Otrava spôsobená bodnutím škorpióna (známa ako škorpionizmus), je jedným z vážnych problémov, ktorý postihuje Strednú a Južnú Ameriku, Severnú Afriku, Stredný východ a Západnú Áziu. Odhaduje sa, že na celom svete dôjde každý rok k približne 1,2 miliónom bodnutí škorpiónom, z ktorých 3250 má za následok smrť. Téme sa venoval web mdpi.com.

Telo škorpiónov väčšinou dorastá do veľkosti od 2 -16 cm. Podľa írskych vedcov z Národnej univerzity v Galway je to parameter, ktorý si treba popri farbe tela všímať. Vo všeobecnosti vyzerá hrozivejšie veľký čierny jedinec, ako malý a svetlý. Ale evolúcia sa v tomto smere pekne pohrala.  Vedci otestovali na prítomnosť jedu 36 druhov  škorpiónov, pričom porovnali aj ich telesné parametre. Výsledkom je, že veľkú opatrnosť by sme mali  mať najmä pred malými a svetlými jedincami, ktoré disponujú najsilnejším jedom.

Koncept, že väčšie škorpióny majú v porovnaní s menšími škorpiónmi menej silného jedu, je široko vyjadrený v médiách a bol spomenutý napríklad vo filme Indiana Jones, kde hlavný hrdina uviedol: „Keď príde na škorpiónov, čím väčší, tým lepší“. Pokiaľ ale cestujete do krajín, kde sa tieto zvieratá bežne vyskytujú vo voľnej prírode, opatrnosť a obozretnosť je nutná pri každom druhu. Bodnutie ani otrava na zdraví nikomu nepridajú.

Foto: pixabay.com / ziztafa


Mohlo by vás zaujať:

Top 10 najsmrtiacejších zvierat na svete
Adrenalínový job: Lovci plazivých zabijakov
Žijeme v ríši hmyzu