Orgazmus u žien
Šťastný je muž, ktorý môže povedať, že svojej partnerke spôsobil orgazmus. A takých je medzi nami veľa… Nedávna štúdia však potvrdila, že len 49 % žien prežilo orgazmus počas sexuálnej aktivity. Mnohé ženy ho pred nami zahrajú, aby nám dopriali pocit, že sme boli skvelí alebo aby sme si mysleli, že vyvrcholenie dosiahli súčasne s nami, v momente ejakulácie. Pohnútky môžu byť rôzne a my na to ani neprídeme… Muž ženu neoblafne. Orgazmus predstierať nevie, keďže pri ňom dochádza k ejakulácii, ktorá však nie je podmienkou. Ako teda na to? Ako prispieť k vyvrcholeniu ženy? Prvé, čo zrejme väčšine napadne, je bod G. Pravdou však je, že len málo mužov vie, kde ho vlastne hľadať a či vôbec taký „gombík“ existuje. Okrem toho je dobré vedieť, že sa pri sexe nestačí upriamiť na jedno miesto a dráždiť ho v nádeji, že sa želaný výsledok dostaví. Existuje niekoľko silno vzrušivých miest a niekoľko druhov orgazmov, ktoré môže žena dosiahnuť a o ktorých by ste mali vedieť. Nech sa vám podarí priviesť ženu k akémukoľvek orgazmu – klitorálnemu, vaginálnemu, análnemu či inému, jedno si zapamätajte: aj keď dosiahnutie ženského orgazmu nie je viditeľné, môžete ho rozpoznať napríklad vďaka svalovým kŕčom, ktoré sú asi najbežnejším sprievodným javom. Dosiahnutie vrcholu nemusí byť vždy sprevádzané hlasným a zrýchleným vzdychaním či krikom.

Klitoriálny
Klitoris je pre väčšinu žien tým magickým a sladkým miestom, po ktorom siahnu, keď chcú zažiť potešenie a uvoľnenie orgazmu. Klitoris je veľmi citlivá časť ženského tela, ktorá má niekoľko miliónov nervových zakončení – podobne ako penis. Dotyk a hladenie (priamym dotykom, ale aj cez tkaninu) zvyšujú prietok krvi do genitálií, čím sa prekrví aj klitoris, ktorý potrebuje uvoľnenie. Výsledkom je klitorálny orgazmus. Aj keď klitorálny orgazmus je jedným z najčastejšie dosahovaných orgazmov, pre jeho dosiahnutie je potrebný individuálny prístup. Každá žena totiž uprednostňuje iné druhy dotykov, aby dosiahla vrchol. Dráždiť ho môžete jazykom, prstami či žaluďom. Neváhajte pri tom použiť lubrikant.

Vaginálny (bod G)
Pri tomto type orgazmu zohráva najdôležitejšiu úlohu toľko diskutovaný bod G. Ten sa nachádza na prednej stene vagíny, asi v polovici medzi vaginálnym otvorom a krčkom maternice. Nie je to niečo, čo môžete vidieť, ale zvyčajne ho môžete cítiť. Vložte dva prsty do partnerkinej pošvy, stlačte dopredu a urobte pohyb sem-tam. Mali by ste cítiť mierne hrboľaté alebo ryhované miesto (u niektorých žien môže na dotyk pôsobiť ako špongia). Jemné stlačenie tohto miesta a ľahké hladenie je to, čo vám pomôže pripraviť ženu na orgazmus bodu G. Keď je žena sexuálne vzrušená, bod G sa naplní krvou a nafúkne sa. Ak sa ho dotknete spôsobom, ktorý partnerke robí dobre, či už pomocou prstov, penisu alebo vibrátora, môžete spustiť to, čo mnoho žien opisuje ako hlboko intenzívny druh vyvrcholenia.

Análny
Análny sex alebo análna hra nie je po vôli každej žene. Niektoré ženy to milujú a iné to nechcú ani vyskúšať. Aj keď vaša partnerka patrí do druhej skupiny alebo ak ste len análny sex alebo hru nikdy predtým neskúšali, mali by ste o existencii análneho orgazmu vedieť. Análna dierka a konečník sú veľmi blízko vagíny a klitorisu. Sú spojené tenkým úsekom tkaniva, nazývaným perineum. Zdieľajú mnoho rovnakých nervov a svalov, vrátane svalu panvového dna, ktorý je pre mnoho žien veľmi citlivý a jeho stimulácia môže spôsobiť vaginálny a tiež análny orgazmus. Na dráždenie môžete použiť rôzne hračky, mini análne vibrátory alebo prst. Pre väčšie pohodlie partnerky opäť nezabudnite na lubrikant.

Erogénne zóny
Erogénne zóny, ako sú napríklad prsia, bradavky, v niektorých prípadoch aj iné časti tela (ucho, krk), reagujú najmä na dotyk a hladenie, pretože sú plné nervových zakončení s mimoriadne citlivou pokožkou. Neexistuje jednoznačná informácia o tom, koľko žien je schopných orgazmu bez kontaktu pod pásom, no niektoré ženy môžu skutočne zažiť orgazmus pri stimulácii týchto miest, napríklad len pri bozkávaní bradaviek.

Foto: Adobe Stock

Zmiešaný (kombo)
Zmiešaný orgazmus je vyvrcholením, ktoré nastane, ak stimulujete viac erotogénnych zón súčasne. Penetrácia s dráždením bodu G spolu s dotykmi klitorisu môže byť jedným zo spôsobov, ako zažiť výbušný orgazmus. Viacnásobný orgazmus sa môže dostaviť aj pri vaginálnom prieniku v kombináciii s análnou či bradavkovou stimuláciou, prípadne všetkých súčasne. Čím viac stimulácie, tým viac prietoku krvi a tým väčší orgazmus.

Orgazmus ako liek
Orgazmus nie je len o dosiahnutí chvíľkového pocitu blaženosti. Pri jeho prežívaní spôsobuje v mozgu reakcie, vďaka ktorým sa do krvi vylučujú látky podobné drogám. Tie však pozitívne ovplyvňujú naše zdravie a pôsobia dokonca aj po tom, keď samotná chvíľka rozkoše pominie. Je vedecky dokázané, že orgazmus zvyšuje imunitu. Zvýšenie hladiny imunoglobínu v krvi pomáha prekonať bežné choroby. Uvoľňovanie oxytocínu pôsobí proti bolesti a podporuje zdravý spánok. Vyplavené endorfíny zasa pomáhajú zbaviť sa stresu či depresie. Orgazmy u žien zlepšujú menštruáciu a u mužov sú dobrou prevenciou proti rakovine prostaty.

Dosiahnutie orgazmu teda netreba podceňovať a vnímať ho len ako uspokojenie partnerky v závere sexuálneho aktu. Nie je to súťaž. Nejde o to, kto ho dosiahne skôr. Doprajte pri sexe sebe aj partnerke čas, experimentujte a komunikujte navzájom. Odmena za nesebeckosť bude sladká. Fakt, že ste svoju partnerku priviedli na vrchol, vám pridá na sebavedomí, atraktivite a navyše z vás urobí alfa samca v očiach partnerky.

Môžu spôsobiť príjemné červenanie:

Ženský orgazmus neslúži iba k rozkoši
Orgazmus v ľudskom mozgu účinkuje ako heroín
Orgazmus ženy: Neverending otázky a tajomstvá