Na tento jav sa zamerali psychológovia z Rutgers University v New Jersey, keď sledovali 104 sexuálne aktívnych párov. Podľa sexuológov muži pri pohlavnom styku dosiahnu orgazmus v priemere v 95 percentách prípadov, pričom ženy len v 65 percentách. Ale ženy, ktoré majú s dosiahnutím orgazmu problém, postupne očakávajú vyvrcholenie pri sexe málokedy. A to ešte viac znižuje pravdepodobnosť, že orgazmus dosiahnu. Opakované sexuálne sklamanie tak u nich vedie k útlmu libida, a nezáujmu o sex ako taký.

Výskumníci zdôraznili dôležitosť zvyšovania očakávaní žien na orgazmus počas sexu s mužmi v nádeji, že prelomia tento stav u žien, ktoré chcú mať vo svojich sexuálnych vzťahoch viac orgazmov. „Naše očakávania sú formované našimi skúsenosťami, takže pokiaľ ženy menej často vyvrcholia, klesne im túžba a nebudú orgazmus očakávať. Ak ženy znížia svoje očakávania, tým väčšia nerovnosť orgazmov môže vo vzťahoch pretrvávať,“ vysvetľuje doktorantka sociálnej psychológie Grace Wetzelová z Rutgers University.

Ženy by primárne mali poznať svoje telo a vlastnú sexualitu. Pokiaľ samé vedia spoľahlivo dosiahnuť orgazmus pri masturbácii, ale pri partnerovi už pomenej, toho musia len vhodne nasmerovať na „správnu cestu“. Ak si odmyslíme zdravotné problémy ženy (bolestivý styk, suchá pošva…), alebo neschopnosť sa psychicky uvoľniť (napríklad pri náročnom období v práci), tak sa netreba pri neúspechu vzdávať a naďalej sa spoločne pokúšať o vytúžený orgazmus.

Mohlo by vás zaujať:

Orgazmus na viac spôsobov
Ženský orgazmus neslúži iba k rozkoši
Prečo s vami nemá orgazmus?