Podarí sa výrobcom zažehnať akútnu materiálovú krízu, na ktorej špičke sa momentálne nachádzajú polovodiče? Ako sa budú vyvíjať ďalej reálne predaje? A zamieša aj tomto roku odbytovou krivkou vo významnej miere pandémia koronavírusu?

Napriek neľahkému obdobiu a neistým výhľadom, našťastie, významní hráči nehádžu takpovediac uterák do ringu. Aj v roku 2022 si pre nás automobilky pripravili veľké množstvo očakávaných a v mnohých prípadoch aj revolučných noviniek. V nasledovnom prehľade sme vybrali úzku skupinu dvanástich nových modelov, ktoré sú z nášho pohľadu tie najzaujímavejšie.

ALFA ROMEO TONALE
Jedna z najlegendárnejších svetových automobiliek je v posledných rokoch akoby prekliata. Renesancia ikonickej značky Alfa Romeo sa aj napriek vynaloženiu veľkého množstva prostriedkov nevydarila podľa predstáv ani minulému vedeniu koncernu FCA. Po jazdnej stránke špičkové modely Giulia a Stelvio aj napriek svojim nesporným kvalitám, v reálnych predajoch citeľne zaostávali za relevantnými prémiovými konkurentmi. Od tých čias Alfa opäť čaká na nový impulz. Ten mal už v minulosti priniesť nový SUV model Tonale, veľkostne patriaci práve pod Stelvio. Jeho premiéra sa ale viackrát odsunula. Dobrou správou je, že mimoriadne očakávanú Alfu oficiálne spoznáme už začiatkom tohto roka. Okrem dizajnových emócii tu zaujme tiež technika. Tonale bude prvý model Alfa Romeo, ktorý bude k dispozícii dokonca aj s dnes tak nevyhnutným plug-in hybridným pohonom.

Foto: Alfa Romeo

BMW M3 TOURING
Ikonická športová divízia BMW M, presnejšie BMW Motorsport, oslavuje v roku 2022 okrúhle 50-ročné výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravujú Nemci veľkú páry vyšperkovanú novými modelmi. Okrem drobných detailov v podobe špeciálneho retro loga automobilka predstaví niekoľko špeciálnych noviniek. Z technologického hľadiska bude veľmi zaujímavou novinkou športovej divízie bezpochyby úplne nové SUV BMW XM s revolučným športovým plug-in hybridným pohonom! Nás, ako pravoverných petrolheadov, v kontexte noviniek BMW M ale predsa len o niečo viac oslovilo čistokrvné benzínové „eMko“. V tomto smere sa môžeme vôbec po prvýkrát v histórii výkonných mníchovský modelov tešiť na ostrý kombík BMW M3 Touring! Automobilka pravdepodobne aj v tomto prípade využije extrémnu techniku z už etablovaného sedanu M3 reprezentovanú prepĺňaným 6-valcom s výkonom až 375 kW.

FERRARI PUROSANGUE
Taliansky automobilový klenot ohlásil na pomery exkluzívneho výrobcu vskutku masívnu modelovú ofenzívu. Rok 2022 je v tomto smere veľmi špecifický. Značka Ferrari oslavuje už 75 od svojho založenia! Významné jubileum bude šokujúco vyšperkované predstavením modelu, o ktorom sa v Maranelle už dlho špekuluje, ale jeho koncept má na druhej strane s filozofiou a DNA tejto automobilky spoločne len pramálo. Pravda je taká, že dnes už ani Ferrari nemôže ignorovať tzv. SUV boom. V tomto roku tak spoznáme prvý model s vyššou svetlou výškou a emblémom vzpínajúceho sa koníka. To, že v tomto prípade nebudeme mať dočinenie s obyčajným SUV ale so špecialitou hodnou loga značky Ferrari napovedá aj názov – Purosangue. Ten možno preložiť ako „čistá krv“. V súčasnosti máme o novinke len strohé informácie. Isté je, že model Purosangue v portfóliu značky nahradí terajšiu „štvorkolku“ Ferrari GTC 4 Lusso. Veľkým otáznikom ostáva technika pod kapotou. Vylúčený tu síce nie je ani kráľovský 12-valec, no v zákulisí sa šepká aj o možnom nasadení adekvátne výkonnej motorizácie s len polovičným počtom valcov!

