Operácia Dub (Fall Eiche alebo Unternehmen Eiche, Operazione Quercia) prekvapila svojím prevedením aj rýchlym úspešným výsledkom. Po vládnom zatknutí Benita Mussoliniho talianskym kráľom vydal Adolf  Hitler príkaz svojmu ostrieľanému dôstojníkovi Waffen SS Ottovi Skorzenymu, aby oslobodil „Il Duceho“. Operáciu bolo potrebné uskutočniť urýchlene pred jeho vydaním Spojencom, ako súčasť mierovej dohody s Talianskom.

Po niekoľkých falošných stopách sa po dvoch mesiacov Nemcov podarilo nájsť Duceho úkryt v priestoroch hotela Campo Imperatore, lyžiarskeho strediska na odľahlom vrchole hory v Apeninskom masíve. Kvôli obtiažnemu pozemnému prístupu sa Skorzeny rozhodol pre riskantný výsadok. Dňa 12.9. 1943 oddiely kománd vykonali na dvanástich klzákoch tichý zostup na horu a vtrhli do hotela. To zaskočilo zmätené talianske stráže, ktoré bez výstrelu kapitulovali. Po zničení rádiového stanovišťa našli komandá uvoľneného Mussoliniho, ktorý údajne zvolal: „Vedel som, že ma môj priateľ Adolf Hitler nenechá v štichu!“ Skorzeny, ktorý sa zúfalo snažil utiecť skôr, ako stihnú doraziť posily, presvedčil jedno zo svojich podporných lietadiel, aby neisto pristálo na drsnom vrchole hory, a potom osobne odprevadil Mussoliniho do bezpečia v Rakúsku. Menej známym faktom zostáva, že Skorzeny odletel z miesta len s Mussolinim a zvyšok jednotky bol ponechaný napospas osudu. Použité klzáky boli navyše spálené. Odvážna operácia patrí k nezabudnuteľným akciám 2. svetovej vojny.

Mussolini potom strávil niekoľko mesiacov ako bábkový vodca v severnom Taliansku, kým ho partizánske jednotky v apríli 1945 zajali a popravili. Spolu so svojou milenkou bol 28.4.1945 postavený k múru a zastrelený dávkou zo samopalov.

Mohlo by vás zaujať:

Najznámejšie popravy, ktoré menili svet
Operácia Biting: Ten radar musíme mať!
Operácia Gunnerside: Keď Hitler prišiel o atómovú bombu