. Niekto tomu hovorí aura, fluidum či esencia bytosti. Dnes sú ľudia už vnímavejší a dokážu napríklad vycítiť nálady alebo problémy druhých, napriek tomu, že mu ten druhý nič nepovie. Nie je to len reč tela, z ktorej sa to dá odčítať, je to energia, ktorú vyžarujeme do okolia, častokrát nevedome. Naše telo, myšlienky aj emócie oscilujú na určitej frekvencii, a tá sa dá vyladiť práve terapiou zvukom. Už to dokonca potvrdzuje aj veda, pre tých čo tomu neveria.

Znie to, akoby ste boli nejaká čarodejníčka. Ako nás faktami presvedčíte o opaku?
Liečenie zvukom dokáže vyvolať v človeku ten najhlbší pocit uvoľnenia a relaxu. Väčšina ľudí západnej spoločnosti je nonstop v strese, nedokáže sa zastaviť a len tak vypnúť myseľ, chvíľu nič neanalyzovať. Navyše, veľmi zadržiavame naše emócie a bojíme sa ich vyjadriť. Zvukoterapia je vhodná aj pre ľudí, čo nevedia meditovať len tak v tichu, v dnešnej stresujúcej dobe. Váš mozog sa počas session stimuluje z vypätej hladiny vnímania Beta do uvoľňujúcej hladiny Alfa, v ktorej sa nachádzame, keď zaspávame alebo sa zobúdzame, ale dokážeme sa dostať až do hlbokej hladiny Delta, ktorú zažívame len keď sme v tom najhlbšom spánku, teda máme vypnuté vedomie. Vaše ego tiež niekedy potrebuje oddych, aby dostalo priestor práve „vyššie vedomie“, ktoré je zodpovedné za inšpiratívne nápady alebo vnuknutia, kreativitu, prehĺbenie intuície, empatie a súcitu. Ľudia by si mali dopriať aj psychický a mentálny oddych. Určite je dobré, že sa skvele vyspíme alebo si ideme zacvičiť, alebo si doprajeme skvelú masáž, ale ak si neoddýchne aj myseľ, ráno vstaneme a sme v tom istom kolotoči drámy a stresu. Doprajme si aj nejakú vnútornú výživu. A keďže je lepšie raz zažiť, než stokrát počuť, tak vás ku mne srdečne všetkých pozývam.

Váš syn Gabriel len nedávno oslávil päť rokov, čo vás úloha matky naučila?
Určite väčšej trpezlivosti a láskavosti. Ako slobodná matka si musím všetko zorganizovať na praktickej úrovni s tip-top servisom v rámci finančného zabezpečenia a vzdelávacích procesov. Snažím sa k synovi pristupovať ako k rovnocennej bytosti, chcem ho v podstate len sprevádzať životom a ukazovať mu to, čo som sa ja už naučila. Od neho sa zas učím väčšej spontánnosti, radosti z maličkostí, nadhľadu a to, že niekedy môžem zabudnúť na povinnosti a radšej tú energiu a pozornosť venovať práve jemu, keďže je vo veku, keď sa najviac vyvíja a potrebuje cítiť lásku a bezpečie.

Foto: Ondrej Hajník

Nebojíte sa, že sa u neho v dospelosti prejaví otcov pravý taliansky naturel?
Bude to zrejme poriadne číslo. Aj jeho otec je akoby alfa samec, ale nechcem, aby mal len toto klasické mužské sebavedomie, ale aby aj na citovej úrovni vedel byť neskôr výborným partnerom pre ženy. My potrebujeme mať pocit bezpečia. Keď nie sme pochopené a vypočuté, môže vznikať hystéria a zbytočné konflikty. Myslím si, že v dnešnej dobe je veľmi dôležité, aby muži začali vyjadrovať nielen to, čo si myslia, ale aj to, čo cítia. Muž je tvor viac mysliaci, žena tvor viac cítiaci, ale potrebujeme nájsť harmóniu a rovnováhu, aby sme spolu vedeli lepšie vychádzať

Vy máte v súčasnosti pri sebe takého muža?
Momentálne nemám partnera, je to v procese spontánneho hľadania. Určite som po rokoch náročnejšia, hlavne na stanovenie si hraníc, čo mužom dovolím a čo už nie, aby som sa vyhla akejkoľvek manipulácii. Dávam si pozor, aby som sa nedostala do predošlých situácií, už som sa poučila, že závislý vzťah nevedie k šťastiu ani jedného. Už viem, ako to nechcem. V podstate som spokojná aj sama, nepotrebujem mať vedľa seba chlapa len pre to, aby som „nezostala na ocot“. Keď už, musí to byť kvalitný, hodnotný vzťah. Rada by som mala pri sebe muža, čo je so mnou kompatibilný sexuálne, mentálne, intelektuálne, emocionálne a už aj spirituálne. Môj muž by mal byť mojím najlepším priateľom, milencom aj partnerom pri riešení akýchkoľvek životných výziev.

Máte typ ideálneho muža? Alebo vzhľad prioritne neriešite?
Moji partneri sa na seba nijako fyzicky nepodobali. Väčšinou ma na nich zaujala silná charizma či nejaká iná esencia, ktorá ma pritiahla. Samozrejme, musí tam byť sexuálna príťažlivosť, lebo potom môžu byť ľudia kamaráti a na kamarátstvo máme čas do sedemdesiatky. Musí ma zaujať a priťahovať aj zvonku, aj zvnútra.