HONDA CIVIC
Model Civic patrí k synonymám značky Honda. Aj napriek tomu, že v zámorí už nejaký čas poznajú podobu najnovšej 11. generácie tejto legendy, tak na jej európsku špecifikáciu si tradične musíme počkať o niečo dlhšie. Čakanie sa s určitosťou skončí v aktuálnom roku. Na základe americkej predlohy je zároveň jasné, že aj európsky Civic v porovnaní so svojimi predchodcami vsadí tentokrát na o niečo konzervatívnejší dizajn. Ďalšou zaujímavosťou je, že nový Civic pre Európu po dlhých rokoch už nebude vznikať v utlmenej britskej továrni, ale bude sa k nám dovážať priamo z Japonska. Otázna je európska politika značky Honda v rámci dostupných karosárskych verzií. Isté to má v tomto prípade len klasický hatchbach, nad sedanom tu visí, naopak, otáznik. Podľa ohlásenej európskej stratégie značky Honda budú v útrobách novinky v našom priestore pracovať výhradne elektrifikované, teda hybridné motorizácie. Klasický benzín by sa v budúcnosti mohol objaviť snáď aspoň pri výkonnej ikone Honda Civic Type R.

Foto: Honda

MASERATI GRECALE
Veľkú modelovú ofenzívu plánovali v uplynulých rokoch aj v Modene. Smelé planý značky Maserati v tomto smere nakoniec spomalil koronavírus. Maserati napriek tomu stihlo v minulom roku predstaviť svoju technologickú vlajkovú loď, v podobe nového superšportu MC20 s unikátnou pohonnou jednotkou. V aktuálnom roku Taliani predstavia model z opačného konca portfólia. Nové SUV Maserati Grecale sa veľkostne zaradí pod model Levante. Novinka má rozhodne potenciál osloviť nových zákazníkov. A to by Neptúnov trojzubec dnes reálne aj veľmi potreboval. SUV Grecale si po technickej stránke pomôže skvelým základom odvodeným od špičkovo jazdiaceho modelu Alfa Romeo Stelvio. V ponuke motorom sa objaví nový mild-hybridný benzínový 6-valec s adekvátnym výkonom. Do budúcna nie je dokonca vylúčený príchod ani čisto elektrickej verzie.

MAZDA CX-60
Pred automobilkou Mazda snímame pomyselný klobúk! Japonci sa opäť neboja ísť takpovediac proti prúdu a v Hirošime vyvíjajú nové spaľovacie motory. Nástupca súčasnej generácie modelu 6 má dostať pohon zadných kolies a 6-valcové motorizácie. V Hirošime sa okrem toho stále pohrávajú s návratom wankelovej motorizácie! Okrem toho Mazda plánuje špeciálnu európsku modelovú ofenzívu. Jej nosným pilierom bude v tomto roku nový SUV model Mazda CX-60. Ten sa hierarchický zaradí nad obľúbené kompaktné SUV Mazda CX-5. Okrem pre Európu nevyhnutného nového plug-in hybridu by sme sa ale už v tomto prípade mohli dočkať aj príchodu vyššie spomínanej novej 6-valcovej motorizácie! Nový model CX-60 bude neskôr nasledovať ešte väčšie SUV Mazda CX-80.

MERCEDES-BENZ GLC
Mercedes-Benz nás v poslednom období výdatne zásobuje predovšetkým novými modelmi s čisto elektrickým pohonom. V Stuttgarte ale v minulom roku uviedli do predaja aj novú generáciu klasiky, v podobe technológiami prešpikovanej triedy C. V nasledovnom kroku, presnejšie v aktuálnom kalendárnom roku, má automobilka v pláne predstavenie aj kľúčového SUV derivátu, ktorý bude po technologickej stránke odvodený od aktuálneho modelu strednej triedy. Reč je tu, samozrejme, o novej generácii SUV modelu Mercedes Benz GLC. A keďže SUV dnes nekompromisne určujú automobilové trendy, tak je viac ako jasné, že trojcípa hviezda si dá na tejto očakávanej novinke mimoriadne záležať!

PORSCHE 911 GT3 RS
Porsche 911 aktuálnej generácie, s interným kódovým označením 992, je tu s nami už viac ako dva roky. Automobilka, tak ako je jej dobrým zvykom, po debute základných verzií postupne uvádzala tiež odvodené výkonné deriváty. Aktuálny rok 2022 by mal zároveň priniesť to najväčšie monštrum. Na mysli máme skutočne extrémnu beštiu s presným označením Porsche 911 GT3 RS. V tomto prípade ide o prakticky okruhový špeciál, ktorý dostal značky a homologizáciu do bežnej cestnej premávky. Okrem extrémneho odľahčenia vrchol modelového radu zaujme tradične aj technikou. Vzadu bude pracovať benzínový atmosféricky boxer o objeme 4,2 litra a výkone až 580 koní. Pre úplnosť dodajme, že minulá generácia rovnomenného beštiálneho modelu disponovala o 60 koní nižším maximálnym výkonom.

