Mužstvo snov
V máloktorom športe dominuje jedna reprezentácia tak ako basketbalisti USA. Z 20-tich basketbalových turnajov na olympijských hrách vyhrali Američania až 16. Najdlhšiu sériu víťazných zápasov pritom nevytvorili hviezdy NBA zoskupené v mužstve Dream team, ale ich predchodcovia. Trvala 36 rokov  a Američania počas nej vyhrali na olympiáde až 64 zápasov. Séria sa skončila v legendárnom finále turnaja v roku 1972, keď USA prehrali so Sovietskym zväzom 50:51. V jeho samom závere dostali Sovieti šancu diskutabilne opakovať rozohranie a strelili po ňom aj víťazný kôš. Dotknutí basketbalisti USA proti tomuto rozhodnutiu protestovali a dokonca odmietli prevziať strieborné medaily.

V neskorších rokoch dokázalo americké mužstvo vytvorené z hviezd NBA triumfovať bez prehry najviac na troch olympiádach po sebe. Zlato získalo aj naposledy roku 2020, no v skupine prehralo s Francúzskom. Keď ešte zostaneme pri basketbale, tak skutočne výnimočnou je séria basketbalistiek USK Praha v českej ženskej extralige. Trvá už neuveriteľných 257 zápasov a začala sa v máji 2013. Družstvo vedené slovenskou trénerkou Natáliou Hejkovou tak v domácej súťaži neprehralo viac ako desať rokov. Hejkovej meno je spojené aj s podobne dlhou sériou doma na Slovensku. Hráčky SCP Ružomberok totiž medzi rokmi 1995 – 2003 vyhrali v ženskej extralige 253 stretnutí v rade a Hejková bola okrem siedmich prípadov vždy na lavičke. Pre porovnanie, medzi mužmi je na Slovensku rekordnou sériou 31 výhier Slovakofarmy Pezinok zo sezóny 2001/2002.

Slávnostné oznámenie nového rekordu – 257 vyhraných zápasov v rade. Foto: Facebook@zvvzusk

Recept na perfektnú sezónu
Ak by sme chceli v slovenských pomeroch hovoriť o dominancii, tak ako prvých musíme spomenúť hádzanárov Tatrana Prešov. Ich séria majstrovských titulov sa začala v roku 2007 a odvtedy ich získali šestnásť. Počas tohto obdobia ťahali dve veľmi dlhé série víťazstiev trvajúce 73 a 72 stretnutí. Prvá sa zrodila medzi rokmi 2013 a 2015 a druhá v období medzi rokmi 2019 až 2023, pričom Prešovu bola počas nej oficiálne vymazaná jedna prehra s Košice Crows, keďže v kovidovej sezóne 2019/2020 boli všetky výsledky hádzanárskej extraligy dodatočne anulované.

Teraz sa presunieme do výrazne silnejšej nemeckej Bundesligy, pričom táto súťaž je považovaná za vôbec najlepšiu na svete. A práve v nej hádzanári THW Kiel dokázali v sezóne 2011/2012 vyhrať všetkých 34 zápasov, čím dosiahli takzvanú perfektnú sezónu. Nie raz, ale hneď štyrikrát po sebe mali perfektnú sezónu hádzanári španielskej Barcelony. Na prvej z nich sa podieľal aj Slovák Martin Straňovský (2013/2014).

Hádzanári Tatrana Prešov – sezóna 2021/ 2022. Foto: tatranpresov.sk

Delfínov doteraz nikto nenapodobnil
Zo športov, ktoré na Slovensku nie sú až také populárne, ale vo svete majú milióny fanúšikov, spomeňme kriket, rugby a americký futbal. Kriketový tím Austrálie vyhral na majstrovstvách sveta, ktoré sa konajú raz za štyri roky, 26 zápasov. Séria trvala dokopy takmer dvanásť rokov a Austrália v rámci nej získala tri tituly majstrov sveta v rokoch 1999, 2003 a 2007. Hneď dve impozantné série majú na konte rugbisti Nového Zélandu. Okrem toho, že vyhrali 18 stretnutí za sebou (vrátane majstrovstiev sveta, na ktorých nastupovali len proti najlepším súperom), zaknihovali „All Blacks“ ešte aj sériu 47 víťazstiev na domácej pôde. Udiala sa medzi rokmi 2009 až 2017 a ukončilo ju mužstvo „British and Irish Lions“, ktoré bolo tvorené výberom rugbistov z Anglicka, Škótska, Walesu, Severného Írska a Írska. V lige amerického futbalu NFL sa len raz v celej jej histórii stalo, že niektoré mužstvo vyhralo všetky zápasy základnej časti a neskôr triumfovalo aj v play-off a Super Bowle. Boli to Miami Dolphins v sezóne 1972.

Tím Miami Dolphins z roku 1972 s hlavným trénerom Donom Shulom. Foto: Miami Dolphins

Futbalisti doplácajú na remízy
Hoci je futbal najpopulárnejším športom na svete a hrá sa prakticky v každej krajine, pokiaľ si niektoré mužstvo pripíše v domácej súťaži len samé víťazstvá, tak je to vskutku rarita. V tomto zozname sa nachádzajú väčšinou tímy, ktorým sa to podarilo ešte pred II. svetovou vojnou alebo v krajinách, ako je napríklad Maurícius. V najlepších európskych súťažiach síce v minulosti dokázali vyhrať ligu bez jedinej prehry Arsenal Londýn, Juventus Turín, AC Miláno či Celtic Glasgow, avšak v ich prípade sa k víťazstvám zakaždým pridali aj nejaké remízy. Preto je najdlhšia séria víťazstiev v anglickej Premier League aj v nemeckej Bundeslige tvorená devätnástimi (Manchester City, FC Liverpool, Bayern Mníchov), v talianskej Serii A sedemnástimi (Inter Miláno) a v španielskej La Lige šestnástimi výhrami (FC Barcelona, Real Madrid).

Je to výrazne menej ako 51 výhier v rade futbalistov Sparty Praha z rokov 1919 až 1923, ktorá je v dnešnom futbale prakticky neprekonateľná. V tej dobe sa však celoštátna liga ešte nehrala a existovali len župné majstrovstvá s tým, že v súboji o majstra republiky sa následne stretávali víťazi týchto regionálnych súťaží.

Mohlo by vás zaujať:

Špičkových futbalistov nerobí talent, ale …
Bláznivé momenty ženského futbalu
Sexi krásky, ktoré reprezentujú slovenských futbalistov