Foto: Ondrej Hajník

Sex na prvom rande u vás v súčasnej fáze nehrozí?
To určite nie. A po mojich skúsenostiach by som povedala, že až na piatom rande by som možno niečo dovolila (smiech). Žijeme v dobe ilúzie dokonalej ženy aj muža, sú to silné dogmy a často sa necháme zviesť svojou túžbou a neprimeranou vášňou a nevnímame, aké konkrétne potreby a hodnoty hľadáme vo vzťahu. Sexualita je tá najsilnejšia a najmanipulatívnejšia energia na Zemi, mali by sme si dávať pozor, ako ju využívame.

Podľahli ste fenoménu sociálnych sietí alebo ich beriete s rezervou?
Instagram sa mi páčil v začiatkoch. Vtedy som ho vnímala ako umelecké portfólio, ale teraz sa z toho stali zlaté stránky. Akoby sme len propagovali produkty, influenceri sú chodiaca reklama. Niekedy pristanem na takéto spolupráce aj ja, ale musia to byť kvalitné, najlepšie slovenské produkty alebo bio kozmetika. Ale že by som na tom bola závislá, to nie. Nenapĺňa ma to, sociálne siete používam, aby som prejavovala svoju tvorivosť a umeleckú činnosť. Chcem ľudí inšpirovať, nie otravovať. Občas odkryjem čosi zo súkromia, pretože ľudia radi nakuknú do zákulisia. Ale väčšinou zistia, že aj ja som obyčajná žena, napriek tomu, že sa občas objavím v televízii či časopisoch. Normálne varím, periem, upratujem, starám sa o dieťa… Dúfam, že trend viac sledovateľov rovná sa viac popularity a hodnoty čoskoro pominie, lebo je to veľmi povrchné.

Ste členkou Mestského divadla v Žiline, cítite sa tam spokojná?
Určite áno, som v Žiline doma a toto divadlo je skvelé vďaka fantastickému kolektívu a špecifickej dramaturgii. Ale odbehnem si odohrať predstavenia aj do Nitry, do divadla Aréna alebo muzikál v Ďurovčíkovom divadle. Vypĺňam si to vlastnou muzikou, vydala som nedávno aj nový song – Ani deň, ktorý je práve o toxických vzťahoch, spievam s Milom Kráľom v jeho kapele a najnovšie sa venujem zvukoterapii.

Foto: Ondrej Hajník

Nezabudli ste na herectvo pred kamerou? Tam ste pre fanúšikov najviac viditeľná…
Je to iný rozmer ako divadlo, lebo práca na kameru je pre ľudí civilnejšia, autentickejšia. To ma veľmi baví a idem po dlhšom čase natáčať aj nový seriál. Teda seriál beží už dlhší čas, no ja budem v ňom nová postava so špecifickou profesiou, ktorú som doteraz ešte nehrala.

Hrali ste mrchy, intrigánky. Takéto charaktery postáv sú vám blízke?
Negatívne emócie burcujú verejnosť, ľudia sa môžu vyventilovať pri televízii. Treba ukazovať, že v ľuďoch je aj takýto rozmer. Aj ja pri tom objavujem rôzne vlastnosti a sem-tam použijem pri výkone svoje reálne frustrácie či hnev, samozrejme s mierou. Ale v skutočnosti som dosť pozitívny človek, beriem život s nadhľadom a už ma ani nevytáča, že si občas o mne verejnosť myslí, že som mrcha nielen na televíznej obrazovke. Je mi to v podstate jedno a teraz sa to už začína meniť, lebo som staršia, som mama, a tak dostávam aj iné príležitosti ako kedysi. Začínajú sa meniť ponuky a ja som rada, že môžem objaviť v sebe iný talent a rozmer, než doteraz.

Čo by ste zaželali čitateľom magazínu BREAK?
Vnútorný pokoj a mier. Najmä nech ľudia vyhľadávajú veci a záľuby, ktoré ich tešia. Ak človek robí niečo s radosťou a nadšením, tak sa mu nestane, že vyhorí. Ani depresia nemá potom šancu. Robme tie veci, čo nás napĺňajú radosťou, stretávajme sa s tými ľuďmi, ktorí nás robia šťastnými a potom budeme šíriť túto spokojnosť a šťastie aj okolo seba. A tento svet bude krajším miestom.

Foto: Ondrej Hajník

DOTAZNÍK
Cestovateľský sen: Srí Lanka, Azorské ostrovy, Egyptské pyramídy.
Obľúbená farba: Momentálne fialová a dlhodobo čierna.
Obľúbený herec: Brad Pitt a Meryl Streep
Obľúbený film: Doctor Strange
Typická vlastnosť: Tvrdohlavý optimista.
Najobľúbenejšie jedlo: Všetky talianske „mňamky“ a thajská kokosová polievka Tom kha
Životné krédo: Ži a nechaj žiť. Sloboda je priamo úmerná so zodpovednosťou.

KTO JE BARBORA ŠVIDRAŇOVÁ?
Rodáčka zo Žiliny, známa slovenská herečka, speváčka a aktuálne členka Mestského divadla v Žiline
Narodená: 12. mája 1988
Znamenie: Býk
Rodinný stav: slobodná, syn Gabriel (5)
Záľuby: tráviť plnohodnotný čas so synom, cestovanie, zvukoterapia, joga, čítanie kníh

Foto: Ondrej Hajník
Produkcia: TOP Hostesky

Foto: Ondrej Hajník


Poznáte naše predcházajúce cover girls?

Krásna Kristína Krajčírová: V súkromí žije život bez make-upu
Elena & Lola: Naše horúce covergirls
DJ Laty: Viac známa vo svete, ako u nás doma