Foto: Porsche

RENAULT AUSTRAL
Francúzsky automobilový gigant prešiel v uplynulých mesiacoch citeľnou premenou spojenou s celkovou zmenou budúcej filozofie. Renault nás v minulom roku zároveň prekvapil nielen novým ľudovým SUV-coupé Arkana, ale aj zaujímavou technikou v podobe technicky zaujímavého hybridného systému E-Tech. Renesancia značky s diamantom v logu bude pokračovať aj v tomto roku. K nosným novinkám sa tu jednoznačne radí úplne nový model Austral. SUV so štýlovým dizajnom v portfóliu automobilky nahradí súčasný model Kadjar. Veľa detailov o novom modeli Austral v súčasnosti nepoznáme. Jeho dôležitosť ale najlepšie podčiarkuje plánovaná veľmi pestrá škála dostupných motorizácií, vrátane elektrifikovaných pohonných jednotiek E-Tech.

ŠKODA ENYAQ COUPE IV
Česť batériových noviniek aktuálneho roku v našom prehľade háji značka Škoda. Model Enyaq iV spôsobil doslova revolúciu. V našom priestore sa stal z neho v minulom roku vôbec najžiadanejší elektromobil. V Mladej Boleslavy ale do budúcna myslia aj na tých, ktorí namiesto rýdzo praktickej stránky predsa len o niečo viac záleží na celkovom imidži. Východiskom z danej situácie je druhý karosársky variant reprezentovaný štýlovým modelom Škoda Enyaq Coupe iV. Elektrické SUV-coupé značky Škoda bude po batériovej a technickej  stránke kopírovať základný Enyaq. Vďaka karosérii s nižším odporu vzduchu, resp. lepšou aerodynamikou, by ale SUV-coupé malo v praxi ponúknuť ešte o niečo lepší dojazd ako je tomu v prípade základného modelu.

Foto: Škoda

TOYOTA BZ4X
Značke Toyota ide karta. V minulom roku sa opäť stala najväčšou svetovou automobilkou. V Japonsku sa zároveň dokázali veľmi dobre vysporiadať aj s čipovou krízou. Toyota je okrem toho vďaka svojim hybridným modelom ako jedna z mála automobiliek v súčasnosti v komfortnej zóne aj s prihliadnutím na emisie. Gigant z krajiny vychádzajúceho slnka ale, v každom prípade, nechce, aby mu v konfrontácii s konkurentmi takpovediac ušiel vlak. Aj Toyota pracuje aj na vývoji čisto elektrických modelov. Prvou lastovičkou je v tomto smere dizajnovo atraktívne SUV s netradičným označením Toyota bZ4X. Nový model vznikol v spolupráci so značkou Subaru. Pod jej logom bude k dispozícii súrodenec s názvom Subaru Solterra. O výkonových parametroch a dojazde toho v tejto fáze zatiaľ veľa nevieme. Vzhľadom na pokrokovú hybridnú techniku značky Toyota sa tu ale takmer s určitosťou môžeme tešiť na veľké prekvapenia.

Foto: Toyota

BONUS: TESLA CYBERTRUCK
Americká Tesla je synonymom pre technologicky vyspelé a moderné elektromobily dneška i zajtrajška. Táto značka sa prioritne formovala ako technologická firma a až v nasledovnom kroku ako automobilka! Vďaka tomuto prístupu má dnes Tesla obrovské množstvo zástancov, ale aj rovnakú skupinu odporcov. Pravdou je, že Američania ovládajú na jednotku aj marketing. V roku 2019 Elon Musk šokoval svet predstavením automobilové čuda, s neuveriteľne futuristickým dizajnom, nazvaným Tesla Cybertruck. Elektrický pickup sa mal pritom začať sériovo vyrábať už v minulom roku. Tesla ale aj na základe množstva objednávok aktuálnych modelov na čele s úspešnou trojkou spustenie jeho výroby presunula na rok 2022. V súčasnosti sa však ale zdá, že ani aktuálny rok nemusí byť v tomto smere reálny. Sériová výroba futuristického modelu sa môže opäť odložiť na neskoršie obdobie. Nechajme sa prekvapiť.

Foto: Tesla

Mohlo by vás zaujať:

TOP 10 najžiadanejších SUV za rok 2021
Autá, na ktoré vám len peniaze nestačia
Najrýchlejšie elektromobily našej planéty